ضرورت ايجاد شبكه ملي اطلاعات سلامت

۱۳۸۹/۰۷/۱۴ - ۱۴:۰۱ - کد خبر: 20478
ضرورت ايجاد شبكه ملي اطلاعات سلامت
سلامت نیوز: صاحبنظران عرصه سلامت در آخرين كارگروه سلامت در نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري بر ضرورت ايجاد شبكه ملي اطلاعات سلامت و كاهش هزينه هاي درمان مردم از طريق اجراي كامل طرح پزشك خانواده تأكيد كردند.

به گزارش  فارس، هفتمين كارگروه تخصصي بيمه سلامت با محوريت پزشك خانواده با موضوع "گردش اطلاعات در نظام ارجاع " به همت مركز هم‌انديشي استادان و نخبگان‌دانشگاهي وابسته به نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در دانشگاهها و با حضور تعدادي از استادان دانشگاه و مسئولان ذي ربط در حوزه سلامت برگزار شد.

رضا صفدري، عضو هيئت علمي دانشگاه علوم پزشكي تهران و دبير علمي نشست، با اشاره به موضوع جلسه، بيمه سلامت را داراي اولويت بالايي در وزارت بهداشت عنوان كرد و گفت: طبيعتاً اين پروژه بسيار مهم تشكيلات مربوط به خود را مي طلبد.

وي با اعتقاد به اينكه بخش اصلي بيمه سلامت جريان اطلاعات و مديريت آن بوده است اظهار داشت: جريان بيمه سلامت در كشور ما فراز و فرودهايي را طي كرده است كه اتفاقاً نبود دسترسي به اطلاعات كامل و صحيح از جمله مهمترين عوامل فرود آن محسوب مي‌شود.

مديرگروه آموزشي مدارك پزشكي، طرح عظيم بيمه سلامت را نيازمند مديريت صحيح در زمينه‌هاي برنامه‌ريزي، سياست‌گذاري، آموزش و پژوهش دانست.

حميد مقدسي، عضو هيئت علمي دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي نيز در اين نشست به 3 ركن سازمان‌هاي بهداشتي يعني سازمان‌هاي مراقبتي بهداشتي، بيمه (پشتيباني كننده) و بيماران اشاره كرد و گفت: عدم ارتباط شفاف بين اين اركان خصوصاً بيمه و سازمان‌هاي مراقبت بهداشتي، ما را در طي مسير سلامت افراد و اجراي صحيح پزشك خانواده با مشكل روبه‌رو مي‌كند.

دبير هيئت ممتحنه و ارزشيابي مديريت اطلاعات بهداشتي وزارت بهداشت با اشاره به نظام ارجاع و انتقال طبيعي اطلاعات بيمار در مسير خانه تا درمانگاه و بيمارستان گفت: با توجه به اين مراحل لازم است پرونده اطلاعات بيمار بايد كاملاً مشخص باشد و اگر نتوانيم اين حلقه‌ها را درست به هم متصل كنيم در واقع پرونده اطلاعات بيمار بايد كنارگذاشته شود.

وي همچنين بر ضرورت ايجاد شبكه ملي اطلاعات سلامت در كشور تأكيد كرد.

محمدعلي چراغي، مشاور وزير بهداشت در امور پرستاري نيز طي اظهاراتي به تعريف سلامت و ابعاد تربيتي، رواني، اجتماعي، معنوي و فرهنگي آن پرداخت و عنوان كرد: اگر بخواهيم سلامت را با اين مختصات در كشور ايجاد كرده و توسعه دهيم بايد به اين ويژگي‌ها به طور صحيح و اصولي پرداخته و در عين حال تعادل بين آنها ايجاد كنيم.

سرپرست دانشكده پرستاري دانشگاه علوم پزشكي تهران با اشاره به طرح بيمه سلامت و پزشك خانواده و تأكيد بر لزوم ورود صحيح به اين طرح گفت: اگر قرار است پزشك خانواده موظف به پيگيري سلامت همه‌جانبه مجموعه زير پوشش خود باشد بايد به طرق مختلف از جمله آموزش، نگرش او را به اين طرح نگرش صحيح قرار داد.

محمد شريفي مقدم، معاون پشتيباني و رفاهي سازمان نظام پرستاري به موضوع هزينه‌هاي درمان در كشور و بالا بودن آن اشاره كرد و گفت: با توجه به وجود اين هزينه‌هاي هنگفت و غير قابل پرداخت بودن آن براي بسياري از بيماران و اقشار كم درآمد، طرح پزشك خانواده بايد به سمتي پيش رود كه كاهش هزينه‌ها را به دنبال داشته باشد.

معاون پشتيباني و رفاهي سازمان نظام پرستاري در اين زمينه "آموزش خود مراقبتي " به مردم را يادآور شد و تصريح كرد: تحقق اين امر در كاهش بسيار زياد هزينه هاي درماني بيماران موثر خواهد بود.

عضو شوراي عالي سازمان نظام پرستاري با بيان اينكه برخورداري از سلامت از حقوق اساسي شهروندان و تأمين آن را جزء وظايف مهم و اصلي حكومت دانست.

اين كارشناس حوزه بهداشت و درمان، وجود مديران ناكارآمد را يكي از موانع مهم در حوزه بهداشت و سلامت دانست و گفت: بسياري از مديران متولي حوزه بهداشت، متأسفانه دانش لازم براي مديريت مجموعه تحت پوشش خود را ندارند، ضمن اينكه نيروي انساني نامناسب نيز در كندي حركت اين مسير بي‌تأثير نيست.

دبير كل خانه پرستار به ايجاد پرونده‌هاي الكترونيك اطلاعات بيماران اشاره كرد و افزود: وجود اين پرونده‌ها مفيد است به شرطي كه مسير سلامت را در تمام اجزاء آن از جمله استراتژي، برنامه و اهداف درست طي كرده باشيم.

سيدحسين واثق، قائم مقام معاون مركز تحقيق و توسعه مديريت آمار و فناوري اطلاعات وزارت بهداشت هم به طرح سپاس (پرونده الكترونيك سلامت ايرانيان) پرداخت و گفت: اين طرح با ابعاد مختلف خود از چند سال قبل در وزارت بهداشت شروع شد و هم‌اكنون ادامه دارد.

وي زيرساخت‌هاي سخت‌افزاري، IT و استانداردهاي علمي را از ابعاد مهم اين طرح دانست و گفت: در صورتي كه نگاه بيمارستاني در اين طرح محقق شود، بسياري از هزينه‌هاي بيمارستاني بيماران كاهش خواهد يافت.

واثق در عين حال‌ يكپارچه نبودن بيمه‌ها و ناشناخته ماندن نظام اطلاعات را از موانع مهم در طرح سپاس عنوان كرد.

اين كارشناس مركز تحقيق و توسعه مديريت آمار و فناوري اطلاعات وزارت بهداشت، با بيان اينكه طرح سپاس در واقع بستري براي استانداردسازي برنامه‌هاست، گفت: براساس اين طرح هر اداره‌اي موظف به تعريف و ارائه برنامه‌‌هاي خود به شبكه است و پس از آن شبكه با توجه به اولويت‌هاي خود شرايط و الزامات برنامه مذكور را فراهم مي‌كند.

در ادامه نشست، ليلا شاهمرادي، عضو هئيت علمي دانشگاه علوم پزشكي تهران به اهميت گردش اطلاعات ‌در طرح پزشك خانواده اشاره كرد و گفت: استفاده از فناوري IT در اين طرح، گردش اطلاعات بسيار خوب و با سرعت را در پي دارد ‌و لازم است در فراهم آوردن ابزا‌رهايي كه در اين زمينه موثر است، سرمايه‌گذاري شود.

وي با تأكيد بر لزوم تبادل اطلاعات در يك فضاي امن، حريم شخصي را نيز در اين ميان بسيار مهم دانست و گفت: مي‌بايست تمام نيا‌زهاي امنيتي اين حريم براي ارائه دهنده‌گان سلامت تعريف و اولويت‌بندي شود.

اين استاد دانشگاه همچنين بر لزوم تعيين سياست‌ها و استانداردهاي توليد دانش در نظام اطلاعات تاكيد كرد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.64577s, 18q