آموزش و کنترل وزن، دو گام موثر در پيشگيري از «آرتروز»

۱۳۸۹/۰۷/۲۱ - ۱۴:۱۹ - کد خبر: 20564
آموزش و کنترل وزن، دو گام موثر در پيشگيري از «آرتروز»
سلامت نیوز: يک متخصص روماتولوژي به مناسبت روز جهاني «آرتروز» با اشاره به اينکه اين عارضه شايع‌ترين بيماري مفصلي است گفت: اين عارضه از شايع ترين بيماري هاي دوره ميانسالي است که با افزايش سن بروز مي کند که آموزش نحوه انجام حرکات صحيح و کنترل وزن دو اقدام مهم در پيشگيري از ابتلا به اين بيماري است.

دکتر عبدالرحمان رستميان، عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشکي تهران در گفت‌وگو با ايسنا  با اشاره به اينکه آرتروز شايع‌ترين بيماري مفصلي است که عوارض جانبي و حرکتي بسياري را به دنبال دارد اظهار داشت: نامگذاري امروز بنام اين بيماري فرصت مناسبي است تا اهميت اين بيماري بر همه معلوم و برنامه ريزي هاي لازم جهت پيشگيري از آن انجام شود.

اين متخصص روماتولوژي سهم آموزش را در پيشگيري از بيماري آرتروز بسيار مهم دانست و گفت: اين عارضه يک بيماري همه گير است که با افزايش سن بروز کرده و افراد با سنين بيش از 50سال را درگير کرده و در مراحل پيشرفته موجب ناتواني هاي حرکتي و دردهاي شديد مي شود که بهم ريختگي کيفيت زندگي افراد مبتلا را در پي دارد.


 ژنتيک و افزايش سن دو عامل غير قابل کنترل ابتلا به آرتروز

عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشکي تهران در خصوص دلايل ابتلا و بروز اين بيماري تصريح کرد: برخي از فاکتورهاي ابتلا به آرتروز مانند عوامل ژنتيکي و هم چنين افزايش سن غيرقابل پيشگيري و درمان هستند چرا که ژن‌هاي عامل اين بيماري تا کنون شناسايي نشده اند.

وي چاقي و اضافه وزن را از ديگر عوامل بروز اين بيماري عنوان کرد وافزود: آرتروز زانوها و لگن ناشي از اضافه وزن و چاقي است و ايستادن طولاني مدت براي کسي که دچار اضافه وزن است، فشار زيادي را بر روي زانوها و مفاصلش ايجاد مي کند. از اين رو چون بيمار عامل ابتلاست با کنترل وزن مي توان تا حدي از بروز آن پيشگيري کرد.

دکتر رستميان ادامه داد: روش هاي زندگي و سبک زندگي ازديگر عوامل تاثير گذار است که آموزش جهت پيشگيري در اين مرحله بسيار مهم و حياتي است و از جمله آن مي توان به آموزش در محل کار و خانه و هم چنين در نحوه برداشتن اشياي سنگين، وضعيت نشستن و راه رفتن از پله هايي با شيب تند اشاره کرد.

وي در خصوص ورزش کردن و احتمال ابتلا به اين عارضه گفت: مبتلا شدن به آرتروز بر اساس آسيب هاي ورزشي از نوع آرتروز هاي ثانويه است که بيشتر براي ورزشکاراني که آمادگي کافي براي وزنه زدن و يا هر ورزش ديگر را ندارند و از عضلات ضعيفي بر خوردار هستند اتفاق مي افتد، و در اين ميان آموزش به افراد تازه کار و کساني که به طور حرفه اي ورزش را دنبال نمي کنند براي پيشگيري از ابتلا به اين بيماري بسيار مهم است.

اين متخصص روماتولوژي استفاده سرخود از مسکن ها را اشتباه رايجي در بين مبتلايان به اين بيماري دانست و اظهار داشت: گاهي اوقات افراد مبتلا هنگام شروع درد در مفاصل بدون اطلاع کافي به مسکن ها رجوع و آنها را مصرف مي کنند، اين در حالي است که استفاده ي سر خود از اين داروها بدون دستور پزشک و هم چنين مصرف داروهاي غضروف ساز که مورد تجويز براي همه افراد نيست، به ديگر اعضاي بدن از جمله گوارش و کليه آسيب هاي جدي وارد کند.

اين عضو هيات علمي در خصوص رژيم هاي غذايي در اين عارضه گفت: بيماران بايد رژيم غذايي حاوي کالري و کربوهيدرات و چربي مناسب را دريافت کنند و کمبود ويتامين ها را با لبنيات کم چرب و سبزيجات و ميوه ها ي تازه جبران کنند. با اين وجود استفاده افراد چاق براي کاهش اضافه وزن خود از رژيم هاي خاص غذايي و پياده روي هاي طولاني مدت بايد زير نظر پزشک باشد.

اين متخصص روماتولوژي با اشاره به اينکه جراحي بعد از اصلاح سبک زندگي و آموزش آخرين مرحله از درمان آرتروز است ادامه داد: در صورت عدم پيشگيري و پيشرفت اين عارضه در مفاصل، جراحي تنها راه حل درماني محسوب مي شود که بيشتر بر روي مفاصل زانو و لگن انجام مي شود که 60 تا70 سالگي بهترين زمان براي انجام عمل جراحي است و بهتر است اين عمل جراحي به دليل سنگين بودن در سنين بالا انجام شود. با اين وجود عمل هاي جراحي موفيقت آميزي در داخل کشور صورت مي گيرد و مبتلايان بعد از عمل مي توانند به زندگي خود ادامه دهند.

دکتر رستميان در پايان با تاکيد بر نقش آموزش در پيشگيري از آرتروز خاطر نشان کرد: وزن مناسب و آموزش دو عنصر مهم براي پيشگيري از ارتروز هستند با اين حال شناخت اين بيماري براي همه افراد مهم است ودر اين بين پزشکان ملزم به برپايي کلاس هاي آموزشي براي بيماران هستند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.74654s, 18q