زباله‌ها عامل انتقال 118 بيماري

۱۳۸۹/۰۷/۱۸ - ۱۱:۰۶ - کد خبر: 20520
سلامت نیوز: در حال حاضر موضوع زباله براي تهران بيش از ديگر شهرهاي كشور به يك خطر بدل شده به نحوي كه هم بسيار هزينه بر است و هم داراي خطرات بهداشتي فراواني مي باشد.

به گزارش جهان نيوز نوشت: پذيرفتن حضور زباله در جهان امروز نه تنها اجباري است بلكه تهديدي است كه مي توان آن را با اندكي درايت به فرصت بدل كرد.

در حال حاضر موضوع زباله براي تهران بيش از ديگر شهرهاي كشور به يك خطر بدل شده به نحوي كه هم بسيار هزينه بر است و هم داراي خطرات بهداشتي فراواني مي باشد.

بر اساس آمار شهرداري و محيط زيست هر فرد در تهران بيش از 900 گرم زباله توليد مي كند كه هزينه جمع آوري و دفن غير اصولي هر تن زباله 35 هزار ريال تمام مي شود.اين در حالي است كه از هر تن زباله حدود 400 متر مكعب گاز گلخانه اي در اكسيد كربن متصاعد مي شود و 400تا 600 ليتر شيرابه خارج مي شود كه هر ليتر شيرابه مي تواند 4 هزار ليتر آبهاي زير زميني را آلوده كند و تاثير خطرناكي روي خاك بگذارد.

از طرف ديگر اين زباله ها مي تواند عامل انتقال 118 نوع بيماري خطرناك به انسان باشند.همه اينها در حالي است كه مقدار زباله اي كه هر فرد در طول زندگيش توليد مي كند در حدود 600 برابر وزن او در هنگام بلوغ كامل است!

اما در جهان امروز زباله را نه به نام آشغال كه به نام "طلاي كثيف " مي شناسند و علت اين نام گذاري بدين سبب است كه اگر بتوان با راهكارهاي مناسب زباله ها را تفكيك كرد داراي ارزش اقتصادي فراواني مي شوند.

آمارها نشان مي دهد كه ارزش اقتصادي زباله هاي تهرانيها در طول يك سال بالغ بر 115 ميليون دلار يعني بيش از 92 ميليارد تومان است به نحوي كه در صورت تفكيك زباله نان 50 ميليون دلار ، مقوا 354 ميليون دلار، پلاستيك 30 ميليون دلار و زباله هاي آشپزخانه 55 هزار دلار براي كشور در آمد زايي دارند .

همين زباله اي كه روزي چند كيلو در هر خانه اي توليد مي شود، اگر به درستي مديريت شود ،هر چند به ظاهر ارتباطي با اقتصاد خانواده پيدا نمي كند ، ولي به جهت اهداف كلاني كه در پس ان نهفته است ،سود آن به خانواده ها نيز باز مي گردد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
6.90372s, 18q