برقراري رابطه صحيح پزشك با بيمار اهميت زيادي دارد

۱۳۸۹/۰۷/۱۴ - ۱۶:۲۶ - کد خبر: 20483
برقراري رابطه صحيح پزشك با بيمار اهميت زيادي دارد
سلامت نیوز: يك متخصص بيماريهاي عفوني گفت: برقراري رابطه صحيح پزشك با بيمار اهميت زيادي دارد و حفظ آن مهم و مشكل است.


به گزارش  ايسنا، دكتر يلدا در سومين كنگره بين‌المللي هپاتيت تهران درباره رابطه اخلاق و پزشكي اظهار كرد: نخستين شرط ايجاد يك رابطه نزديك بودن سطوح درك طرفين به يكديگر است. اين در حالي است كه در رابطه پزشك و بيمار پزشك بايد بتواند سطح درك خود را به بيمار نزديك كند و موفق به برقراري ارتباط موثري با او شود.

وي در بخش ديگري از صحبت‌هاي خود با بيان اينكه برخورداري پزشكان از معنويت ضروري است، اظهار كرد: در گذشته پزشكاني كه واجد اين اين ويژگي بودند حكيم ناميده مي‌شدند. در واقع انديشه درست، گفتار و رفتار صحيح از معيارهاي معرفت است.

وي افزود: توده مردم علاقه دارند كه پزشكان مقامي برتر از ديگران داشته باشند بنابراين از آنان انتظاراتي دارند.

وي تاكيد كرد: پزشكان نسبت به ديگران نمي‌توانند شخصيت واكنشي داشته باشند و به عملكرد توده مردم همانند آنها واكنش نشان دهند بلكه بايد شخصيت معنوي داشته باشند.

يلدا با بيان اينكه برخي پزشكان به سلامت روان خود اهميت كافي نمي‌دهند، اظهار كرد: اين دسته از پزشكان مدام اضطراب دارند و از آينده خود نگران هستند و اين وضعيت روحي آنان در رابطه‌شان با بيماران تاثير منفي مي‌گذارد.

وي اضافه كرد: پزشكان بايد به رفتار منشي خود نيز توجه كنند. اين در حالي است كه برخي از منشي‌ها با بيماران با بي ادبي برخورد مي‌كنند.

اين متخصص عفوني با اشاره به روشهايي كه مي‌تواند باعث كاهش اضطراب و شاد بودن پزشكان شود، اظهار كرد: آنان مي‌توانند توقع و انتظار خود را از توده مردم كاهش دهند.

وي ادامه داد: بايد به اين نكته توجه كنيم كه ما در فاصله تولد تا مرگ زندگي مي‌كنيم و در اين دو مقطع سفر مي‌كنيم. در سفر فرد هرچقدر كه سبك بال‌تر است مهرباني و محبت كردن به ديگران در درجه اول باعث شادي فرد مي‌شود بنابراين يكي ديگراز راه‌هاي شاد زيستن، محبت و شاد كردن ديگران است

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.52574s, 18q