داروي بيماران تالاسمي كمياب شده است

۱۳۸۹/۰۷/۲۵ - ۱۴:۳۷ - کد خبر: 20609
داروي بيماران تالاسمي كمياب شده است
سلامت نیوز: دبير و عضو هيات مديره انجمن حمايت از بيماران تالاسمي از كمياب شدن داروي «دسفرال» كه داروي اصلي «آهن‌زدايي» بيماران «تالاسمي» است، خبر داد.
محمدرضا مشهدي در گفت‌وگو با ايلنا، افزود: اين دارو 30 سال است كه هر شبانه‌روز از طريق پمپ مخصوصي در 8 الي 12 ساعت به بيماران تالاسمي تزريق مي‌شود كه هم‌اكنون كمياب شده و در اختيار بيماران قرار نمي‌گيرد.
وي ادامه داد: ناياب شدن اين داروي خاص باعث شده تا در درمان بيماران تالاسمي كه 20 هزار نفر هستند، وقفه ايجاد شده و دچار عوارضي همچون نارسايي قلبي، كبدي، غدد شده و در نهايت منجر به فوت مي‌شود.
عضو هيات مديره انجمن تالاسمي ادامه داد: متاسفانه داروي مشابه «دسفرال» كه با نام «دسفوناك» با تاريخ مصرف محدود دو ماه به دست بيماران مي‌رسد. بنابراين بيماران تالاسمي نمي‌توانند اين دارو را به دليل مدت انقضاي محدود استفاده كنند و ناچار به معدوم كردن آن شده‌اند.
مشهدي گفت: مدت انقضاي دو ماهه داروي ايراني منجر شده تا بيماراني كه در استان‌هاي محروم و دورافتاده هستند و تاكنون تنها مي‌توانسته‌اند دو تا سه ماه يك بار، براي دريافت دارو مراجعه كنند، را با مشكل روبرو كرده است.
دبير انجمن تالاسمي ايران تصريح كرد: باوجود اينكه به بيماران تالاسمي گفته شده كه داروي ايراني«دسفوناك» كم عارضه بوده و باعث كاهش ميزان آهن در خون مي‌شوند، اما باز اين بيماران به دليل اينكه به مصرف داروي «دسفرال» عادت كرده‌اند، از اين داروي مشابه استفاده نمي‌كنند و اين مسئله باعث عوارض شديدي در آنها شده است.
وي ادامه داد: انجمن با مدير نظارت بر داروي وزارت بهداشت رايزني كرده و آنها نيز به مديرعامل «شركت فردوس» كه مسئول توليد داروي ايراني است، صحبت كرده تا تاريخ انقضا را با تاريخ مناسبي به مدت بيش از 6 ماه در اختيار بيماران قرار دهد كه متاسفانه تاكنون اين امر محقق نشده است.
مشهدي گفت: داروي «دسفرال» كه مخصوص آهن‌زدايي بيماران تالاسمي است، از ابتداي سال 89 تاكنون كمياب شده و وضع بيماران تالاسمي را وخيم كرده است.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.4738s, 18q