لنف ادم شايعترين عارضه در درمان سرطان پستان است

۱۳۸۹/۰۷/۲۶ - ۱۱:۰۷ - کد خبر: 20614
لنف ادم شايعترين عارضه در درمان سرطان پستان است
سلامت نیوز: مدير کلينيک لنف ادم جهاددانشگاهي علوم پزشکي تهران گفت: لنف ادم يا ورم لنفاوي دست و بازو يکي از شايعترين و مهمترين عوارض درمان سرطان پستان است که حدود 30 در صد از بيماران مبتلا به اين بيماري را درگير مي کند.

دکتر ماندانا ابراهيمي در گفت‌وگو با  ايسنا - منطقه علوم پزشکي تهران علت ايجاد ورم لنفاوي، را از بين رفتن مسيرهاي لنف و تخريب عروق لنفاوي در طي درمان سرطان پستان عنوان کرد و افزود: عواملي مانند پاکسازي غدد لنفاوي زير بغل (هرچه تعداد غدد لنفاوي درگير و وسعت تخليه بيشتر باشد، اين خطر نيز افزايش مي يابد)، پرتو درماني غدد لنفاوي اين ناحيه يا پرتو درماني پستان که زير بغل را نيز دربر گرفته باشد، چاقي، تشخيص سرطان پستان در مراحل پيشرفته از جمله مواردي هستند که مي توانند احتمال ايجاد اين عارضه را افزايش دهند.

وي با بيان اينکه زمان بروز لنفادم مشخص نيست و مي تواند مدت کوتاهي پس از جراحي يا حتي چندين سال بعد از درمان، بروز پيدا کند، گفت: تشخيص اين عارضه عمدتاً باليني است و با معاينات و اندازه گيريهاي خاصي که پزشک انجام مي دهد قطعي مي شود. در اين هنگام حتي ممکن است بيمار تورم واضحي را حس نکرده باشد و فقط احساس سنگيني در دست داشته باشد، در واقع تورم ممکن است بسيار تدريجي ايجاد شود به نحوي که بيمار تاريخ دقيق شروع آن را به ياد نياورد و پس از اين که سنگيني، پري، سفتي و گاه درد ايجاد شد، بيمار ورم را احساس کند.

مدير کلينيک لنفادم جهاد دانشگاهي خاطر نشان کرد: در بعضي موارد ممکن است بيمار در هفته هاي اول پس از جراحي بطور زودرس دچار ورم دست شود اين علايم مي تواند حاد يا گذرا باشند که در اين مرحله توسط کارشناسان امر در راستاي کاهش تورم آموزشهاي لازم ارائه مي شود که در بسياري از موارد مفيد بوده و ورم کاهش مي يابد ولي در غير اين صورت پزشک بررسي هاي کاملي را براي تشخيص و درمان ورم انجام خواهد داد.

وي در ادامه تصريح کرد: در صورتي که لنفادم طي چند ماه پس از درمان ايجاد شود. در اين حالت نيز بررسي هاي لازم انجام شده و بسته به علت و پيشرفت ورم لنفاوي، درمان آغاز مي شود.

دکتر ابراهيمي با تبيين اينکه بهترين درمان براي لنف ادم روش احتقان زدايي کامل است، بيان داشت: اين روش که شامل تخليه عروق لنفاوي بوسيله تکنيکهاي خاص دستي، بانداژ فشاري، ورزش، مراقبت از پوست و ناخن و آموزش بيمار است، در حال حاضر بهترين درمان براي لنفادم شناخته شده، اما بايد توجه داشت که در شرايط خاص مانند عفونت يا لخته شدن خون در سياهرگها، اين درمان به تعويق مي افتد تا وضعيت هاي فوق الذکر بهبود يابند.

عضو هيات علمي جهاد دانشگاهي علوم پزشکي تهران در خصوص درمان هاي داروئي اين عارضه گفت: از نظر درمانهاي دارويي، هنوز دارويي که بطور ثابت شده بتواند لنف ادم را کاهش دهد، توصيه نشده است البته برخي داروها بصورت کمکي براي کاهش اين عارضه پيشنهاد مي شوند.

وي با اشاره به اينکه رژيم غذايي مناسب براي کنترل عارضه لنف ادم مي تواند کمک کننده باشد، بيان داشت: رژيم هاي حاوي مقادير کم چربي براي کنترل وزن و غني از سبزيجات و فيبر، همراه با مصرف آب به ميزان کافي مي تواند درکاهش اين عارضه مفيد باشد.

مدير کلينيک لنف ادم جهاد دانشگاهي با بيان اين که نکته بسيار مهم در درمان لنف ادم، استفاده از پمپ هاي فشاري است که اخيرا در بازار رايج شده است، ادامه داد: بطور کلي نتايج استفاده از پمپ ها در درمان لنف ادم هنوز مورد بحث است ولي مسئله حائز اهميت اين است که استفاده از آنها حتما بايد زير نظر پزشک و همراه با درمان متداول يعني درمان احتقان زدايي کامل صورت گيرد تا از ايجاد عارضه جلوگيري کند.

دکتر ابراهيمي در پايان ياد آور شد: در حال حاضر درمان جراحي براي لنف ادم توصيه نمي شود ولي تحقيقات جهت استفاده از تکنيکهاي جراحي ميکروسکوپي براي پيوند عروق لنفاوي ادامه دارند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
نظرات
ژیلا افشارمقدم
با سلام من ژیلا افشار31ساله بیمار دکتر ابراهیمی هستم که 3 خرداد90سینه راستم توسط دکتر کاویانی به علت سرطان نوع3 تخلیه شد و جزئ بیمارانی بودم که در اواسط شیمی درمانی دچار لنف ادم شدم ودر اوایل پرتو درمانی بااضافه وزن500گرم در دست راستم درمانم توسط دکتر ابراهیمی اغاز شد ومن شادو خندان از درمان بودم ولی این پروژه همچنان ادامه داشت یعنی برگشت داره/وحالا سوال من این است که چرا منی که تمام جوانب را بااطلاعات کامل رعایت میکنم باز این مایع بازگشت دارد؟؟به این صورت که من درهرماه باید10روز دستم راماساژوبانداژکنم ودر20روز باقی مانده هم استین کشی کوچکترین سایز را دردست داشته باشم تا دستم باد نکند سوال من این است که چرا؟؟؟وتاکی این موضوع ادامه خواهد داشت؟ایا تا اخر عمر؟چرا فقط دستکش مخصوص جوابگو نیست؟ودر ماه حتما باید ماساژوبانداژداشته باشم؟چرا به محض باز کردن بانداژاین مایع لعنتی باز در دستم سرازیر میشود در صورتی که کاملا تمام موارد را رعایت میکنم؟مندستم را با این سختیها کنترل میکنم واگر ادامه ندهم در عرض1 ماه 500 الی700 گرم به وزن دستم اضافه میشود/باتشکر وعرض خسته نباشید خدمت شما
vahid
با عرض سلام و خسته نباشيد
من دختر خالم تازه متوجه شده كه سرطان سينه گرفته اما ديروز دكترهاي اراك ازش قطع اميد كردند خواستم ببينم آيا راه درماني و اميدي هنوز هست؟
منتظرم
با تشكر
3.40967s, 20q