رئیس مرکز بودجه و پایش عملکرد وزارت بهداشت تشریح کرد

بودجه‌ای که عدد شد/«نه» به توقف خدمات سلامت

۱۳۹۵/۱۱/۱۹ - ۱۴:۱۸ - کد خبر: 205554
بودجه‌ای که عدد شد/«نه» به توقف خدمات سلامت

سلامت نیوز:رئیس مرکز بودجه و پایش عملکرد وزارت بهداشت با اشاره به اینکه بیمه‌ها ۱۱ هزار میلیارد تومان به بیمارستانها و دانشگاههای علوم پزشکی بدهکارند، گفت: در سال ۹۵ پولی از محل اعتبارت هدفمندی یارانه‌ها تحویل نگرفتیم.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از تسنیم، مسعود ابوالحلاج با اشاره به اینکه دولت یازدهم وقتی وزارت بهداشت را تحویل گرفت 6 هزار و 500 میلیارد تومان کسری بودجه داشت و در بحث پرداخت حقوق‌ها با مشکل مواجه بود و بیمارستانها نیز به شدت مشکل داشتند، اظهار داشت: دولت تا پایان سال 92 فقط 1800 میلیارد تومان تامین کرد ضمن اینکه بار و ماموریت جدیدی نیز به وزارت بهداشت محول شده بود.

وی تصریح کرد: کسانی که در بخش دولتی کار می‌کنند به خوبی واقفند که اعدادی که در بودجه‌ها مطرح هست فقط عدد است و آنچه در عملکرد اتفاق می‌افتد همیشه بحث متفاوتی است.

رئیس مرکز بودجه و پایش عملکرد وزارت بهداشت گفت: در دولت یازدهم ماموریت‌های زیادی به ما ابلاغ شد که بزرگترین آن اجرای طرح تحول سلامت بود ضمن اینکه ما متعهد شده بودیم که بیمارستانهای نیمه تمام را به اتمام رسانده و و راه اندازی کنیم و برای تحقق این هدف نیز با مشکلات اعتباری مواجه بودیم.

رئیس مرکز بودجه و پایش عملکرد وزارت بهداشت با بیان اینکه آنچه در کاغذها به عنوان بودجه حوزه سلامت به این حوزه تخصیص می‌یابد تنها عدد است و با آنچه در عمل تحقق می‌یابد متفاوت است، به ذکر چند نمونه در این رابطه پرداخت و گفت: از محل درآمدهای هدفمندی یارانه‌ها که 4800 میلیارد تومان بود در سال اول فقط 3500 میلیارد تومان تحویل گرفتیم. در سال 94 فقط 800 میلیارد تومان و در سال 95 اساساً پولی تحویل نگرفتیم.

ابوالحلاج همچنین به موضوع درآمدهای اختصاصی که به صورت غیرواقعی از زبان منتقدین مطرح شده بود، اشاره کرد و افزود: آنچه در دانشگاههای علوم پزشکی به آن درآمد اختصاصی می‌گوییم همان پولی است که بیمه‌ها باید پرداخت کنند و بیمه‌ها عملا در پرداخت‌ها همکاری نداشتند خصوصا در حوزه بیمه سلامت پیش بینی لازم برای جبران هزینه‌های بیمه سلامت در قانون بودجه دیده نشد به نحوی که برای رفع این مشکل مجلس مصوب کرد که 8 هزار میلیارد تومات تحت عنوان اوراق قرضه برای سازمان بیمه سلامت تامین کنند که تا الان از این مبلغ تنها 1250 میلیارد تومان دریافت شده است کما اینکه سازمان تامین اجتماعی 10 ماه در پرداخت‌ها عقب است.

رئیس مرکز بودجه و پایش عملکرد وزارت بهداشت افزود: بدیهی است که با اجرای طرح تحول سلامت، حجم مراجعات مردم به مراکز درمانی خیلی بیشتر شده است و طبیعی است که به همان نسبت هزینه‌ها نیز افزایش می‌یابد.

وی گفت: وقتی که فرانشیز را کاهش می‌دهیم و قرار است آن را از طرح تحول سلامت جبران کنیم در واقع این هزینه‌ها را با بخشی از محل درآمد اختصاصی خود جبران کنیم که همان بدهی بیمه‌هاست.

ابوالحلاج گفت: بنده به عنوان مدیری که با وزرای مختلف و در دولت‌های قبل مسئولیت داشتم می‌گویم؛ آنچه به عنوان مصوبه در قانون بودجه امسال آمده است شاید نسبت به سال 90 تغییرات قابل توجهی داشته باشد ولی آنچه در عمل محقق شده به قیمت ثابت به دو برابر هم نمی‌رسد ضمن اینکه ماموریت‌ها و خدمات بسیاری هم به وزارت بهداشت در این دولت محول شده است.

وی با اشاره به موضوع تورم در سالهای مختلف افزود: اگر قیمت ثابت پولی را که در سال 94 به حوزه سلامت اختصاص دادند را با سال 91 مقایسه کنیم در واقع پولی که ما الان داریم تحویل می‌گیریم به اندازه پول سال 91 است بنابراین اعداد سال 94 لزوماً به معنای حجم بیشتر پول نیست و کارایی بیشتر از سال 91 را هم ندارد و البته این درحالی است که ماموریت‌های ما نیز در سالهای اخیر به شدت افزایش پیدا کرده و تعهدات ما نیز خیلی بیشتر از گذشته شده است.

رئیس مرکز بودجه و پایش عملکرد وزارت بهداشت بهداشت در پایان خاطرنشان کرد: در حال حاضر بیمه‌ها 11 هزار میلیارد تومان به بیمارستانها و دانشگاههای علوم پزشکی بدهکارند و نگران انجام تعهدات خود به خدمت رسانها و حتی شرکت‌های دارویی و تجهیزات پزشکی هستیم گرچه می‌دانیم همکارانمان تلاش خواهند کرد که خدمت رسانی به مردم متوقف نشود.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.66843s, 20q