فرشتگان سپید پوش در لباس سرمه ای

۱۳۸۹/۰۷/۲۶ - ۱۰:۴۸ - کد خبر: 20610
فرشتگان سپید پوش در لباس سرمه ای
به گزارش سلامت نیوز تفاوت رنگ لباس پرستاران در بیمارستان های مختلف دولتی وقتی با تنوع رنگ لباس پرستاران در هر یک از بیمارستان های خصوصی کنار هم قرار گیرد. آشفتگی و سردگمی بیشتر می شود تا حدی که در بسیاری از مواقع بیماران نمی توانند کادر پرستاری را از پزشکان، دانشجویان علوم پزشکی، کمک بهیاران و گاهی حتی از نیروهای خدماتی بیمارستان تشخیص دهند.
 
این آشفتگی و لزوم مشخص شدن رده پرستاران با توجه به اینکه گروهی از پرستاران نیز با عنوان سوپروایزر و مترون در بیمارستان ها مسئولیت های مدیریتی دارند. از سال ها پیش مسئولان سازمان نظام پرستاري و وزارت بهداشت را بر  آن داشت تا به فكر طراحي لباس جديد براي کادر پرستاری بيفتند.
 
به این ترتیب ساماندهي پوشش پرستاران به عنوان يكي از مطالبات پرستاران به منظور بازنگري اصولی و علمي آن و طراحی لباس كادر پرستاري در دستور کار قرار گرفت و در این راستا کمیته تخصصی با محوریت سازمان نظام پرستاری تشکیل شد و چندین نشست نیز برای رسیدن به نظر مشترک برگزار شد.
 
اهمیت طراحی لباس پرستاری علاوه بر کمک به تشخیص بیماران و مراجعه کنندگان آنجا اهمیت بیشتری پیدا می ند که در شکل گیری یک هویت حرفه ای و تخصصی به پرستاران کمک می کند.
 
مرضیه بستان دوست، مدیر پرستاری اداره بهداشت و درمان نیروی زمینی ارتش در این مورد می گوید: در زمان حاضر رنگ لباس پرستاران در بخش های مختلف تعریف خاص خود را دارد و نه تنها پرستاران بخش هاي مختلف قابل تشخيص نيستند بلكه لباس آنان با ساير گروه هاي بهداشت و درمان نيز تفاوتي ندارد.
 
وی با تأکید بر اهمیت يكپارچگي و هماهنگ سازي لباس کادر پرستاری،افزود: تنوع لباس به نفع پرستاری نیست چرا که لباس نشان دهنده هویت حرفه ای، تحصیلات و جایگاه سازمانی ماست و از اهمیت فوق العاده ای برخوردار است بنابراین باید پوشش یکسانی را به صورت علمی و فارغ از اعمال سلیقه برای پرستاری طراحی کنیم.
 
*استفاده از رنگ های روشن در روحیه بیماران تأثیر مثبت دارد
 
سفید تنها رنگی است که برای لباس پرستاری از دوران کودکی در ذهن ها نقش بسته است اما کدام اتفاق باعث شد فرشتگان سپید پوش به رنگ سرمه ای متمایل شوند؟ پاسخی است که اکثر صاحبنظران از آن اظهار بی اطلاعی می کنند.
 
سارا منصوری، پرستار یکی از بیمارستان های دولتی تهران رنگ هاي روشن و شاد را در بهبود روحيه بيماران موثر می داند و می گوید: شما خودتان را لحظه اي به جاي بيمار و روي تخت بيمارستان فرض كنيد آيا از ديدن پرستاري كه با لباس روشن بر بالين شما حاضر مي شود روحيه مي گيريد يا آنكه سر تا پا مشكي پوش است؟
 
وی با اشاره به محیط بسته و غمبار بخش های مراقبت های ویژه گفت: پوشش تیره پرستاران در این بخش ها  اثرات روانی منفی هم بر پرستاران و هم بر مددجویان دارد.
 
مژده صابری مقدم، سرپرستار بیمارستان خصوصی پارس رنگ سفيد را به دليل تميزي و پاكي آن براي پرستاري مناسب تر عنوان کرد و با تأكيد بر لزوم آراستگي لباس پرستاري گفت: پرستاری که لباس تیره پوشیده به راحتی متوجه لکه خون و آلودگی روی لباسش نمی شود. ما واقعاً نمی دانیم این رنگ تیره سرمه ای برای لباس پرستاری چگونه و با چه دیدگاهی رواج یافت در حالی که در همه جای دنیا لباس کادر پزشکی و به ویژه پرستاران روشن است.
 
پروین دخت بیک، پرستار بیمارستان آپادانا نیز رنگ سفید را در کنترل عفونت های بیمارستانی مؤثر می داند و می گوید: در گذشته پوشش همه پرستاران سفید بود اما تصور می کنم رنگ تیره بیشتر به دلیل حفظ شئون اسلامی و بدن نما نبودن آن انتخاب شده است.
 
* نبود یکپارچگی لباس پرستاران در بخش های مختلف
 
در حال حاضر لباس پرستاری در بخش های مختلف به لحاظ رنگ و مدل متفاوت است و آنچه مشهود به نظر می رسد عدم یکپارچگی و تعریف صحیح آن در همه بخش ها است.
 
محمدحسن محمودی، کارشناس گروه پرستاری سازمان تأمین اجتماعی در خصوص لباس پرستاران این بخش گفت: تفکیک پرستار، سرپرستار و سوپروایزر در لباس پرستاران بخش تأمین اجتماعی وجود دارد به عنوان مثال برای پرستار زن روپوش و شلوار سرمه ای، مقنعه و کفش و جوراب سفید و پرستار مرد روپوش سفید شلوار سرمه ای و کفش و جوراب سفید تعریف شده است.
 
وی با بیان اینکه لباس سرپرستار زن با پرستاران تأمین اجتماعی متفاوت است افزود: این در حالی است که لباس سرپرستار مرد با پرستاران تفاوتی ندارد.
 
محمودی با تأکید برضرورت انجام پژوهش و مطالعه عمیق در این زمینه اظهار داشت: ما بر اساس پژوهش های علمی که بر روی لباس پرستاران در بخش تأمین اجتماعی انجام دادیم به این نتیجه رسیدیم که رنگ سفید برای پرستاران مناسب تر است و حتی لباس کادر مختلف پرستاری را هم تعریف کردیم اما به دلیل وارد عمل شدن سازمان برای یکپارچه سازی لباس این موضوع را در بخش خود مسکوت گذاشتیم.
 
مرضیه بستان دوست، مدیر پرستاری اداره بهداشت و درمان نیروی زمینی ارتش نیز در خصوص لباس پرستاران بخش نیروی زمینی ارتش می گوید: پوشش پرستار بخش ما مانتو و شلوار و مقنعه سورمه ای  است که سرپرستار زن با مقنعه مشکی از آن منفک می شود و بهیاران ما نیز سفید می پوشند.
 
پریسا وثوقی، مترون بیمارستان خصوصی لاله روپوش و مقنعه سرمه ای را به عنوان لباس پرستاران بخش های عمومی این بیمارستان معرفی می کند و می گوید: پرستاران ما در اتاق عمل سبز ، در ICUجنرال سبز مغز پسته ای، ICU قلب آبی فیروزه ای، آنژیوگرافی آبی آسمانی و بخش نوزادان آبی تیره می پوشند.
 
پرویندخت بیک، پرستار بیمارستان آپادانا نیز گفت: در بیمارستان ما روپوش سرمه ای و مقنعه مشکی به عنوان لباس پرستار زن، روپوش سفید و شلوار سرمه ای برای پرستار مرد، لباس سفید و مقنعه مشکی برای بهیار، رنگ بنفش برای خدمات بخش زنان و طوسی برای خدمات بخش مردان تعریف شده است.
 
*تمایز رده های پرستاری  با بهره گیري از نوارهاي رنگی
 
اعتقاد بسیاری از پرستاران این است که دوختن نوارهاي مختلف رنگی روي آستين ، جيب يا مقنعه پرستاران علاوه بر زيبايي و جلوه خاص به تمايز رده هاي مختلف كمك می کند.
 
علی اکبر جراحی، رئيس هيئت مديره نظام پرستاري يزد معتقد است : دوختن نوارهاي مختلف روي آستين يا جيب يا مقنعه پرستاران علاوه بر زيبايي و جلوه خاص به تمايز رده هاي مختلف پرستاری كمك می کند. ما مي توانيم از روپوش سفيد،‌شلوار سرمه اي، كفش سفيد و مقنعه اي كه روی آن نوار سورمه اي كار شده استفاده كنيم و از نوارهاي رنگي براي تفكيك پرستاران با سابقه با دانشجويان پرستاري، مامايي و كادر اداري بهره ببريم.
 
محمدحسن محمودی، کارشناس گروه پرستاری سازمان تأمین اجتماعی نيز با تأكيد بر اينكه بايد روپوش از فرم رده هاي مديريتي پرستاري حذف شود؛ معتقد است: با توجه به اينكه مترون ها و سوپروايزرها جزو نيروهاي باليني محسوب نمي شوند به نظر مي رسد بهتر است فرم رده هاي مديريتي پرستاري شبيه كادر ستادي طراحي شود.
 
*لزوم طراحي لباس ويژه براي پرستاران بخش هاي ويژه
 
برخی از صاحبنظران معتقدند بايد رنگ و مدل لباس پرستاري به گونه اي مختص بيمارستان طراحي شود كه در محيط خارج از آن قابل پوشيدن نباشد. درست مانند لباس كادر اتاق عمل كه پوشيدن آن در خارج از آن محيط و حتي خارج از بخش، از نظر فرهنگ و عرف جامعه پذيرفتني نيست.
 
مرضیه بستان دوست، مدیر پرستاری اداره بهداشت و درمان نیروی زمینی ارتش با تأييد اين مطلب می گوید: اگر براي لباس پرستاري نيز اين اتفاق بیفتد هم در پيشگيري و كنترل عفونت هاي بيمارستاني و عدم انتقال آن به افراد جامعه موفق مي شويم و هم از طريق اطلاع رساني و فرهنگ سازي آن را براي پرستاران و مردم نهادينه مي كنيم.
 
وي با تأكيد بر لزوم طراحي فرم خاص لباس براي پرستاران بخش هاي ويژه افزود: براي فرم پرستاري بايد از رنگ هاي روشن بهره برد چرا كه در بهبود روحيه بيمار موثر است.
 
یکی از پرستاران بخش خصوصی نیز با بیان اینکه مدل لباس پرستاری نباید دست و پاگیر باشد افزود: پرستار باید قدرت مانور هر اقدامی را داشته باشد بنابراین لباس نباید زیاد تنگ و بلند باشد که مزاحم فعالیت های پرستار شود.
 
*لباس بخش کودکان باید شاد  و متنوع باشد
 
استفاده از رنگ های شاد براي بخش كودكان در شادابي آنان بسيار مفيد به نظر مي رسد. این نکته ای است که برخی از کارشناسان و صاحبنظران پرستار بازگو می کنند.
 
تهمینه ناجی، مترون مرکز طبی کودکان تهران با بیان اینکه بر اساس نظرسنجی های ما از کودکان بستری، آنان از رنگ های تیره وحشت دارند و مضطرب می شوند،می گوید: در این پژوهش پرستاران با لباس های متنوع بر بالین کودکان حاضر می شوند که هم کودکان و هم مادران رنگ های آبی روشن و صورتی را از میان رنگ های تیره، روشن و طرح های گلدار برای لباس پرستاران این بخش انتخاب کردند.
 
وی می افزاید: ما بر این اساس تغییراتی را با استفاده از نوارهای رنگی در لباس پرستاران بیمارستان  تغییراتی  ایجاد کردیم تا از یکنواختی خارج شود اما آمادگی داریم آن را به رنگ روشن تبدیل کنیم.
 
ناجی با اشاره به پژوهش مرکز طبی کوکان درباره نوع رنگ لباس پرستاران بخش کودکان گفت: سازمان نظام پرستاری می تواند از این پژوهش ها در طراحی لباس مناسب برای پرستاران بهره برداری کند و حتی می توان با  تشکیل کارگروه برای طراحی لباس واحد برای پرستاران، ابتدا در تهران آن را اجرا کرد و پس از نهایی شدن در سطح کشور آن را پیاده کرد.
 
احمد نجاتیان، معاون فرهنگی سازمان نظام پرستاری در این خصوص می گوید: طراحی لباس پرستاری به عنوان یک مدل ملی باید بر اساس نظر علمی متخصصان طراحی لباس و پرستاران سراسر کشور انجام شود که در این راستا سازمان نظام پرستاری سال گذشته مذاکراتی را با یکی از دانشگاه های علوم پزشکی در زمینه طراحی لباس پرستاری انجام داد و حتی به مرحله انعقاد قرارداد نیز نزدیک شد اما به واسطه تداخل عمل با وزارت بهداشت متوقف ماند.
 
وی افزود: سال گذشته نیز وزارت بهداشت طراحی لباس پرستاران را به دانشگاه علوم پزشکی ایران سپرد و قرار شد با نظرسنجی کشوری از پرستاران از نظرات کارشناسی سازمان نظام پرستاری نیز استفاده شود که طبق آخرین اطلاعات ما، ظاهراً این پروژه به اتمام رسیده و برای تصویب نهایی به وزارت بهداشت ارسال شده است.
 
نجاتیان آمادگی سازمان نظام پرستاری در تأمین هزینه و همکاری با وزارت بهداشت برای ایجاد تغییرات بنیادین در لباس پرستاری و تبدیل آن به لباس ملی پرستاری را اعلام کرد.
 گزارش از سمیه ایزدی
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
نظرات
جعفرعزیزپور
باسلام سرکارخانم ناجی
بدین وسیله از زحمات شما وهمکارانتان در دفتر پرستاری وهمچنین آقای دکتر ربانی تشکروقدردانی مینمایم
2.67998s, 20q