پیام وزیر بهداشت به مناسبت روز جهانی پوکی استخوان

۱۳۸۹/۰۷/۲۶ - ۱۱:۰۴ - کد خبر: 20612
پیام وزیر بهداشت به مناسبت روز جهانی پوکی استخوان
به گزارش سلامت نیوز به نقل از وب دا متن پيام دكتر وحيد دستجردي، وزير بهداشت در پنجمين كارگاه پيشگيري، تشخيص و درمان استئوپروز براي كشورهاي عضو ECO که توسط دكتر مصداقي نيا، معاون بهداشتي وزارت بهداشت قرائت شد به این شرح است:
بنام خدا
همكاران گرامي، ميهمانان ارجمند
پوكي استخوان يا استئوپروز شايع‌ترين بيماري متابوليك استخوان است كه  به‌واسطه كاهش قدرت استخوانها انسان را مستعد شكستگي مي‌نمايد. به‌همين‌دليل آنچه استئوپروز را براي نظام سلامت كشور حايز توجه و اهميت كرده است شكستگي‌هاي ناشي از آن و به تبع تحميل هزينه‌هاي مادي و معنوي حاصل از آن است بطوري‌كه مرگ‌ ناشي از شكستگي‌هاي استئوپروتيك بيش از مرگ و مير ناشي از سرطان پستان گزارش شده است. از سويي ديگر با افزايش اميد به زندگي در سالهاي اخير در كشور عزيزمان ايران، تعداد افراد سالخورده و درنتيجه شيوع استئوپروز در جامعه روبه افزايش است. درنتيجه انتظار مي‌رود شيوع استئوپروز طي دهه‌هاي آينده شديداً افزايش يابد.
با توجه به واقعياتي كه بخشي از آن ذكر گرديد مجموعه وزارت بهداشت و همچنين ساير سازمانهاي مرتبط با سلامت از جمله مراكز درماني، آموزشي و پژوهشي توجه ويژه‌اي به اين بيماري در سالهاي اخير داشته‌اند. به عنوان نمونه پژوهشكده علوم غدد و متابوليسم دانشگاه علوم پزشكي تهران با كمك وزارت بهداشت و همكاري دانشگاه‌‌هاي علوم پزشكي مشهد، شيراز، تبريز و بوشهر طرح جامع پيشگيري، تشخيص و درمان استئوپروز در كشور بر روي نزديك به 6000 نفر انجام داده است.
اين مطالعه كه مهم‌ترين و معتبرترين بررسي در اين زمينه در منطقه نيز مي‌باشد نشان داد كه به طور كلي شيوع پوكي استخوان يعني وجود استئوپروز در يكي از نواحي لگن و يا مهره‌هاي كمري در افراد بالاي 50 سال در زنان  5.4 و در مردان  3.2 درصد و حداقل شيوع ضعف استخوان يعني وجود استئوپني در يكي از نواحي لگن و يا مهره‌هاي كمري در زنان 40 و در مردان 35.2  درصد است.
استئوپروز در ناحيه گردن، استخوان، ران در گروه‌هاي سني بالاتر به ‌شدت افزايش مي يابد به طوريكه نزديك به يك چهارم افراد بالاي 60 سال به آن مبتلا هستند. ضعف استخوان يا استئوپني هم در بيش از نيمي از افراد بالاي 60 سال ديده مي‌شود. آمارها نشان مي‌دهد كه مشكلات ناشي از پوكي و يا ضعف استخواني در زنان بيش از مردان است. تا جايي‌كه حدود دوميليون زن در معرض خطر شكستگي ناشي از استئوپروز در كشور هستند كه نياز به توجه جدي دارند.
 باتوجه به اهميت بيماري پوكي استخوان و نقش محوري پيشگيري از اين بيماري بديهي است توجه و حساسيت نسبت به اين بيماري در تمامي سطوح نظام ارائه خدمات بهداشتي درماني كشور و همچنين عموم جامعه بخصوص زنان و دختران ميهن اسلامي‌مان امري بسيار ضروري و حائز اهميت است.
همه‌ساله 28 مهر ماه توسط بنياد بين‌المللي پوكي استخوان به عنوان روز جهاني پوكي استخوان ناميده شده است. هدف از اين نامگذاري افزايش آگاهي افراد جامعه و كادر درماني و جلب توجه سياست‌گذاران بهداشتي در مورد اين بيماري خاموش است. از آنجا كه مهمترين عارضه و علامت پوكي استخوان شكستگي است كه اغلب در مهره‌هاي ستون فقرات رخ داده و باعث خمودگي و كوتاهي تدريجي قد  افراد سالمند مي‌شود، شعار امسال روز جهاني پوكي استخوان، توجه به سلامت ستون فقرات در نظر گرفته شده است.
روز جهاني پوكي استخوان (28 مهرماه) فرصتي است تا ضمن افزايش آگاهي عمومي نسبت به ين معضل خاموش، توجه سياستگذاران سلامت، پزشكان، پرستاران و  ساير حرف پزشكي را نسبت به اين بيماري جلب نمائيم. انتظار مي‌رود كليه دست‌اندكاران نظام سلامت در تمامي سطوح با ارزيابي فعاليت‌هاي پيشين خود در زمينه پيشگيري از اين بيماري  هدف‌گذاري‌هاي آتي خود را به‌گونه‌اي تنظيم نمايند تا گروه‌هاي هدف اين برنامه كه در رأس آن دختران، زنان ميانسال و يائسه قرار دارند، از خدمات مربوطه بالاترين بهره‌مندي را داشته باشند. در اين ميان انجمن‌هاي علمي (انجمن علمي پوكي استخوان) و سازمان‌هاي مردم‌نهاد مي‌تو‌انند نقش موثري در افزايش آگاهي و تغيير رفتار و شيوه زندگي آحاد جامعه داشته باشند.
اميد است با تلاش تمامي مجموعه‌هاي مرتبط با اين بيماري شاهد شكل‌گيري و تقويت الگويي مناسب در زمينه پيشگيري، درمان و توانبخشي اين بيماري باشيم.
مرضيه وحيد دستجردي
 وزير بهداشت، درمان و آموزش پزشكي

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.15262s, 18q