طوفان توئيتري آلودگي هوا از سيستان تا نيجريه

مرگي که گواهي پزشکي ندارد

۱۳۹۵/۱۱/۲۶ - ۱۱:۰۰ - کد خبر: 206195
مرگي که گواهي پزشکي ندارد

سلامت نیوز:در سيستان‌و‌بلوچستان، هربار که باد برمي‌خيزد، هزاران نفر به بيمارستان‌ها مراجعه مي‌کنند. سال جاري تنها در يک مورد، وزش باد همراه با گردوغبار، ميزان غلظت ذرات معلق در هواي زابل، هيرمند، زهک، نيمروز و هامون را به 60 برابر حدمجاز و 22 برابر حد بحراني رساند. سهم مردم زابل از دارايي‌هايي مملکت، بادهاي موسمي120 روزه بوده که به 160 تا 180 روز افزايش يافته است.

مردم، هر روز سوار «اوکادا» مي‌شوند و بي‌خيال در غبار اين‌ور و آن‌ور مي‌روند. شهری بندري است و شلوغ؛ صداي ترافيک، همهمه آدم‌ها و سوت قايق‌ها و کشتي‌ها در مهي غليظ و خاکستري گم مي‌شود. مردم، ديگر به اين مه عادت کرده‌اند، هر ثانيه آن را با عذاب تا عمق جانشان مي‌کشند و با حسرت پس مي‌دهند. اوکاداها هم تا دلتان بخواهد دود کرده و به حجم آلودگي اضافه مي‌کنند. اين تاکسي‌هاي موتورسيکلتي پرسروصدا، نبض جريان حمل‌و‌نقل عمومي شهر هستند و تصور زندگي بدون آنها ممکن نيست اما تصور زندگي باوجود آنها هم تنها تن‌دادن به قتل تدريجي انسان‌هاست. اونيتشا، يکي از شهرهاي جنوبي نيجريه، در سال 2016، کثيف‌ترين شهر جهان لقب گرفت. آلودگي اين شهر، 30 برابر ميزان مجاز اعلام‌شده از سوي سازمان بهداشت جهاني است. اين سازمان، ميزان ذرات آلوده را تا حد 20 ميکرون در مترمکعب مجاز مي‌داند اما اين عدد براي اونيتشا، 594 ميکرون بر مترمکعب است.


نلسون آلويا، پزشکي در نيجريه توئيت مي‌کند: «ما در مشکلي تلخ فرو‌رفته‌ايم. سهم ما از مرگ، آسان به دستمان مي‌رسد.» کيلومترها آن‌طرف‌تر، يک توپ فوتبال، تنها سرگرمي کودکان زابلي است. آنها در باد و در زميني خاکي توپشان را شوت مي‌کنند و اميدوارند روزي همين پاها، دست تقدير و همين استعداد، آنها را به جايي دورتر از شهر و استانشان پرتاب کند. در سيستان‌و‌بلوچستان، هربار که باد برمي‌خيزد، هزاران نفر به بيمارستان‌ها مراجعه مي‌کنند. سال جاري تنها در يک مورد، وزش باد همراه با گردوغبار، ميزان غلظت ذرات معلق در هواي زابل، هيرمند، زهک، نيمروز و هامون را به 60 برابر حدمجاز و 22 برابر حد بحراني رساند. سهم مردم زابل از دارايي‌هايي مملکت، بادهاي موسمي120 روزه بوده که به 160 تا 180 روز افزايش يافته است. حالا زابل با متوسط ذرات معلق 527 ميکرون در مترمکعب، جاي دوم را در اين ليست شوم به خود اختصاص داده است. کاربري ايراني مي‌نويسد: «آن‌قدر آلودگي هوا هوشمند شده که خود را در باد، باران، برف قايم مي‌کند و روز بعد سروکله‌اش پيدا مي‌شود.»


در پنج سال گذشته، آلودگي هواي کره‌زمين، بيش از هشت درصد رشد داشته است. سازمان بهداشت جهاني مي‌گويد؛ اين افزايش در آلودگي هوا، سالانه باعث سه ميليون فقره مرگ زودرس بيشتر در مقايسه با وضعيت هوايي سالم‌تر مي‌شود. همين امر باعث شده است که آلودگي هوا به يکي از بزرگ‌ترين خطرهاي تهديد‌کننده سلامت انسان تبدیل شود. کشورهاي شرق مديترانه، شامل منطقه خاورميانه، قسمت‌هايي از شمال آفريقا و همچنين کشورهاي جنوب‌شرق آسيا، بدترين وضعيت را داشته‌اند و بيش از دو‌سوم شهرهاي اين منطقه، آلودگي هوا با رشدي پنج‌درصدي و بيشتر را تجربه کرده‌اند. آلودگي هواي اين مناطق بين پنج تا ۱۰ برابر حد استانداردهاي جهاني بوده است. اگر بخواهيم از ميان کلانشهرهاي جهان با جمعيتي بيشتر از ۱۴ ميليون نفر، آلوده‌ترين‌ها را انتخاب کنيم، رتبه‌هاي اول، دوم و سوم به ترتيب به دهلي، قاهره و داکا مي‌رسد.


وضعيت جهان اول هم ترسناک است. آنچه ترامپ از آن با عنوان رنسانس زغال سنگ ياد مي‌کند، ممکن است دنيا را با يک فاجعه برگشت‌ناپذير مواجه کند. اگر اتحاديه اروپا در مدت ١٥ سال آينده کاملا به توليد نيرو از زغال سنگ پايان ندهد، تعهدنامه اقليمي پاريس را در حد بسيار گسترده‌اي زير پا خواهد گذاشت. استفاده سالانه از زغال ‌سنگ در اروپا در حدود یک درصد است اما اين مقدار هنوز معادل يک‌چهارم از نيروي توليدي و يک‌پنجم از انتشار گازهاي گلخانه‌ای در اروپاست.

چين در نظر دارد تا سال ٢٠٤٠، صنعت زغال سنگ خود را تعطيل کند و اين نشان مي‌دهد که این کشور در رعايت توافقنامه پاريس، کارنامه بهتري از آمريکا و بريتانيا دارد. در چين اما اين تبديل به حقيقتي طنزآلود شده است: «حالا به غبار مي‌گويند، آب‌وهوا... مثلا امروز باران مي‌بارد...» اين را ژينگ چن توئيت کرده است. کاربري ديگر، عکسي از يک نشانگر شاخص هوا را که روي خط سبز ايستاده است، آپلود کرده و مي‌نويسد: «ياد روزهاي خوش بخير»؛ اينها بخشي از توئيت‌هايي است که مردم جهان در طوفان توئيتري روز گذشته توئيت کردند؛ طوفاني که اميد است با افزايش آگاهي مردم بتواند گردوغبار و آلودگي موجود را کنار بزند.
در گوشه ديگري از جهان، مادري اهل سيدني مي‌نويسد: «پسر سه‌ساله من آسم دارد؛ به‌همين‌خاطر، مدام ميزان آلودگي هوا را چک مي‌کنم.» در سيدني اوضاع بهتر است؛ هشدار آلودگي هوا تا يک هفته زودتر اعلام مي‌شود تا مردم برنامه‌ريزي‌هاي خود را انجام دهند. کاربر ديگري مي‌نويسد: «عاشق دوچرخه‌سواري هستم اما روزهايي پيدا مي‌شود که کيفيت هواي سيدني قاتل دوچرخه‌سوارها مي‌شود.» اين مرگي‌ است که هيچ پزشکي، هيچگاه در گواهي‌هاي مرگ به آن اشاره نمي‌کند؛ مي‌نويسند تنگي نفس. اين سمي است که هر روز فرو مي‌دهيم تا قلب، مغز و خونمان آلوده شوند، تا سرآخر بگويند سکته کرد يا سرطان گرفت و مرد. حالا جنگ، حداقل در دنياي مجازي شروع شده است تا جان 6,5 ميليون نفري که در سال در معرض خطر مرگ هستند، نجات پيدا کند. اين مرگي است که بايد به آن اهميت داد؛ از يک هشتگ در دنياي مجازي تا تغيير رفتار و رويکردها در جهان حقيقي.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.41435s, 19q