بدون برش صورت مي‌توان تومورهاي قاعده جمجمه را خارج كرد

۱۳۸۹/۰۷/۲۰ - ۱۴:۲۲ - کد خبر: 20553
بدون برش صورت مي‌توان تومورهاي قاعده جمجمه را خارج كرد
سلامت نیوز: با روش آندوسكپي و تصويربرداري همزمان به كمك ناويگيشن مي‌توان بدون نياز به برش صورت و برداشتن استخوان‌ها به محل تومورهاي قاعده جمجمه دسترسي يافته با حفظ عناصر حياتي، ضايعات و تومورهاي منطقه قاعده جمجمه و ديگر مناطق غيرقابل دسترس را خارج كرد.

به گزارش  فارس، مهدي خواجوي كه به مناسبت برپايي دوازدهمين كنگره بين‌المللي انجمن علمي جراحان گوش، گلو، بيني و سر و گردن ايران كه 10 تا 14 آبان در تهران برپا مي‌شود، سخن مي‌گفت با اعلام اين مطلب افزود: قاعده جمجمه يكي از غير قابل دسترس‌ترين مناطق بدن انسان است و بدين جهت بيماري‌ها و به ويژه تومورهاي آن تا زماني كه به رشد قابل توجهي نرسد يا به عناصر حياتي تجاوز نكند، براي بيمار و اطرافيان وي قابل تشخيص نيست كه همين امر روند درمان را به تأخير مي‌اندازد.

وي با اشاره به اينكه تشخيص به موقع اين ضايعات به خصوص و آگاهي پزشك و امكانات و ابزار تشخيصي نياز دارد، گفت: امروزه با امكانات مختلف تشخيصي از جمله وسايل آندسكوپيك و تصويرنگاري پيشرفته، پزشكان مي‌توانند در مراحل ابتدايي به تشخيص صحيح برسند.

خواجوي، سردردهاي مداوم، گرفتگي و خونريزي بيني، اختلال حس بويايي و چشايي، اختلال در حركت عصب چشم، احساس كجي در صورت، دوبيني، كاهش شنوايي، اختلال در حركت دست و شانه‌ها را از علايم ايجاد تومورهاي قاعده جمجمه برشمرد.

وي تصريح كرد: در گذشته تومورهاي قاعده جمجمه از طريق ايجاد برش روي صورت بيمار خارج مي‌شد، اما به كمك ابزارهاي تشخيصي مدرن، علاوه بر حفظ عناصر حياتي مانند شريان‌هاي اصلي خون رساننده به مغز، خروج تومورها بدون ايجاد ضايعه روي صورت با دقتي بيش از روش‌هاي قبلي و با عوارض كمتر امكانپذير است.

وي با ابراز خرسندي از اينكه امروز در ايران اعمال جراحي قاعده جمجمه توسط متخصصان جراحي گوش، گلو، بيني و جراحي سر و گردن با همكاري ساير تخصص‌هاي مجاور شامل جراحان مغز و اعصاب و جراحان چشم، همگام با ساير مراكز معتبر علمي و پيشرفته دنيا انجام گرفته به دستياران تخصصي آموزش داده مي‌شود، گفت: در دوازدهمين كنگره بين‌المللي انجمن جراحان گوش، گلو، بيني و سر و گردن ايران كه از 10 تا 14 آبان در مركز همايش‌هاي رازي تهران برپا مي‌شود، تازه‌هاي جراحي قاعده جمجمه از طرف متخصصان و صاحبنظران ايراني و خارجي مورد بحث و تبادل نظر قرار خواهد گرفت.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.92783s, 18q