شيوع آنفلوانزاي نوع A زمستان امسال در حد 5 تا 10درصد است

۱۳۸۹/۰۷/۱۷ - ۱۴:۵۰ - کد خبر: 20511
سلامت نیوز: معاون مركز مديريت بيماري‌هاي وزارت بهداشت گفت: شيوع بيماري آنفلوانزاي نوع A ( معروف به خوكي) پاييز و زمستان امسال در حد 5 تا 10درصد است و فقط بيماران خاص و داراي ضعف ايمني بايد واكسينه شوند.

محمود نبوي در گفت‌و‌گو با فارس، افزود: پس از گذر از پاندمي آنفلوانزاي H1N1 شاهد تغيير نوع ويروس اين بيماري بوديم و طي 6 ماه گذشته كه پاييز و زمستان را در نيمكره جنوبي سپري كرديم مشاهده شد كه اين ويروس جديد خيلي خطرناك نيست و شيوع بيماري در بين مردم در حد 5 تا 10 درصد و مانند آنفلوانزاي فصلي است و احتمالاً همين الگو نيز براي نيمكره شمالي در پاييز و زمستان امسال هم تكرار مي‌شود.

وي ادامه داد: پيش‌بيني سازمان بهداشت جهاني سال گذشته اين بود كه يك سوم مردم كشورها به بيماري آنفلوانزاي H1N1 مبتلا مي‌شوند و نيم تا يك درصد اين افراد نيز بر اثر اين بيماري فوت مي‌كنند اما در عمل مشخص شده كه اين ويروس چندان هم خطرناك نيست و عده زيادي از مردم بعد از ابتلا به اين ويروس دچار بيماري خفيف شده و ايمني پيدا كردند.

وي گفت: تحقيقي نيز سال گذشته از سوي دانشگاه علوم پزشكي شيراز با 2 هزار نمونه انجام شد كه مشخص شد، 60 درصد اين افراد نسبت به بيماري آنفلوانزاي H1N1 ايمن هستند و معلوم بود كه عفونت اين ويروس را دريافت كرده و ايمني پيدا كرده‌اند.

معاون مركز مديريت بيماري‌هاي وزارت بهداشت افزود: اكنون نيز با توجه به تجربه سال گذشته نيمكره شمالي و تجربه 6 ماه گذشته نيمكره جنوبي پيش بيني مي‌شود اين بيماري پاييز و زمستان امسال در حد آنفلوانزاي فصلي بروز پيدا كند و بين 5 تا 10 درصد جامعه را درگير كند مگر اينكه نوع ويروس تغيير كند كه البته هميشه احتمال آن وجود دارد.

نبوي گفت: در شرايط فعلي تزريق واكسن آنفلوانزاي امسال كه ويروس H1N1 را هم پوشش مي‌دهد فقط براي بيماران خاص و افراد داراي ضعف ايمني ضروري است و بر اين اساس وزارت بهداشت تالاسمي‌ها و دياليزي‌ها را به طور رايگان عليه اين بيماري واكسينه مي‌كند اما افراد داراي بيماري‌هاي تنفسي، آسم، برونشيتي و افراد داراي ضعف ايمني مي‌توانند واكسن را از داروخانه‌ها تهيه و تزريق كنند.

وي ادامه داد: واكسن آنفلوانزاي 2010 به تعداد كافي از سوي بخش خصوصي خريداري و وارد شده و نگراني از كمبود آن در كشور وجود ندارد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.93874s, 18q