سوء‌استفاده‌كنندگان از عنوان طب سنتي به دادگاه معرفي مي‌شوند

۱۳۸۹/۰۷/۱۷ - ۱۵:۴۵ - کد خبر: 20515
سلامت نیوز: معاون درمان وزارت بهداشت گفت: ادعاهاي عجيب و غريبي مانند ضرر داشتن چاي، نمك تصفيه يا استفاده از نعل اسب به جاي قرص آهن هيچ ربطي به طب سنتي ندارد و وزارت بهداشت مدعيان طب سنتي را كه با بيان ادعاهاي‌ غيرعلمي، سلامت مردم را به بازي مي‌‌گيرند به دادگاه معرفي مي‌كند.

به گزارش فارس، حسن امامي رضوي،در برنامه نبض با موضوع « طب سنتي از واقعيت تا عمل» كه از شبكه خبر پخش شد، افزود: ادعاهايي مثل استفاده از نمك دريا و ضرر داشتن نمك تصفيه يا مضر بودن چاي يا استفاده از نعل اسب به جاي قرص آهن و از اين قبيل حرف‌ها كه توسط برخي مدعيان طب سنتي ابراز مي‌شود، هيچ ربطي به طب سنتي ندارد.

وي‌ ادامه داد: طب سنتي جايگاه خاص خودش را دارد اما براي اينكه از علمي بودن مطالب آن مطمئن شويم و سلامت مردم را با حرف‌هاي غيرعلمي به خطر نيندازيم، دانشكده طب سنتي در دانشگاه علوم پزشكي تهران تشكيل شده است كه هر ادعاي مرتبط با طب سنتي را بعد از كارآزمايي باليني و مطمئن شدن از علمي بودن آن معرفي مي‌كند.

معاون وزير بهداشت گفت: علم پزشكي امروز از اصول دقيق علمي پيروي مي‌كند و نمي‌توان از اصولي كه مربوط به 2 هزار سال پيش است و امروز جايگاه علمي آنها مورد تأييد نيست و منسوخ شده است، پيروي كرد. توصيه‌هايي مانند اينكه مي‌گويند مردم نمك غيرتصفيه دريا بخورند آيا در شرايطي كه مي‌دانيم نمك خاك آلود آلودگي ميكروبي دارد باز هم بايد اصول علمي را كنار بگذاريم و سلامت مردم را به خطر بيندازيم.

وي پس از مشاهده فيلمي از فردي كه در آن مدعي بود بايد مردم نمك تصفيه شده را كنار بگذارند يا چاي نخورند افزود: افرادي كه چنين ادعاهايي مي كنند متأسفانه در جامعه كم نيستند و ادعا مي‌كنند كه با چنين روش‌هايي مي‌توانند برخي بيماري‌ها را مداوا كنند، وزارت بهداشت از مردم مي‌خواهد قبل از مراجعه به اين افراد با افراد مطلع و مراجع قانوني و علمي مشورت كنند.

امامي رضوي گفت: متأسفانه برخي از اين مدعيان در حيطه‌هايي كه مردم گرفتارند و بيماري‌هايي كه گاهي درمان آنها با پزشكي نوين و مدرن به آساني ميسر نيست يا مشكل است وارد مي‌شوند و از اين طريق سوء استفاده مي‌كنند، در مورد عطاري‌ها هم همين طور است، عطاري جاي تجويز و درمان بيماري نيست، البته بسياري از داروهاي امروزي منشأ گياهي دارند اما تجويز گياهان دارويي از سوي افراد غيرمتخصص و فاقد صلاحيت، دخالت در امور پزشكي و خلاف است. صرف نابه‎جا و به ميزان نادرست همين گياهان هم حتماً عوارض دارد ضمن اينكه فرد بيمار را از درمان علمي دور مي كند.

معاون درمان وزارت بهداشت ادامه داد: معاونت غذا وداروي وزارت بهداشت نيز چندي پيش ورود عطاري‌ها را به حوزه درمان چاقي، لاغري يا درمان اعتياد و هر گونه درمان ممنوع كرد و بر اساس اين ابلاغيه با عطاري‌هايي كه در حوزه درمان وارد مي‌شوند، برخورد مي‌شود.

امامي رضوي در پاسخ به اين پرسش كه چرا اين مراكز پلمب نمي‌شوند، گفت: البته عطاري‌ها در يك حيطه محدود و فروش مواد بي‌ضرري مثل گلاب، عرق نعنا و نبات كه بي‎ضرر هستند مي‌توانند وارد شوند اما تجويز دارو براي درمان بيماري‌ها در صلاحيت اين مراكز نيست و خلاف است، عطاري‌ها مجوز ورود به كار پزشكي را ندارند.


* آيين‎نامه طب سنتي ابلاغ مي‌شود

وي ادامه داد: تشكيل دانشكده طب سنتي نيز به همين خاطر بوده است كه محدوده هاي قانوني و مجاز طب سنتي تعريف شود و به زودي با همكاري اين دانشكده آيين‌نامه مربوط به خدمات طب سنتي از سوي وزارت بهداشت تدوين و ظرف چند ماه آينده ابلاغ مي‌شود. خدمات طب سنتي متأسفانه فقط محدود به اين نمي‌شود كه فلان ماده غذايي را بخوريد يا نخوريد بلكه اعمال مسائلي مانند حجامت، ماساژ درماني و ... هم انجام مي‌شود كه بايد ساماندهي شود.

معاون وزير بهداشت در پاسخ به اين پرسش كه چرا وزارت بهداشت در برابر مدعيان طب سنتي سكوت كرده است گفت: ما سكوت نكرده‌ايم و برخي از اين مدعيان به دادگاه‌هاي صالحه معرفي شده‌اند و ما منتظريم كه مراجع قضايي در اين زمينه رأي صادر كنند.

وي گفت: بنده واقعاً از اين وضعيت نگراني دارم و نمي‌دانم اگر اين مدعيان كه چنين ادعاهايي را به نام طب سنتي مي‌كنند اگر فردا فردي به توصيه‌هاي غيرعلمي آنها گوش داد و بيماريش تشديد شد، چگونه در برابر خدا مي‌خواهند پاسخگو باشند.

محمدرضا شمس اردكاني، رئيس دانشكده طب سنتي نيز در اين ميزگرد گفت: ادعاهايي كه به نام طب سنتي مي‌شوند مانند ضرر داشتن چاي، انداختن نعل اسب در آب و خوردن آب آن به جاي قرص آهن يا حذف نمك تصفيه شده، ادعاهاي عجيب و غريبي است و مورد تأييد طب سنتي نيست.

وي گفت: طب سنتي مبناي خاص خودش را دارد و در مواردي مي‌تواند در كنار طب نوين امروز و مكمل آن باشد اما ما نمي‌توانيم دستاوردهاي عظيم طب نوين را كه بر مبناي اصول علمي و كارآزمايي باليني است نفي‌كنيم . توصيه‌هاي طب سنتي نيز بايد بر مبناي علمي و بعد از كارآزمايي باليني علمي مورد استفاده قرار گيرد.

وي افزود: دانشكده طب سنتي هم آمده است تا با آموزش علمي اصول طب سنتي و پذيرش دانشجو از بين پزشكان عمومي كه با اصول علم پزشكي آشنايي دارند اين مشكلات را حل كند.

وي افزود: اگر ابن‎سينا يا رازي هم امروز زنده بودند حتماً از دستاوردهاي عظيم علم پزشكي امروز و تجهيزات دقيق تشخيصي،‌ آزمايشگاهي و درماني امروز استفاده مي‌كردند و دانش خود را به روز مي‌كردند.

به گزارش فارس، برخي مدعيان طب سنتي با انتشار سي‎دي‌هايي در سطح جامعه به ترويج برخي روش‌ها مانند تيغ زدن پشت لاله گوش براي درمان زردي نوزاد، انداختن نعل اسب در آب و خوردن آب آن به جاي مصرف قرص آهن يا منع مصرف چاي و برخي موضوعات ديگر درباره بهداشت زنان پرداخته‌اند كه برخي از موارد آن موضوع بحث اين ميزگرد خبري بود.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
نظرات
رضا
برنامه دیشب شما را دیدم وخیلی برای شما متاسف شدم چون غیر از خودتان را قبول ندارید
من خودم بچه دار نمیشدم چهار سال مداوا کردم پیش بهترین پزشکان رفتم ولی نتیجه نگرفتم تا آدرس آلاسحاق در قم به دست من رسید ایشان با جند گیاه ساده که در تمامی عطاریها موجود است به من سفارش کرد ومشکل حل شد.
برای شما خیلی متاسف شدم که یکی از شما فرمود اینها پول ویزیت نمیگیرند ولی پولهای زیادی برای فروش دارو میگیرند . ولی شما اگر به عطاری دیگر بروید که همین داروهارا تهیه کنید در کیفیت پایینتر با قیمت بالاتر باید تهیه کنید واین را همه میتوانند تحقیق کنند.
تاسف از اینکه طب بوعلی در اروپا استفاده میشود ودر ایران فقط طب سوخته اروپا مطرح است من در اروپا دیدم که مغازه های زیادی هستند که تا سقف پر از انواع دمنوش (داروهای گیاهی)بود ولی شما به علت جهل و سرسپردگی به علوم غربی آنهارا با افتخار آتش زدید. متاسفیم متاسفیم متاسفیم !!!!
رضا
چه خوب بود همه نظرات مخالف و موافق را بدون غرض به نمایش میزاشتید . من که نظر خود را نوشتم ولی شما آن را تایید نکردید!
چرا؟
سودی
اساس طب جه سنتی و چه به اصطلاح مدرن بر پایه تجربه میباشد، انصاف بدهیم که قدمت کدام طب بالاتر و بیشتر است؟!!!...
آیا هر روز شاهد عوارض بی شمار داروهای زیانبار شیمیایی نیستیم؟
آیا وقتی هر از چند گاهی از یک برنامه تلوزیونی که پیر زن یا پیر مردی را که 100 الی 120 سال عمر کرده ، به نظاره می نشینیم به به وچه چه مان بالا نمیرود؟!!!... جالب این است که ایشان رمز عمر دراز و سلامتی را در استفاده از غذای طبیعی و رعایت همین مطالب به اصطلاح مجرمانه معاون درمان وزارت بهداشت ،عنوان میکند و در عدم استفاده از داروهای شیمیایی.
آیا مغلطه و سفسطه در بحث های علمی جزو مسائل دور از ادب به شمار نمیرود؟ که اقایان به اصطلاح منتقد طب سنتی در پیش گرفته اند؟!!!
بله در هر رشته وحرفه ای، افراد شیاد و مجرم و متقلب وجود دارد و باید با ایشان بر خورد شود. اما این چه ربطی به طب سنتی دارد؟!!!
سنگ کدام شرکتهای خارجی را به سینه تان میزنید ؟آیا کم شاهد آزمایش داروهای آن شرکتها در کشورهای جهان سومی بوده ایم؟!!!
بینی و بین الله بیایید با سیاستهای غلط وسلیقه ای با جان مردم بازی نکنید.
حسین
واقعا برای شما متاسفیم که انقدر غرب زده هستید که مسایل پزشکی که 7000 سال به تجربه اثبات شده و حتی بسیاری از انان جزو روایات و احادیث ائمه می باشند را نفی میکنید و میگویید تا غرب انها را تایید نکند علمی نیست و همین حجامت را هم تا غرب به دنبال ان نرفت و مزایای ان را ندید شما باور نکردید.
حسین
واقعا برای شما متاسفیم که انقدر غرب زده هستید که مسایل پزشکی که 7000 سال به تجربه اثبات شده و حتی بسیاری از انان جزو روایات و احادیث ائمه می باشند را نفی میکنید و میگویید تا غرب انها را تایید نکند علمی نیست و همین حجامت را هم تا غرب به دنبال ان نرفت و مزایای ان را ندید شما باور نکردید.
حسین
واقعا برای شما متاسفیم که انقدر غرب زده هستید که مسایل پزشکی که 7000 سال به تجربه اثبات شده و حتی بسیاری از انان جزو روایات و احادیث ائمه می باشند را نفی میکنید و میگویید تا غرب انها را تایید نکند علمی نیست و همین حجامت را هم تا غرب به دنبال ان نرفت و مزایای ان را ندید شما باور نکردید.
3.05244s, 24q