علت ناكامي وزارت بهداشت در موضوع سلامت روان، نگاه صرف پزشكي است

۱۳۸۹/۰۷/۲۵ - ۱۳:۱۲ - کد خبر: 20602
علت ناكامي وزارت بهداشت در موضوع سلامت روان، نگاه صرف پزشكي است
سلامت نیوز: مدير كل سلامت شهرداري تهران گفت: علت ناكامي وزارت بهداشت در موضوع سلامت روان اين است كه با ديد پزشكي صرف به موضوع پرداخته است و ديگر جوانب را در نظر نمي‌گيرد.

به گزارش فارس، محمد مهدي گلمكاني در همايش سلامت روان و رسانه اظهار داشت: موضوع سلامت روان ديگر يك موضوع پزشكي صرف نيست و عوامل مختلفي روي آن تأثيرگذار است.

وي با بيان اينكه علل ناكامي وزارت بهداشت در موضوع سلامت روان اين است كه فقط با ديد پزشكي به سمت اين موضوع رفته است تصريح كرد: سلامت پازلي است كه هر قطعه آن در بخش‌هاي مختلفي قرار دارد كه از اثرگذارترين قسمت‌هاي آن رسانه‌ها هستند.

وي ادامه داد: انتقال مفهوم سلامت روان به بدنه مردم و مسئولان توسط رسانه‌ها انجام مي‌شود كه بايد صحيح و دقيق اين انتقال صورت گيرد.

گلمكاني با بيان اينكه در شهرداري تهران ساختاري پويا براي موضوع سلامت تعريف شده است يادآور شد: تشكيل خانه‌هاي سلامت در هر محله از جمله اين فعاليت‌هاست تا بتوانيم از همه ظرفيت‌هاي شهر تهران استفاده كنيم.

مدير كل سلامت شهرداري تهران ادامه داد: ما هم خاطراتي از فيلم‌هاي آموزنده در دوران كودكي خود داريم كه در آن بسياري از مباحث سلامت روان و مهارت‌هاي زندگي نهفته بود و موجب ارتقا توانمندي كودكان مي شد اما كارتون‌هايي كه در حال حاضر پخش مي‌شود و در فروشگاه‌هاي مختلف فروخته مي‌شود كارتون‌هاي خشني است كه درس‌هاي آموزنده يا مهارت زندگي در آنها وجود ندارد يا اگر وجود دارد با كج‌سليقگي بيان شده است.

گلمكاني خاطرنشان كرد: بايد با مباني صحيح و شناخت ابعاد مؤثر بر سلامت به سمت تدوين اصول سلامت روان پيش برويم چرا كه بنابر نظر متخصصان فقط 25 درصد از مقوله‌هاي پزشكي در موضع سلامت مؤثر است اما بايد سؤال كرد به عنوان مثال چند جشنواره درباره فيلم‌هاي سلامت محور وجود دارد.

وي با بيان اينكه آمادگي داريم با اصحاب رسانه حركات بزرگتري در بخش رسانه و سلامت انجام دهيم خاطرنشان كرد: در فيلم‌هاي صدا و سيما بايد نظارت بيشتري بر موضوع سلامت انجام شود چرا كه به عنوان مثال بسياري از فعاليت‌ها در زمينه تصويب قانون و مبارزه با دخانيات انجام مي‌شود اما هنرپيشه‌اي با يك سيگار كشيدن كار ما را خراب مي‌كند.

در ادامه اين نشست باشتني، كارشناس اداره سلامت روان وزارت بهداشت اضافه كرد: مهمترين گروه سلامت روان جوانان، نوجوانان، دانش‌آموزان و دانشجويان هستند كه در اين زمينه فعاليت‌هاي متفاوتي توسط وزارت بهداشت انجام شده و مي‌شود

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.46757s, 18q