چند توصيه براي چاق نشدن

۱۳۸۹/۰۷/۲۶ - ۱۱:۴۳ - کد خبر: 20613
چند توصيه براي چاق نشدن
سلامت نیوز: چاقي امروزه به عنوان يكي از بزرگترين معضلات سلامتي گريبانگير تعداد زيادي از ابناي بشر گشته است.

چاقي مي‌تواند زمينه ساز ابتلا به بعضي از بيماري‌ها نظير افزايش قند، چربي‌ها، كلسترول خون و افزايش قشار خون و دردهاي مفصلي شود.

روي ديگر اين سكه لاغري مفرط است كه مي‌تواند از عوارض سوتغذيه مزمن و يا بيماري‌هاي گوارشي يا اختلال در كار بعضي از غذذ درون ريز و ... باشد.

به گزارش ايسنا، نياز هر  انسان به انرژي بستگي به وزن، قد، سن، ميزان فعاليت و جنسيت افراد دارد كه رعايت آن ضامن سلامتي است.

مرکز تحقيقات غدد و متابوليسم دانشگاه علوم پزشكي تهران در گزارشي براي داشتن وزن مناسب نكاتي را ذكر كرده است كه عبارتند از:

-حتماً روزانه پنج وعده ميوه و سبزي مصرف كنيد.

-انواع مختلف ميوه به صورت تازه، منجمد، خشك و كمپوت را مصرف نماييد.

-از سبزيجات برگ سبز، آب ميوه و سبزي و حبوبات پخته استفاده نماييد.

غذاهاي مناسب و بهداشتي انتخاب كنيد

غذاهايي كه از نظر باكتري، ويروس، انگل و مواد شيميايي مطمئن باشد براي حفظ سلامتي مفيد است. در اين ميان كشاورز، توليدكنندگان، فروشندگان، توزيع كنندگان و... در حفظ سلامتي غذا نقش دارند. خود ما نيز بايد در نگهداري و آماده سازي غذا از نظر بهداشتي مراقب باشيم.

 وزن را در حد مطلوب كنترل نماييد

شيوه زندگي انتخاب كنيد كه تركيبي از عادات غذايي صحيح و فعاليت بدني منظم داشته باشد. وزن مطلوب كليد زندگي طولاني توأم با سلامتي مي باشد.

براي بزرگسالان و كودكان روش هاي مختلفي براي ارزيابي وزن مناسب وجود دارد.

اگر شما نگران اضافه وزن كودك خود هستيد مي توانيد از راهنماهاي موجود و نيز خدمات كلينيك هاي چاقي بهره بگيريد.

 كودكان را به داشتن وزن مطلوب تشويق نماييد

كودكان نياز به غذاي كافي براي رشد دارند ولي كالري اضافي و فقدان تحرك بدني مي تواند آنها را به سوي اضافه وزن سوق دهد. در قرن اخير افزايش كودكان چاق قابل توجه بوده است. كودكان را به استفاده از سبزيجات، ميوه ها، لبنيات كم چربي، حبوبات، گوشت كم چربي، مرغ و ماهي و مغزها تشويق نماييد و خودتان نيز با مصرف اين مواد الگوي مناسبي براي فرزندتان باشيد. بگذاريد خود بچه ها تصميم بگيرند كه چه ميزان از اين غذاها را مصرف نمايند. اگر فرزندتان غذايي چرب يا شيرين را مي پسندد يك تكه كوچك از آن را به او بدهيد.

زمان استفاده از بازي هاي كامپيوتري و ويدئويي و تماشاي تلويزيون را محدود نماييد و كودكان را به داشتن فعاليت هاي فيزيكي تشويق نماييد.

به فرزندتان كمك نماييد تا عادات غذايي صحيح داشته باشد. تغييرات را به آرامي اعمال نماييد به عنوان مثال، شير كم چربي را با شير چرب، يك شكلات را جايگزين و دو شكلات نماييد.

از آنجا كه كودكان درحال رشد هستند كاهش وزن بايد تحت نظر مراقبان بهداشتي باشد.

تماشاي تلويزيون از سه طريق موجب افزايش وزن مي شود.

1- جايگزين فعاليت بدني

2- افزايش دريافت كالري از طريق مصرف تنقلات هنگام تماشاي تلويزيون

3- كاهش متابوليسم پايه

 هر روز فعاليت بدني داشته باشيد

داشتن فعاليت بدني و نگه داشتن وزن ايده آل هر دو براي حفظ سلامت لازم است. افراد مي توانند سلامت خود را با ورزش ارتقاء دهند و نيز تفريحي سالم داشته باشند.

30 دقيقه فعاليت بدني روزانه مي تواند به سلامت بيشتر شما كمك كند.

اينكه چه نوع ورزشي انتخاب نماييد چندان تفاوتي ندارد، شما مي توانيد ورزش را يكبار در روز يا دو بار در روز با زمان كمتر انجام دهيد.

فعاليت بدني به طور منظم در برنامه خود داشته باشيد

ورزش‌هايي انتخاب نماييد كه بتوان به طور منظم تكرار نمود و انجام آن لذت بخش باشد. سعي نماييد بجاي آسانسور از پله ها براي بالا و پايين رفتن استفاده نماييد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.20875s, 18q