اختصاص يارانه ويژه براي ترك اعتياد زنان باردار نيازمند

۱۳۸۹/۰۷/۱۸ - ۱۱:۵۷ - کد خبر: 20525
اختصاص يارانه ويژه براي ترك اعتياد زنان باردار نيازمند
سلامت نیوز: مديركل دفتر پيشگيري از اعتياد سازمان بهزيستي با بيان اينكه بيشترين ميزان يارانه اعتياد از سوي سازمان بهزيستي براي زنان معتاد است، گفت: هزينه‌هاي زنان باردار معتادي كه توانايي مالي تأمين هزينه‌هاي ترك اعتياد را ندارند توسط بهزيستي پرداخته مي‌شود.

فرهاد اقطار در گفت‌و‌گو با فارس اظهار داشت: بر اساس تحقيقات انجام شده در سال 86 در‌خصوص مصرف مواد مخدر، مهمترين عامل اعتياد جوانان لذت‌طلبي، كنجكاوي، تفريح و اختلالات رواني بود و ديگر بيكاري و مشكلات اقتصادي عامل مهمي در گرايش جوانان به اعتياد نيست.

وي در ادامه افزود: هم‌اكنون جوانان و به‌خصوص دختران از مواد مخدر صنعتي به عنوان يك لذت طلبي استفاده مي‌‌كنند.

اقطار با بيان اينكه مصرف مواد مخدر صنعتي راحت‌تر از ترياك و هروئين است، عنوان داشت: با مصرف اين مواد احساس لذت بيشتري به فرد دست مي‌دهد همچنين مصرف مواد مخدر صنعتي وابستگي جسمي كمتري ايجاد مي‌كند اما نكته مهم اين‌ است كه مواد مخدر صنعتي وابستگي رواني شديدي ايجاد كرده و عوارض مغزي شديدي به دنبال دارد.

مدير كل دفتر پيشگيري از اعتياد سازمان بهزيستي با اشاره به اينكه قاچاقچيان مواد مخدر بر اساس گروه سني و جنسي جوانان اقدام به توليد مواد مخدر مي‌كنند، ادامه داد: بايد تلاش كرد تا با جايگزيني فعاليت‌هاي سالم براي دختران، آنها را از گام نهادن در مسير مصرف مواد مخدر صنعتي براي رسيدن به لذت و شادي دور ساخت همچنين برخي از زنان براي لاغرشدن در باشگاه‌هاي بدن‌سازي به مصرف مواد مخدر صنعتي روي مي‌آورند.

اقطار خاطر نشان كرد: توليد مواد مخدر صنعتي بسيار راحت است زيرا نياز به كشت نداشته و در داخل كشور و خانه‌ها به راحتي و با قيمت پايين مي‌توان آنها را توليد كرد و اين عوامل باعث رشد مصرف اين مواد در چند سال اخير شده است.

وي با بيان اينكه زناني كه براي ترك اعتياد روي مي‌آورند بيشتر در سنين 29 تا 35 سال هستند، افزود: پنج كمپ ترك اعتياد‌ ويژه زنان در كشور داريم.

اقطار در‌خصوص اقدامات سازمان بهزيستي براي درمان زنان معتاد گفت: پيشگيري از اعتياد از سال 81 به صورت اجتماع محور شده است و اغلب افرادي كه عضو اجتماعات محلي شهري و روستايي مي‌شوند زنان بوده و بيشتر آموزش‌هاي بهزيستي براي پيشگيري از اعتياد مختص به زنان و دختران است.

مدير كل دفتر پيشگيري از اعتياد سازمان بهزيستي در‌خصوص بحث درمان و كاهش آسيب بيان كرد: 6 مركز كاهش آسيب(DIC) مخصوص زنان در كشور وجود دارد؛ زنان معتادي كه تمايلي به ترك ندارند در اين مراكز نگه‌داري مي‌شوند؛ (DIC) به معناي مركز گذري كاهش آسيب اعتياد است و اين مراكز براي كنترل آسيب‌هاي اجتماعي اعتياد به وجود آمده و معتادان پرخطر و در معرض ابتلا به بيماري‌هاي عفوني نظير ايدز، با مراجعه به اين مراكز، از امكانات رايگان مثل سرنگ و برنامه‌هاي آموزشي رايگان اين مراكز استفاده مي‌كنند.

اقطار اظهار داشت: در كل كشور 6 شلتر خاص زنان داريم؛ شلتر مراكز شبانه‌اي است كه از ساعت هشت شب معتادان زن در آن حضور يافته و از امكاناتي مانند آموزش و غذاي گرم برخوردار شده و صبح از مركز بيرون مي‌آيند.

وي با بيان اينكه بيشترين حجم يارانه اعتياد سازمان بهزيستي مخصوص زنان و دختران معتاد است، گفت: زنان معتاد بارداري كه توانايي پرداخت هزينه‌هاي ترك اعتياد را ندارند هزينه درمان آنها به طور كامل توسط مراكز ترك اعتياد سازمان بهزيستي پرداخت مي‌شود.

اقطار با بيان اينكه حمايت خانوادگي از زنان معتاد بسيار كم است، عنوان داشت: زنان بيشتر از طريق اطرافيان خود معتاد مي‌شوند و از ترس آبرو براي درمان مراجعه نمي‌كنند همچنين خانواده‌ها از آنها حمايت كافي را نداشته و آنها را طرد مي‌كنند

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.27498s, 18q