از مواد مغذی در میان وعده دانش آموزان استفاده کنید

۱۳۸۹/۰۷/۲۵ - ۱۲:۲۸ - کد خبر: 20604
از مواد مغذی در میان وعده دانش آموزان استفاده کنید
به گزارش سلامت نیوزخوراكي هايي مثل شكلات، آب نبات، شيريني ها، چيپس، پفك، نوشابه هاي گازدار، آب ميوه هاي صنعتي، ساندويچ هاي سوسيس و كالباس و ... حاوي انرژي زياد و مواد مغذي ناچيز هستند و زياده روي در مصرف آن ها مشكلاتي از قبيل چاقي، پوسيدگي دندان، كم خوني، اختلال در رشد قدي و كاهش مقاومت بدن در برابر عفونت هاي مختلف را به دنبال دارد. دانش آموزاني كه صبح بدون مصرف صبحانه به مدرسه مي روند و در ساعات مدرسه براي رفع گرسنگي خود از انواع خوراكي هاي كم ارزش (كه در بالا نام برده شد) استفاده مي كنند نه تنها نياز تغذيه اي آن ها تامين نمي گردد، بلكه به واسطه ي زياده روي در مصرف اين نوع مواد غذايي، اشتهاي خود را براي صرف ناهار و شام از دست مي دهند. بهترين مواد غذايي براي ميان وعده ها به خصوصي در مدرسه، شامل انواع ميوه هاي تازه، ميوه هاي خشك (كشمش، برگه ها، توت خشك، انجير) انواع مغزها (پسته، بادام، فندق، گردو)، كیك و بيسكويت هاي ساده، شير و ساندويچ هايي كه از مواد غذايي مثل نان، پنير، گردو، تخم مرغ، گوجه فرنگي، خيار و بعضي غذاهاي پخته مثل كباب، كتلت، كوكو و الويه تهيه شده مي باشد.

با شروع فصل پاييز و باز شدن مدارس، تغذيه كودكان به طور كامل تحت كنترل مادران نيست و ممكن است كودكان از بــوفــه مــدرســه و يا در راه مدرسه موادغذايي نامناسب و هله هوله هاي بي ارزش تهيه كنند كه اين امر مي تواند به سلامت آنان لطمه وارد سازد.

برخي از كودكان و نوجوانان با شروع مدرسه و فصل سرما به علت كار سنگين فكري و انجام تكاليف مدرسه، به خصوص به هنگام امتحانات، به تغذيه ي خود توجه كافي نمي كنند و چه بسا برخي از وعده هاي غذايي را حذف مي نمايند كه اين امر به خصوص براي اين گروه سني كه در حال رشد سريع هستند و فعاليت فكري زيادي دارند، مي تواند بسيار زيان آور باشد. در فصل پاييز به علت سرماي هوا دانش آموزان تمايلي به پياده روي و ورزش ندارند كه اين امر نيز مي تواند موجب بروز اختلالاتي در سلامت آنان شود. به عنوان مثال افزايش وزن و چاقي يكي از عوارضي است كه به علت كمبود تحرك ايجاد مي شود.

مي شود نخوردن صبحانه سبب كاهش فوري يادگيري در دانش آموزان مي شود و در ضمن با توجه به اين كه فعاليت ذهني كودكان و نوجوانان در يادگيري مطالب درسي در صبح است نخوردن صبحانه سبب كاهش رشد جسمي و ذهني آنان.

مصرف ميان وعده هاي مناسب با فاصله حداقل 2 ساعت از وعده غذايي اصلي سبب پيشگيري از چاقي و پرخوري در وعده ناهار مي شود و همچنين تنوع غذايي سبب مي شود مواد مغذي املاح و ويتامين بيشتري به بدن برسد. كشمش، توت خشك، فندق، بادام، پسته، ميوه هاي خشك و فصلي بهترين ميان وعده براي دانش آموزان است.

مصرف ميوه هاي حاوي ويتامين ث، آنتي اكسيدان بسيار قوي دارند و مواد مضر در بدن را سركوب مي كنند كه براي دانش آموزان مفيد مي باشند. انواع ميوه و سبزي حاوي ويتامين ث مثل سبزي هاي برگي، گوجه فرنگي و فلفل دلمه اي و ميوه هايي مثل مركبات.

همچنين مصرف ويتامين A در بالا بردن سطح ايمني بدن خصوصا" در مقابل سرماخوردگي كه در اين فصل شايع است بسيار موثر است. سبزي ها و ميوه هاي غني از ويتامين A شامل سبزي ها و ميوه هاي به رنگ زرد، نارنجي، قرمز و سبز تيره و سبزي هاي برگي مثل اسفناج، هويج، گوجه فرنگي، طالبي، زردآلو و شليل.

آگاه سازي والدين خصوصا" مادران در مورد مواد غذايي سالم و اهميت و نقش آن در رشد ذهني و جسمي كودكان و انتقال اين اطلاعات به دانش آموزان نقش مهمي در بهبود وضعيت تغذيه دانش آموزان خواهد داشت.
نویسنده:  مریم یزدان پناهی
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.02466s, 18q