بازي با خاك مي‌تواند منجر به سياه زخم در كودكان شود

۱۳۸۹/۰۷/۱۲ - ۱۱:۱۲ - کد خبر: 20457
بازي با خاك مي‌تواند منجر به سياه زخم در كودكان شود
سلامت نیوز: استاد دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي، سياه زخم را يكي از بيماري‌هاي عفوني در كودكان دانست و گفت: عامل اصلي ايجاد بيماري سياه‌زخم، ميكروبي به نام "باسيل گرم مثبت اسپوردارو بيهوازي " است كه در خاك زندگي مي‌كند و بازي با خاك توسط كودكان مي تواند منجر به اين بيماري شود.

محمد حسين سلطانزاده در گفت‌وگو با فارس  سياه زخم را يكي از بيماري‌هاي عفوني در كودكان دانست و اظهار داشت: سياه زخم از يكي از كشنده‌ترين بيماري‌هاي عفوني است.

وي افزود: در بيشتر مواقع سياه زخم به موقع تشخيص داده نمي‌شود و در اكثر موارد منجر به مرگ كودك مي‌شود، تصريح كرد: فرم گوارشي اين بيماري شديد است اما در تمامي نقاط جهان از جمله ايران جزء نادرترين نوع بيماري‌هاست.

اين فوق تخصص اطفال، شكم درد طولاني مدت، استفراغ ، تب شديد و مناسب نبودن حال عمومي را از علائم سياه زخم در كودكان دانست.

سلطانزاده در مورد عوامل سياه زخم اظهار داشت: عامل اصلي ايجاد بيماري سياه زخم را ميكروبي به نام "باسيل گرم مثبت اسپوردارو بيهوازي " است كه اين ميكروب در خاك زندگي مي‌كند و بيشتر پستانداران نظير گربه، گوسفند، اسب، بز و خوك به اين ميكروب آلوده مي‌شوند؛ از اين رو زماني كه كودكان با اين دسته از حيوانات و يا خاكي كه به اين ميكروب آلوده باشد تماس پيدا كنند، بيماري سياه زخم را در كودك به وجود مي‌آورد.

وي در ادامه اين مطلب در خصوص راه‌هاي ديگر انتقال ميكروب "باسيل گرم مثبت اسپوردارو بيهوازي " كه موجب سياه زخم مي‌شود، گفت: اين ميكروب به طور اتفاقي از طريق تماس مستقيم و غير مستقيم با محصولات آلوده حيواني در محيط صنعتي يا كشاورزي (پشم ، مو وگوشت آلوده) را از ديگر راه‌هاي انتقال اين ميكروب به انسان است.

استاد دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي سياه زخم را داراي فرم‌هاي مختلفي نظير پوستي، ريوي و گوارشي دانست و گفت: اين امكان وجود دارد كه در هر سه شكل، اين بيماري در كودكان با مننژيت همراه باشد؛ فرم پوستي سياه زخم شايعترين و فرم گوارشي به خاطر اينكه ميزان مرگ و مير در آن بيشتر است از اهميت خاصي برخورادار است اما اين فرم جزء نادرترين شكل بيماري به شمار مي‌رود.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.49959s, 18q