افسردگي و مشکلات روحي از مهمترين عوامل بروز سردردهاي تنشي است

۱۳۸۹/۰۷/۱۸ - ۱۰:۵۹ - کد خبر: 20518
افسردگي و مشکلات روحي از مهمترين عوامل بروز سردردهاي تنشي است
سلامت نیوز: يک متخصص مغز و  اعصاب با بيان اينکه افسردگي و  استرس‌هاي روحي يکي از مهمترين دلايل بروز سردردهاي تنشي است، گفت: درمان اين سردردها به صورت علت‌يابي تنش و برطرف کردن زمينه روحي بيمار درمان مي شود.

دکتر حسين قليچ نيا عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشکي تهران در گفت‌وگو با  ايسنا اظهارداشت: سردرد تنشي ، به علت اسپاسم عضلات کاسه ي سر بروز کرده و با مصرف مسکن التيام مي يابد اما با عود مجدد به سراغ بيمار خواهد آمد و تمام کاسه سر و يا پشت گردن و پشت سر را درگير کرده و گاهي به صورت خفيف و گاهي به صورت شديد ظاهر مي شود.

وي ميگرن را مهمترين سردردها دانست و گفت: سردرد ميگرني به دو نوع کلاسيک با 10 تا 15 درصد شيوع و با علائم هشدار دهنده، ضربان دار و يکطرفه و نوع شايع با 70 تا 80 درصد احتمال ابتلا و معمولا بدون علامت دسته بندي مي شود.

وي با اينکه زنان بعد از بلوغ و از سن 15 تا 20 سالگي و دو برابر بيش تر از مردان به سردردهاي ميگرني دچار مي شوند گفت: اين سردرد ها بيشتر صبحگاهي بوده و در دوران عادت ماهيانه يا با مصرف قرص هاي ضد بارداري تشديد مي شود.

اين متخصص مغز و اعصاب در ادامه ترس از نور، تهوع، استفراغ و ترس از صدا درموقع سردرد ميگرني آزاردهنده دانست و افزود: حمله ميگرني از چند دقيقه تا چند ساعت ممکن است طول بکشد و عواملي مانند بي خوابي، استرس، گرما، گرسنگي نور شديد و تابش مستقيم خورشيد سردرد ميگرني را تشديد مي کند اما غالبا زمينه ارثي و جهش ژنتيکي در اين نوع سردردها دخالت دارند.

دکتر قليچ نيا اظهار داشت: در تسکين ميگرن از دو نوع درمان دارويي استفاده مي شود که در نوع اول بعد از شروع حمله براي تسکين درد مصرف مسکن براي بيمار تجويز و در نوع دوم از داروهاي اختصاصي مانند گروه تريپتان ها و ترکيبات ارگو براي کاهش حملات ميگرني استفاده مي شود.

وي با بيان اينکه يکي ديگر از انواع سردرد نوع خوشه اي است تصريح کرد: سردرد خوشه اي در مردان جوان و يا مردان با سنين متوسط بروز مي کند و ماهي يک يا دوبار فرد را درگير مي کند.

اين پزشك افزود: اگر فرد با سردرد همراه با آبريزش بيني و آبريزش چشم از خواب بيدار شود، قسمت پيشاني مغز وي درگير است که بدون ضربان بوده و با حالت تهوع واستفراغ همراه است. اگر اين سردرد به صورت گهگاه باشد از ترکيبات ارگو و اگر هرروز و مداوم باشد استفاده از دارو هاي پيشگيري کننده براي آن تجويز مي کنيم.

وي سردرد سينوسي را يکي ديگر از سردرد هاي شايع دانست و گفت: سردرد سينوسي در ناحيه پيشاني و يا سينوس هاي صورت به طور صبحگاهي همرا با ترشحات پشت حلق و بيني به علت التهاب سينوس فکي و پيشاني بروز مي کند.

دکتر قليچ نيا ادامه داد: يکي ديگر از سردردها به علت وجود تومورهاي مغزي در سر بروز مي کند که شيوع آن نسبت به ديگر سردردها کمتر است و بسته به جايگاه تومور در قسمت‌هاي مختلف درد ظاهر مي شود.اين سردرد مي تواند صبح يا در طول روز بسته به جايش و نوعش با حالت تهوع و استفراغ يا بدون آن باشد.

وي با بيان اينکه خونريزي تحت عنکبوتيه سر با سردرد خيلي شديد و ناگهاني بروز مي يابد گفت: متعاقب آن فرد به حالت بيهوشي مي رود که شيوع آن کم است که به علت آنويسم شريان هاي داخل مغز به علت مادرزادي به صورت خود به خودي يا با انجام کار سنگين و افزايش فشار خون حادث مي شود.

اين عضو هيات دانشگاه علوم پزشکي تهران گفت: بيشتر سردردهاي شايع خوشبختانه خوش خيم بوده و خطرناک نيست ميزان سردرد هاي خطرناک کمتر از سردردهاي خوش خيم است.

دکتر قليچ نيا در پايان خاطر نشان کرد: پزشک با هوشياري سردرد را به عنوان علامتي از يک بيماري عصبي مي شناسد و با گرفتن شرح حال و سابقه ي بيماري و ارتباط احتمالي با مسائل ديگر اقدامات لازم را انجام مي دهد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.54772s, 18q