آنچه خانمها بايد در مورد خوردن ماهي بدانند

۱۳۸۹/۰۷/۲۰ - ۱۵:۴۶ - کد خبر: 20562
آنچه خانمها بايد در مورد خوردن ماهي بدانند
به گزارش سلامت نیوزتقريبا" تمامي گونه‌هاي ماهيان در بدن خود انواعي از مواد آلوده كننده را دارند و وجود مواد آلوده كننده باعث اثراتي بر مصرف كننده‌گان مي گذارد. يكي از اين نوع مواد آلوده كننده متيل‌جيوه است.

متيل‌جيوه شكل سمي جيوه است كه در اثر آلودگي‌هاي صنايع ابتدا به‌صورت جيوه آزاد شده و پس از ورود به منابع آبي به‌صورت متيل‌جيوه در مي‌آيد.

در محيط آبي، متيل جيوه وارد بدن آبزيان از جمله ماهيان مي‌شود. تقريبا" تمامي ماهيان داراي مقدار كمي جيوه در بدن خود مي‌باشند. مقدار بسيار كم متيل‌جيوه، تاثيري بر انسان ندارد اما در صورتي كه مقدار آن در بدن افزايش يابد، باعث اثرات بسيار بدي بر انسان و بخصوص كودكان خواهد بود.

خوردن مقدار زيادي ماهي حاوي جيوه مي‌تواند اثرات بسيار بدي بر سلامت مادران باردار و فرزند آنها داشته باشد. متاسفانه وجود مواد آلوده‌كننده، داراي اثرات كوتاه مدت قابل مشاهد‌ه‌اي نيست و اثر خود را در دراز مدت بر فرد مي‌گذارد.

مقدار كم جيوه، بر سيستم مغزي نوزاداني كه در رحم مادر در حال شكل‌گيري هستند اثر منفي مي‌گذارد. مقدار زيادتري از جيوه باعث اثرات شديدي در رفتار كودكان مي‌گردد و باعث اختلال در يادگيري آنها در سالهاي بعد خواهد شد.

وزارت دارو و تغذيه ايالات متحده‌ آمريكا توصيه كرده كه مادراني كه در يك سال آينده قصد بچه‌دار شدن را دارند، مادران حامله، مادراني كه در حال شير دهي مي‌باشند و كودكان زير شش سال از مصرف ماهيان داراي مقدار زيادي متيل‌جيوه پرهيز كنند.

چگونه مي‌توان خود را در برابر اثرات منفي خورد ماهي آلوده حفاظت كرد:

1. از ماهيان كوچكتر و جوانتر استفاده كنيد. زيرا ماهيان جوانتر و كوچكتر احتمال وجود جيوه درآنها كمتر است.

2. از ماهيان لاغرتري استفاده نماييد. ماهيان چاق‌تر و با دارا بودن بافت چربي بيشتر امكان ذخيره جيوه در بدن آنها بيشتر است.

3. از ماهيان گوشتخوار نظير كوسه‌ماهيان استفاده نكنيد. اين ماهيان در مقايسه با ماهياني كه از منابع گياهي تغذيه مي‌كنند، داراي منابع بيشتري جيوه مي‌باشند.
منبع :به سایت
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
نظرات
maryam
آنچه خانمها بايد در مورد خوردن ماهي بدانند
0.16329s, 20q