غربالگري موجب تشخيص به موقع سرطان و جلوگيري از نقص عضو مي‌شود

۱۳۸۹/۰۷/۲۴ - ۱۱:۴۵ - کد خبر: 20587
غربالگري موجب تشخيص به موقع سرطان و جلوگيري از نقص عضو مي‌شود
سلامت نیوز: دبير علمي ششمين همايش سالانه انجمن سرطان ايران گفت: تشخيص به موقع، فرصت بيشتري را به پزشك و بيمار براي درمان مي‌دهد و از ايجاد نقص عضو در فرد جلوگيري مي‌كند.

به گزارش  فارس، محمدرضا امير در آستانه بر پايي ششمين همايش سالانه انجمن سرطان ايران (26 تا 28 آبان) اعلام اين مطلب افزود: غربالگري نيازمند تعادل در 4بخش شامل معاينات شخصي، معاينه توسط پزشك، تصويربرداري و امكانات درماني است.

وي يادآور شد: چگونگي معاينه از سوي پزشك متخصص يا مورد اعتماد بيمار، فواصل زماني معاينات، سن انجام معاينات( در افراد داراي ريسك، معاينات از سن پايين تر انجام مي‌شود) از موارد مهمي است كه در موفق بودن يا نبودن غربالگري تاثير چشمگيري بر جاي مي‌گذارد.

دبير علمي همايش سالانه انجمن سرطان ايران تصوير‌برداري براي پيدا كردن ضايعات را مهمترين ركن غربالگري در كشورهاي پيشرفته بر شمرد و افزود: نقش معاينات شخصي و معاينه توسط پزشك، امروزه در كشورهاي پيشرفته غربي روز به روز كم رنگ تر شده، جاي خود را به تصويربرداري به ويژه ماموگرافي و MRI مي‌دهد.

وي با تأكيد بر اينكه غربالگري متفاوت از تشخيص است، گفت: افراد در معرض خطر مانند كساني كه خويشاوندان درجه نخست آنها به سرطان مبتلا بوده‌اند. نمي‌بايست با افراد عادي در يك گروه غربالگري قرار گيرند.

مير، مرحله چهارم غربالگري را شامل امكانات درماني براي بيماران بر شمرد و اظهار داشت: بسياري از غربالگري‌هايي كه به صورت محدود در برخي مناطق كشور براي شناسايي افراد مبتلا به برخي سرطان‌ها كه در آن منطقه شايع بوده‌اند، انجام گرفته با شكست مواجه شده‌اند و دستاورد آن تنها تهيه چند مقاله بوده است.

وي گفت: مادام كه امكانات درماني مناسب براي درمان بيماران مبتلا به سرطان در مناطق مختلف كشور نداشته باشيم، غربالگري كمك چنداني نمي‌كند.

دبير علمي همايش سالانه انجمن سرطان ايران از همكاري نكردن مردم به دليل انجام نشدن اطلاع‌رساني به عنوان مانع ديگر اجراي صحيح غربالگري نام برد.

وي گفت: در ششمين همايش سالانه انجمن سرطان ايران مباحث مرتبط با غربالگري و سرطان در كنار روش‌هاي پيشرفته تشخيصي و درماني اين رشته معرفي خواهد شد.

ششمين همايش سالانه انجمن سرطان ايران با محوريت عدالت در سلامت و با هدف ارائه جديد‌ترين روش‌هاي تشخيص و درماني اين بيماري اين بيماري 26 تا 28 آبان امسال در مركز همايش‌هاي بين‌المللي رازي تهران بر پا مي‌شود.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.2317s, 18q