زايمان در ايران از روند طبيعي خارج شده است

۱۳۸۹/۰۷/۲۰ - ۱۱:۳۳ - کد خبر: 20548
زايمان در ايران از روند طبيعي خارج شده است
سلامت نیوز: رئيس بيمارستان شهيد اكبرآبادي گفت: زايمان در كشور از روند فيزيولوژيك طبيعي خود خارج شده است، مداخلاتي كه حين زايمان انجام مي‌شود، علاوه بر اين كه نفعي براي بيمار ندارد، باعث شده ميزان سزارين نيز افزايش پيدا كند.

به گزارش  فارس، زايمان پديده‌اي است طبيعي و قدمتي به درازاي تاريخ بشر دارد. پيشرفت پزشكي قرن بيستم ايمني زايمان را افزايش داده است ولي همزمان با آن دخالت پزشكي در اكثر زايمان‌ها رواج پيدا كرده است.

مفهوم زايمان به عنوان پديده فيزيولوژيك و رواني كه در بعضي موارد نياز به مداخله پزشكي دارد از بين رفته است. در عصر تكنولوژي زنان تصور مي‌كنند توانايي انجام زايمان طبيعي را ندارند و زايمان طبيعي به آنها صدمه وارد مي‌كند.

زايمان، بدون ترديد موضوع مهمي است به يك زن باردار نمي‌توان به طور دقيق گفت كه چه زماني درد خودبه‌خودي زايمان شروع مي‌شود و چه اندازه طول مي‌كشد يا به درستي او چه چيزي را در طي اين مرحله تجربه مي‌كند.

چيزي كه زن باردار بايد بداند اين است كه زايمان (پديده‌اي طبيعي) و نتيجه واقعي حاملگي است و او بايد اين رويداد را تجربه كند. طبي شدن زايمان اغلب بيان كننده اين پيام است كه مديريت طبي بر كاركرد فيزيولوژيك بدن ارجحيت دارد و انجام زايمان بدون مداخله پزشكي خطرناك است.

مريم كاشانيان، رئيس بيمارستان شهيد اكبرآبادي درباره زايمان فيزيولوژيك مي‌گويد: روند زايمان از روند فيزيولوژيك خود خارج شده است، مداخلاتي كه حين زايمان انجام مي‌شود، علاوه بر اينكه نفعي براي بيمار ندارد، باعث شده ميزان سزارين نيز افزايش پيدا كند.

وي مي‌افزايد: اين امر باعث كاهش رضايتمندي و گاهي وارد شدن صدمات جدي به بيمار مي‌شود. هدف از ترويج زايمان فيزيولوژيك، جلوگيري از مداخلات و استفاده از روند طبيعي زايمان است.

كاشانيان مي‌گويد: ثابت شده است كه زنان باردار در زايمان فيزيولوژيك درد كمتري داشته و رضايتمندي بيشتري دارند، ميزان سزارين نيز در اين افراد كمتر است.

وي از ديگر ويژگي‌هاي زايمان فيزيولوژيك به صدمه نخوردن عضلات كف لگن اشاره كرد و مي‌افزايد: احتمال افتادگي و پارگي‌هاي بعد از زايمان نيز بسيار كمتر است. تطابق جنين با لگن راحت‌تر صورت مي‌گيرد و جنين در مسير كانال زايماني قرار گرفته و مي‌تواند از تمام فضاهاي داخلي لگن به بهترين نحو مي‌تواند، استفاده كند.

*ترويج زايمان فيزيولوژيك موجب كاهش سزارين مي‌شود

مريم خوشيده، رئيس اداره مادران وزارت بهداشت نيز معتقد است: در زايمان فيزيولوژيك تا حد امكان از هر گونه دخالت غير طبيعي در زايمان پرهيز مي‌شود و از سوي ديگر با استفاده از روش‌هاي طبيعي سعي در كاهش درد مادر و نيز خوشايندسازي زايمان او مي‌شود.

وي مي‌گويد: هر چه از مداخله‌هاي غير طبيعي كه ضرورتي به انجام آنها نيست كم شود و اين خدمات از حالت روتين خارج شود، به مرز زايمان فيزيولوژيك و طبيعي شدن روند زايمان در كشور نزديك تر خواهيم شد.

رئيس اداره مادران وزارت بهداشت در خصوص اين مداخله‌ها از ناشتا نگاه داشتن مددجو، اجازه حركت ندادن يا وصل كردن سرم به او در برخي بيمارستان‌ها مثال آورد و اضافه مي‌كند: در زايمان فيزيولوژيك، مادر مي‌تواند حركت داشته باشد.

خوشيده معتقد است: از مزاياي زايمان فيزيولوژيك مي‌توان به امنيت زايمان براي جنين و مادر، رضايت بيشتر مادر از زايمان، كاهش تقاضا براي سزارين و ترويج زايمان طبيعي اشاره كرد و هدف كلي براي انجام زايمان فيزيولوژيك اين است كه آمار سزارين در بين زنان كاهش پيدا كند.

وي مي‌گويد: با روش‌هاي نوين و حمايتي كاهش درد زايمان، عمدتاً فراهم كردن پروسه زايمان با يك اتفاق خوشايند و لذت بخش استوار است كه يك روش غير تهاجمي، ارزان و ساده و بدون عوارض جانبي است.

رئيس اداره مادران وزارت بهداشت مي‌افزايد: براي مادران باردار 8 جلسه كلاس آموزش زايمان داريم و هر مادر باردار با هر تصميمي در مورد زايمانش مي‌تواند از فوايد كلاس‌هاي آمادگي دوران بارداري و زايمان بهره‌مند شود.

خوشيده معتقد است: براي جلوگيري از ترس و اضطراب مادران روش‌هاي زايمان فيزيولوژيك، زايمان در آب و زايمان بدون درد پيشنهاد مي‌شود كه روش‌هايي نوين است و با فرهنگسازي‌هاي درباره آن و افزايش مراكز ارائه اين خدمات با هزينه هاي مناسب مادران باردار از انجام سزارين اجتناب مي‌كنند و با انجام زايمان به روش‌هاي جديد يك زايمان ايمن و بدون خطر خواهند داشت.

وي مي‌افزايد: تقريباً در هر يك از 45 دانشگاه علوم پزشكي كشور، يك مركز زايمان فيزيولوژيك راه‌اندازي شده است و حدود 70 درصد از اين مراكز شروع به كار كرده‌اند اما 30 درصد از آنها هنوز كاري انجام نداده‌اند.

وي معتقد است: در زمان حاضر بيمارستان‌هاي اكبرآبادي، ميلاد، پارس، مهديه، لقمان، آرش در تهران و بيمارستان‌ معتضدي كرمانشاه، بيمارستان ام البنين مشهد، بيمارستان پيمانيه جهرم، بيمارستان شوشتري و فرهمند شيراز، بيمارستان شهيد رجايي آران بيدگل زايمان فيزيولوژيك را انجام مي‌دهد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.13679s, 19q