استفاده از ظروف يک‌بار مصرف گياهي در ادارات دولتي اجباري مي‌شود

۱۳۸۹/۰۷/۱۷ - ۱۲:۲۵ - کد خبر: 20500
استفاده از ظروف يک‌بار مصرف گياهي در ادارات دولتي اجباري مي‌شود
سلامت نیوز: هفته گذشته خبري مبني بر الزام ادارات دولتي در استفاده از ظروف يک‌بار مصرف گياهي در رسانه‌ها منتشر شد.


به گزارش سلامتیران  اين امر که مصوبه کميسيون فرهنگي دولت است، پيش از ساير نهادها زيرمجموعه‌هاي دولتي را ملزم به استفاده از ظروف يک‌بار مصرف با ريشه گياهي به جاي ظروفي با ريشه پلاستيکي کرده است. سال گذشته، حسن اصيليان، معاون انساني سازمان محيط‌زيست از ارايه ماده واحده‌اي در رابطه با استفاده از ظروف يک‌بار مصرف گياهي به دولت خبر داد که شامل همه بخش‌ها، نهادها و اصناف جامعه مي‌شد.

وزارت بهداشت به‌عنوان نهاد نظارت بر استفاده از اين ظروف در ادارات، معرفي شده است و مسوولان آن اميدوارند که اين تغيير به زودي شامل تمامي جامعه شود. هر چند که دکتر کاظم ندافي، مديرکل سلامت محيط و کار وزارت بهداشت مي‌گويد اين مصوبه مدت‌ها پيش تصويب شده و به دليل عدم اجرا ازسوي دولت مجددا يادآوري شده است. ندافي مي‌گويد: «نزديک به 3 سال است که وزارت بهداشت در زيرمجموعه‌هاي خود تنها از اين ظروف استفاده مي‌کند و هدف نهايي ما اشاعه آن به همه بخش‌هاي جامعه است. يکي از مهم‌ترين دلايل عدم اجراي اين مصوبه در گذشته، پايين بودن آمار توليد ظروف يک‌بار مصرف بر پايه گياهي بود. با تشويق‌هايي که در اين رابطه صورت گرفت، در حال حاضر تعداد توليدات آنقدر افزايش يافته که پاسخگوي نياز همه کشور است. چون توليدات داخلي افزايش يافته،‌ اين مصوبه دوباره به جريان افتاد.»


ظروف يک بار مصرف گياهي بر پايه نشاسته تهيه شده و آزاد شدن مواد تشکيل‌دهنده اين ظروف، ‌بر اثر گرما يا سرما، در موادي که درونش قرار دارد مضر و خطرناک نيست. به غير از اين موضوع، ظروف يک‌بار مصرف گياهي در چند ماه تجزيه شده و دوباره به چرخه حيات طبيعي بازمي‌گردند و مشکلاتي براي بازيافت ندارند.


دکتر ندافي معتقد است که شايد تنها يک عامل باعث شود تا استفاده از اين ظروف مخالفاني داشته باشد: «ممکن است در صورت ريختن مايعات در اين ظروف، کمي بوي نشاسته بلند شود که به دليل استشمام همزمان، احساس مي‌شود مزه مايعات عوض شده است. اين بو اندک است و ممکن است تنها برخي از افراد متوجه آن شوند. ضمن اينکه لازم است تذکر دهم تنها بوي نشاسته است و موادي آزاد نمي‌شود در نتيجه استفاده از اين ظروف، ‌براي بيماران ديابتي مشکلي ايجاد نمي‌کند. وزارت بهداشت تاکيد زيادي بر تصويب اين مصوبه داشته و سعي داريم تا جايي‌که امکان دارد براي عملي شدن آن اقدام کنيم.‌ اداره بهداشت مواد غذايي پيگير مسايلي از اين قبيل است. هرچند که ما سعي داريم با تشويق مراکزي مانند بيمارستان‌ها، دانشگاه‌ها و رستوران‌ها استفاده از اين ظروف را در جامعه رواج داده و به نوعي فرهنگ‌سازي کنيم.»

هم سرما مضر است، هم گرما


سال‌هاست که مردم از عوارض و خطرات استفاده از ظروف يک‌بار مصرف پلاستيکي آگاهند اما نبود جايگزيني مناسب، آنها را به نوعي مجبور به استفاده از اين ظروف مي‌کرد. از سويي قيمت بالاي ظروف يک‌بار مصرف گياهي و تعداد کم مراکز توزيع آن، از دلايل عدم استقبال مردم است. وزارت بهداشت اميدوار است که با افزايش توليد، چنين معضلاتي برطرف شده و استفاده از ظروف سالم‌تر، براي مردم به نوعي عادت بدل شود.


دکتر سيد ضياالدين مظهري، متخصص تغذيه با اشاره به افزايش آمار ابتلا به سرطان دستگاه گوارش در کشور گفت: «تصور غلطي است که مردم ما گمان مي‌کنند تنها خوردن مواد غذايي با حرارت بالا، در اين ظروف خطرناک است. در حالي‌که استفاده از ظروف پلاستيکي يک‌بار مصرف، هم براي مواد خوراکي و به خصوص مايعات گرم مضر است و هم سرد. گرما بر توليدات پلاستيکي تاثير مي‌گذارد و موجب آزاد شدن مواد تشکيل‌دهنده آن مي‌شود در حالي که در مورد سرما‌ تا به دماي انجماد نرسد مشکلي ندارد. عادت بدي است که مردم ما دارند و بطري‌هاي آب يک‌بار مصرف را در فريزر مي‌گذارند تا يخ بزند که اين امر هم باعث آزاد شدن مواد سرطان‌زاي تشکيل‌دهنده پلاستيک مي‌شود. ما سال‌هاست که اين موارد را به مردم گوشزد مي‌کنيم اما متاسفانه مردم ما کمتر به سلامتي‌شان توجه دارند؛ ذايقه و خوش‌طعمي و راحتي برايشان از هر چيز ديگري مهم‌تر است.»


دکتر مظهري توضيح مي‌دهد که مواد تشکيل‌دهنده ظروف يک‌بار مصرف گياهي، سلولز است و بدن آنزيمي براي تجزيه آن ندارد. براي هضم آن از باکتري‌ها کمک گرفته مي‌شود که به سرعت دفع و پاکسازي اعضاي داخلي بدن کمک بسياري مي‌کند:‌ «هرچند که مواد اوليه تشکيل‌دهنده ظروف يک‌بار مصرف گياهي است اما کيفيت آنها اهميت خاصي دارد. استفاده از آنها، چنانچه حتي اگر به آزاد شدن مواد تشکيل‌دهنده منجر شوند، ضرري براي انسان و دستگاه گوارش ندارد.»

مرگ طبيعت


دكتر پرويز کردواني، چهره ماندگار علمي و از کارشناسان محيط‌زيست معتقد است استفاده از مواد پلاستيکي نه تنها براي انسان مضر است، بلکه تمامي هستي را آزار مي‌دهد و در نهايت منجر به نابودي آن مي‌شود. او مي‌گويد: «پلاستيک ماده‌اي دست‌ساز است و در طبيعت وجود ندارد به همين دليل طبيعت آن را نمي‌پذيرد. هنوز کاملا مشخص نيست که مواد پلاستيکي دقيقا پس از چه مدتي تجزيه مي‌شوند اما آنچه مسلم است اين است که بيش از مواد طبيعي زمان نياز دارد. استفاده از آنها هم نتيجه تنبلي انسان‌هاست. پيش از اين براي نذري و ايام محرم از ظروف چيني استفاده مي‌شد که هم سالم‌تر بود و هم زيبا‌تر در حالي‌که امروز تمامي رستوران‌ها، بيشتر ادارات و شرکت‌هاي خصوصي و دولتي از ظروف يک بار مصرف پلاستيکي براي سرو غذا استفاده مي‌کنند. اين حجم بالاي استفاده، کوهي از زباله‌ها را هم به وجود مي‌آورد.»


«کردواني» با تاکيد بر مضرات مواد پلاستيکي در طبيعت براي ديگر جانداران، مرگ کهنسال‌ترين لاک‌پشت غول‌پيکر خليج‌فارس را به ياد مي‌آورد که به خاطر گير کردن تکه‌اي مشماي پلاستيکي در دهانش خفه شد. او معتقد است انسان‌ها با استفاده از مواد و وسايل پلاستيکي به نوعي خودکشي مي‌کنند: «هر نوع ماده شيميايي که توسط بشر ساخته مي‌شود بي‌شک به طبيعت آسيب مي‌زند؛ حتي سم‌پاشي درختان. در گذشته مادران و خانواده‌هاي ما عادت‌هاي خوبي داشتند مثل زنبيل دست گرفتن براي خريد. آن زنبيل‌هاي پلاستيکي براي سال‌ها مورد استفاده قرار مي‌گرفت و آسيبي به مراتب کمتر از کيسه‌هاي امروزي داشت. ظروف يک‌بار مصرف گياهي بي‌شک حجم اين آسيب‌ها و مضرات را پايين مي‌آورد و کمک زيادي به بالا بردن کيفيت زندگي انسان‌ها مي‌کند. مواد گياهي از هر جنس و نوعي که باشند با بدن انسان‌ها هماهنگ‌اند و بازيافت و تجزيه‌ آنها هم راحت‌تر است و هم سريع‌تر. در حالي‌که پلاستيک در بهترين حالت بايد بارها و بارها مورد بازيافت قرار بگيرد که هزينه زيادي دارد و در کشور ما زياد عملي نيست.»


افزايش حجم بالاي استفاده از مواد پلاستکي بارها به عنوان معياري بهداشتي مورد توجه قرار گرفت اما مرور زمان نشان داد که مواد پلاستيکي به شکلي ديگر، حيات آدمي را تهديد مي‌کند. آمار تکان‌دهنده استفاده ايرانيان از اين ظروف، خطر بزرگي براي سلامت نسل‌هاي آينده محسوب مي‌شود. شايد لفظ «اجبار» در استفاده از ظروف يک بار مصرف گياهي درست نباشد اما براي حفظ سلامتي و افزايش کيفيت و کميت، زندگي‌هايمان ضروري است.


نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.63541s, 18q