كودكان شمال تهران 3 برابر بيشتر در معرض خطر هپاتيت «آ» قرار دارند

۱۳۸۹/۰۷/۱۴ - ۱۴:۲۲ - کد خبر: 20482
كودكان شمال تهران 3 برابر بيشتر در معرض خطر هپاتيت «آ» قرار دارند
سلامت نیوز: وزير سابق بهداشت گفت: نتايج يك تحقيق نشان داد، افراد 10 ساله در منطقه يك تهران 30 درصد نسبت به بيماري هپاتيت A ايمني دارند در حالي كه اين ايمني در بين همين افراد در منطقه 18 حدود 95 درصد است.

به گزارش فارس كامران باقري لنكراني امروز در حاشيه سومين كنگره بين‌المللي سالانه هپاتيت تهران در جمع خبرنگاران اظهار داشت: ايران جزء كشورهايي است كه مدل‌هاي خوبي از درمان هپاتيت را عملياتي كرده است و در حال حاضر در كشور ما 17 سال است كه واكسيناسيون هپاتيت B در نوزادان را با پوشش بالاي 95 درصد انجام مي‌دهد كه موجب شده شيوع اين عارضه در كشور در كودكان زير 18 سال بسيار كاهش يابد.

وي اضافه كرد: همچنين واكسيناسيون 17 ساله‌ها نيز در حال انجام است و گروه‌هاي پرخطر مانند بيماران مبتلا به نارسايي كليوي نيز واكسن هپاتيت B را دريافت مي‌كنند كه اين موضوع موجب كاهش مخزن اين بيماري‌ مي‌شود.

باقري لنكراني تصريح كرد: در حال حاضر چرخه درمان هپاتيت در كشور چه درمان‌ دارويي و چه قسمت نهايي چرخه درمان يعني پيوند كبد در كشور به خوبي انجام مي‌شود.

وي با بيان اينكه اميدواريم امسال شاهد جشن هزارمين پيوند كبد ايران در دانشگاه علوم پزشكي شيراز باشيم تصريح كرد: تاكنون 900 پيوند كبد در اين دانگشاه انجام شده است كه بسياري از آن پيوندشدگان پس از پيوند به زندگي عادي برگشته‌اند و ميزان موفقيت اين عمل بالاي 90 درصد است.

باقري لنكراني گفت: شيوع هپاتيت B در كشور كاهش يافته است و از 2 درصد به 1.3 درصد رسيده است.

* ايران در حال گذار اپيدميولوژي هپاتيت است

يك فوق تخصص گوارش با بيان اينكه ايران در حال حاضر در حال گذار اپيدميولوژي هپاتيت است، افزود: به عنوان مثال در مورد هپاتيت A مطالعات نشان مي‌دهد. بيشتر افراد قبل از 10 سالگي به اين عارضه مبتلا مي‌شوند و خود به خود خوب مي‌شوند اما افرادي هم هستند كه قبل از اين سن به اين عارضه مبتلا نمي‌شوند و در سنين بالاتر اين بيماري را مي‌گيرند. نكته مهم اينجاست اگر پس از 25 سالگي فردي به هپاتيت A مبتلا شود شانس ابتلاي وي به نارسايي كبد بيشتر است.

باقري لنكراني گفت: در تهران در خصوص ميزان شيوع هپاتيت A بين منطقه يك تا 18 تفاوت چشمگيري وجود دارد به طوري كه در منطقه 18 ،95 درصد 10 ساله‌ها در برابر به هپاتيت A‌ ايمن هستند در حالي كه اين ميزان در منطقه يك تهران 30 درصد است.

* اعتياد تزريقي، خالكوبي و رفتارهاي پرخطر جنسي مهمترين عوامل افزايش هپاتيت B هستند

رئيس مركز تحقيقات گوارش و كبد دانشگاه علوم پزشكي شيراز در ادامه با بيان اينكه هنوز با وجود دستاوردهاي خوب در زمينه هپاتيت خطر ابتلا به هپاتيت B احساس مي‌شود، گفت: بيشترين عوامل انتقال هپاتيت B از طريق اعتياد تزريقي، خالكوبي، برخي حجامت‌ها، نحوه ناصحيح آرايشگري در برخي آرايشگاه در رفتارهاي ناهنجار جنسي است.

وي افزود: متأسفانه ديده شده است خالكوبي در برخي افراد جامعه به خصوص جوانان رو به افزايش است كه بايد در اين زمينه آگاهي‌رساني به جوانان را افزايش دهيم.

*‌ دانشگاه علوم پزشكي شيراز سال گذشته 3 برابر دانشگاه هاروارد پيوند كبد انجام داد

وزير سابق بهداشت گفت: وزارت بهداشت در سال 85 مصوبه‌اي براي افرادي كه نيازمند به پيوند كبد هستند داشت كه بر اساس آن كل هزينه پيوند توسط وزارتخانه پرداخت شود. در حال حاضر مشكل پيوند كبد داروها است كه برخي از آنها تحت پوشش بيمه نيستند و در گذشته از محل برخي منابع كمك مي‌شد كه اميدواريم كه اين كمك‌ها ادامه يابد.

وي افزود: سال گذشته 200 پيوند كبد در شيراز انجام شد و در حال حاضر تعداد بيماران در انتظار پيوند كبد در شيراز 800 نفر هستند كه در اين زمينه با محدوديت تخت مواجه هستيم.

باقري لنكراني گفت: ساير مراكزي كه در كشور پيوند كبد انجام مي‌دهند بايد به صورت واقعي وارد عمل شوند چرا كه برخي مراكز به صورت موردي اين كار را انجام مي‌دهند. همچنين سال گذشته دانشگاه هاروارد آمريكا 62 عمل پيوند كبد داشت كه اين ميزان در دانشگاه علوم‌پزشكي شيراز 200 مورد بود.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.91587s, 19q