اعتبار بيمارستان‌ها در سال آينده يك درجه كاهش مي‌يابد

۱۳۸۹/۰۷/۲۴ - ۱۳:۴۶ - کد خبر: 20591
سلامت نیوز: معاون درمان وزير بهداشت با بيان اين كه قانون تخصيص 10 درصد تخت‌هاي عمومي در بيمارستان‌ها به تخت‌هاي روانپزشكي چندان از روند مناسبي برخوردار نبوده است، گفت: بيمارستان‌هايي كه در اين زمينه اقدام نكنند سال 1390 يك درجه از اعتبار و ارزشيابي آنها كاسته مي‌شود.

به گزارش  ايسنا، دكتر حسن امامي رضوي در نشست خبري هفته ملي بهداشت روان به ابلاغيه صورت گرفته به بيمارستان‌ها براي اختصاص 10 درصد تخت‌هاي عمومي به تخت‌هاي روانپزشكي، اشاره كرد و گفت: اين قانون براي اجرا در بيمارستان‌هاي جديد‌التاسيس به شدت سخت‌گيري مي‌شود. اما اجراي آن در بيمارستان‌هاي قديمي چندان از روند مناسبي برخوردار نبوده است.

وي سلامت جسمي افراد جامعه را در گرو توجه به سلامت معنوي، روحي و رواني افراد دانست و گفت: براي تامين سلامت جامعه بايد اين بسته خدمات مربوطه به صورت كامل در نظر گرفته شده است.

وي سرمايه‌گذاري در حوزه سلامت روان را كافي ندانست و با اشاره به چالش‌هاي موجود به منظور تحت پوشش بيمه قرار گرفتن خدمات مشاوره‌اي و غيردارويي روانپزشكي، گفت: خدمات به شرطي تحت پوشش بيمه قرار مي‌گيرند كه منابع كافي براي بيمه‌ها لحاظ شده باشد. با توجه به آن كه بيماري‌هاي رواني بار دوم بيماري‌ها در كشور را شامل مي‌شوند لازم است پرداخت بيمه‌ها نيز به اين سمت گرايش يابد. در اين زمينه مشكل نگرش سازمان‌هاي بيمه‌گر است كه پوشش داروهاي جديد را مي‌پذيرند اما خدمات مشاوره‌اي و غيردارويي روانپزشكي را تقبل نمي‌كنند. علت اين موضوع هم آن است كه براي پوشش اين خدمات با بسته‌ بزرگي از خدمات مواجه مي‌شوند. در مجموع براي تصويب اين موضوع در شوراي عالي بيمه پيگيري‌هاي لازم انجام مي‌شود.

معاون درمان وزير بهداشت ارايه خدمات مشاوره‌اي روانپزشكي را در حيطه اختيارات روانشناسان باليني عنوان و تاكيد كرد: تنها روانشناسان باليني صلاحيت ورود به اين حوزه را دارند و بايد فرهنگ‌سازي لازم صورت گيرد تا افراد فاقد صلاحيت در اين زمينه اقدام نكنند.

امامي رضوي همچنين با اشاره به اقدامات انجام شده در جهت تدوين پيش نويس لايحه قانون سلامت روان كشور، گفت: تا يك ماه آينده اين لايحه كامل شده و به هيات دولت ارايه مي‌شود.

وي در پاسخ به سوال خبرنگار ايسنا مبني بر عدم حمايت بيمه‌اي از هزينه‌هاي درماني بيماران مبتلا به اختلالات رواني معتاد، گفت: اين بحث اخيرا با سازمان‌ها بيمه‌گر مطرح شده است و قرار شده است سازمان‌هاي بيمه‌گر كارشناسان خود را در تفكيك اين موضوع توجيه كنند و كارگاه‌هاي آموزشي براي كارشناسان بيمه برگزار شود.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.55103s, 18q