مصرف غذا در ظروف «روحي» موجب مسموميت مي‌شود

۱۳۸۹/۰۷/۱۹ - ۱۴:۰۷ - کد خبر: 20536
مصرف غذا در ظروف «روحي» موجب مسموميت مي‌شود
سلامت نیوز: عضو هيئت علمي دانشگاه علوم پزشكي تهران گفت: مصرف غذا در ظروف «روحي» موجب مسموميت جدي مي‌شود و باعث بروز علائمي از قبيل حالت تهوع، استفراغ، اسهال و سردرد مي‌شود.

احمد رضا درستي مطلق در گفت‌و‌گو با  فارس، افزود: تا همين چند سال پيش، استفاده از فلز «روي» براي توليد ظروف بسيار رايج بود، به گونه‌اي كه اين ظروف بخش اعظم ظروف هر آشپزخانه را تشكيل مي‌داد.

وي گفت: عنصر «روي» فلزي است كه تا حدود زيادي رسانا و منتقل كننده حرارت بوده و موجب بكارگيري آن در توليد ظروف خانگي شده بود.

عضو هيئت علمي دانشگاه علوم پزشكي تهران افزود: مقادير اندك «روي» براي حفظ سلامتي افراد و نيز رشد قدي كودكان و همچنين سلامت مو و ناخن مفيد بوده و در كمبود آن پرزهاي چشايي لطمه ديده و اشتها به شدت كاهش مي‌يابد.

درستي گفت: كمبود آن موجب عقب افتادگي بلوغ جنسي و اختلالات گوارشي نيز مي‌شود و به عنوان عنصري كاملاً ضروري شناخته مي‌شود. با اين حال، ورود مقادير زياد آن به بدن، مي‌تواند مسموميت‌زا باشد.

عضو هيئت علمي دانشگاه علوم پزشكي تهران گفت: پخت غذا به ويژه غذاي اسيدي (ترش) و نگهداري غذا در ظروف «روحي» موجب ورود مقدار زيادي از اين فلز به داخل غذا مي‌شود.

درستي اضافه كرد: از آنجا كه چسبندگي غذا به ظروف روحي زياد است، اغلب در هنگام صرف غذا اقدام به تراشيدن باقيمانده غذا از ظرف مي‌شود كه خود مقدار زيادي از «روي» را در غذاي تراشيده شده وارد ساخته و همين افزايش ورود روي به بدن موجب عوارض مسموميت خواهد شد.

وي گفت: از آنجا كه كمبود «روي» تأثير مستقيمي روي افزايش قد دارد، امروزه برخي افراد مكمل آن را براي افزايش قد به كودكان تجويز مي‌كنند كه استفاده نادرست و بيش از حد آن موجب حالت مسموميت شده و اثر مناسبي نيز بر افزايش قد ندارد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
8.65462s, 18q