50 تا 70 سالگي، شايع‌ترين سن بروز تومورهاي بدخيم بيني و سينوس

۱۳۸۹/۰۷/۲۵ - ۱۲:۲۱ - کد خبر: 20598
50 تا 70 سالگي، شايع‌ترين سن بروز تومورهاي بدخيم بيني و سينوس
سلامت نیوز: رئيس انجمن علمي جراحان گوش، گلو، بيني و سر و گردن ايران گفت: تومورهاي بدخيم بيني و سينوس‌ها در تمام سنين مي‌تواند، افراد را درگير كند، ولي سنين شايع براي اين تومورها سنين بالا مانند دهه 5 و 6 (50 تا 70 سالگي) است.

به گزارش  فارس، هبت‌الدين برقعي كه به مناسبت برپايي «دوازدهمين كنگره بين‌المللي انجمن علمي جراحان گوش، گلو، بيني و سر و گردن ايران» كه 10 تا 14 آبان امسال در تهران برپا مي‌شود، سخن مي‌گفت با اعلام اين مطلب افزود: تومورهاي بيني و سينوس به طور كلي به دو گروه خوش خيم و بدخيم تقسيم مي‌شود.

وي با اشاره به اينكه تومورهاي خوش خيم، تومورهايي هستند كه رشد آرام‌تري داشته، آسيب‌هاي شديد و ناگهاني براي بيمار ايجاد نمي‌كند، ادامه داد: پس از برداشتن كامل، اين تومورها مجدداً رشد نمي‌كنند.

برقعي تصريح كرد: از بين تومورهاي خوش خيم، توموري به نام «آنژيو فيبروما» در سنين جواني در حدود 10 تا 20 سالگي بيماران را مبتلا مي‌كند.

رئيس انجمن علمي جراحان گوش، گلو، بيني و سر و گردن ايران گفت: در حالي كه تومورهاي بدخيم معمولاً با رشد سريع، آسيب به عناصر حياتي مجاور و عودهاي مكرر حتي پس از اعمال جراحي متوالي، خود را نشان مي‌دهند.

وي استفاده از روش آندوسكوپي را براي درمان اين ضايعات از طريق حفره‌هاي بيني و سينوس‌ها، روش جديدي برشمرد كه آسيب كمتري به ساختمان‌هاي مجاور چشم مي‌رساند.

برقعي گفت: هنوز علل اصلي ايجاد تومورهاي مختلف بيني به طور كامل شناخته نشده است، ولي برخي عوامل مستعد كننده‌اي در ايجاد آن موثرند كه از جمله آن‌ها مي‌توان سيگار، فعاليت در محيط‌هايي كه در آن‌ها، ذرات چوب يا گازهاي مختلف و مواد شيميايي يا صنايع چرم و ... وجود دارد، اشاره كرد.

وي با يادآوري اينكه شايع‌ترين اختلالات بيني و سينوس‌ها عفونت‌ها و آلرژي‌ها هستند، اظهار داشت: هر چند آلرژي‌ها در تمام سنين ديده مي‌شود، اما در سنين جواني (20 تا 40 سالگي) شايع‌تر از ديگر سنين است.

رئيس انجمن علمي جراحان گوش، گلو، بيني و سر و گردن ايران يادآور شد: در دوازدهمين كنگره بين‌المللي انجمن علمي جراحان گوش، گلو، بيني و سر و گردن ايران در ارتباط با موضوع بيني و سينوس‌ها، مطالب بيشتري به صورت سخنراني، ارائه مقاله و گزارش در برنامه‌هاي متعدد ارايه مي‌شود.

دوازدهمين كنگره بين‌المللي انجمن جراحان گوش، گلو، بيني و سر و گردن ايران 10 تا 14 آبان امسال در مركز همايش‌هاي رازي تهران برپا مي‌شود.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.18759s, 18q