فاصله سلامت تا قطع نخاع شدن فقط يك لحظه است

۱۳۸۹/۰۷/۱۷ - ۱۴:۵۴ - کد خبر: 20512
سلامت نیوز: مدير عامل مركز حمايت از معلولان ضايعات نخاعي ايران گفت: فاصله سلامت انسان تا قطع نخاع شدن و نشستن روي ويلچر فقط يك لحظه است.

به گزارش فارس، علي ضرابي، مدير عامل مركز حمايت از معلولان ضايعات نخاعي ايران و دبير اجرايي دومين سمينار بين‌المللي تخصصي ضايعات نخاعي افزود: در اين سمينار راه‌هاي پيشگيري از حوادث و تصادفاتي كه منجر به ضايعات نخاعي مي‌شوند، شيوه‌هاي نوين امداد و نجات، متدهاي نوين جراحي، آموزش حرفه‌اي شغلي، اعصاب و روان، جديدترين شيوه‌هاي پيشگيري و درمان زخم بستر به عنوان يكي از شايع‌ترين معضلات مبتلا به بيماراني كه دچار ضايعات نخاعي شده‌اند و همچنين مشكلات مجاري ادرار و دستگاه گوارش در اين بيماران بررسي مي‌شود.

وي با تأكيد بر اين نكته كه حوادث همواره در كمين انسان بوده و فاصله بين سلامتي فرد تا نشستن وي روي ويلچر به عنوان يك معلول همراه با ضايعه نخاعي تنها لحظه‌اي بيش نيست، افزود: بر اساس آمار سازمان بهداشت جهاني با در نظر گرفتن جمعيت هر كشور آمار بيماراني كه بر اثر سوانح، دچار آسيب نخاعي مي‌شوند به عنوان مثال در كشور آمريكا سالانه بيش از 10 هزار نفر است و با توجه به اينكه كشور ما جز حادثه خيزترين كشورهاست و وقوع حوادث غير مترقبه در آن بالاست، اين آمار از تعدادي به مراتب بيشتر برخوردار است.

ضرابي هزينه‌هاي درماني برخي معضلات ناشي از ضايعات نخاعي مانند زخم بستر را بسيار بالا عنوان كرد و افزود: متأسفانه علي‌رغم هزينه‌هاي بالاي اين گونه درمان‌ها، براي بيماران ضايعات نخاعي حمايت‌هاي كافي از اين بيماران انجام نمي‌شود.

وي گفت:در واقع مركز حمايت از معلولان ضايعات نخاعي به تنهايي نمي‌تواند تمام نيازهاي درماني اين بيماران را پوشش دهد و فقط مي‌تواند سرويس‌ها و خدماتي را به صورت رايگان و محدود در اختيار آنها قرار دهد و اين در حالي است كه در كشورهاي پيشرفته و حتي منطقه، وقتي يك فرد دچار حادثه مي‌شود يك تيم شامل متخصص مغز و اعصاب، فيزيوتراپ، كار درمان و روان درمان طي يك پروسه يكساله وي را تحت پوشش قرار مي‌دهند تا فرد به زندگي عادي خود از لحاظ روحي و فيزيكي برگردد. لازم به ذكر است اين حمايت‌ها تا آخر عمر با بيمار همراه خواهد بود.

دومين سمينار بين‌المللي تخصصي ضايعات نخاعي از 19 تا 21 آبان، در تالار اجتماعات دانشگاه علوم بهزيستي و توانبخشي به همراه 3 امتياز باز آموزي براي هر روز برگزار مي‌شود.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.63866s, 18q