آغاز طرح غربالگري و تشخيص زودرس سرطان گردن رحم زنان

۱۳۸۹/۰۷/۱۲ - ۱۱:۲۱ - کد خبر: 20456
آغاز طرح غربالگري و تشخيص زودرس سرطان گردن رحم زنان
سلامت نیوز: رئيس اداره سرطان وزارت بهداشت گفت: اجراي طرح غربالگري سرطان گردن رحم زنان از اول مهر آغاز شد و به زودي طرح غربالگري سرطان سينه زنان و سرطان روده بزرگ نيز آغاز مي‌شود.

به گزارش فارس، رشيد رمضاني افزود: با توسعه نظام ثبت جمعيتي سرطان در 20 دانشگاه علوم پزشكي، پوشش نظام ثبت سرطان در كشور به بيش از 90 درصد رسيده است.

وي گفت: ثبت سرطان در كشور در 3 تا 4 سال گذشته به صورت آزمايشگاهي انجام مي‌شد و با توجه به اينكه برخي بيماري‌ها نظير تومورهاي مغزي، پانكراس، كبد و نوع پيشرفته سرطان ريه، مورد بررسي آزمايشگاه قرار نمي‌گرفت، فقط 80 درصد موارد سرطان ثبت مي‌شد.

وي افزود: خوشبختانه در حال حاضر با اجرا و توسعه الحاق نظام ثبت سرطان جمعيتي و ثبت آزمايشگاهي در 20 دانشگاه علوم پزشكي كشور، پوشش نظام ثبت سرطان به 90 درصد رسيده است.

رمضاني در تشريح برنامه‌هاي اين اداره به طرح غربالگري تشخيص زودرس سرطان روده بزرگ و راست روده در كل نظام شبكه، براي گروه‌هاي پرخطر كه سابقه فاميلي دارند اشاره كرد و همچنين از اجراي طرح غربالگري و تشخيص زودرس سرطان گردن رحم در زنان از اول مهر امسال جاري خبر داد و گفت: در اين طرح ميزان آلودگي به ويروس پاپيلوماي انساني كه عامل 90 درصد سرطان گردن رحم است مورد بررسي قرار مي‌گيرد.

وي همچنين افزود: طرح غربالگري سرطان سينه نيز در زنان با تأمين اعتبارات لازم به زودي در 5 يا 6 استان كشور اجرا مي‌شود.

هر ساله 8 تا 15 بهمن، مطابق با 4 فوريه (روز جهاني سرطان) هفته سرطان در كشور نامگذاري شده است كه در اين هفته براي پيشگيري و كنترل سرطان در كشور و با هدف شناسايي عوامل خطر سرطان، به عموم مردم اطلاع‌رساني مي‌شود.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
نظرات
Farzaneh Fadaeenejad
سلام ماکه د رخانه هستیم چگونه باخبرشویم؟
0.39218s, 19q