توزيع چيپس، پفك و لواشك در بو‌فه‌هاي مدارس ممنوع است

۱۳۸۹/۰۷/۲۶ - ۱۲:۲۰ - کد خبر: 20621
توزيع چيپس، پفك و لواشك در بو‌فه‌هاي مدارس ممنوع است
سلامت نیوز: مديركل سلامت و پيشگيري از آسيب‌هاي اجتماعي آموزش و پرورش گفت: توزيع چيپس، پفك و لواشك در بو‌فه‌هاي مدارس به خصوص در دبستان‌‌ها ممنوع است و در صورت مشاهده اين نوع مواد خوراكي با متخلفان و مديريت مدرسه برخورد مي‌‍‌شود.

حسن ضياءالديني در گفت‌وگو با فارس اظهار داشت: علاوه بر چيپس، پفك و لواشك، توزيع سوسيس و كالباس و انواع مواد خوراكي غير بهداشتي كه مورد تأييد دفتر سلامت و پيشگيري از آسيب‌هاي اجتماعي وزارت آموزش و پرورش نباشد، خلاف و ممنوع است.

وي با اشاره به مواد غذايي كه بايد در بوفه‌هاي مدارس توزيع شود، ادامه داد: ميان وعده‌هاي سالم و بهداشتي مانند ميوه‌هاي خشك شده، خشكبار، شير و لبنيات، خرما، كيك و بيسكوييت كه مي‌تواند با 300 كيلو كالري نياز دانش‌آموزان را تأمين كند بايد در بوفه‌هاي مدارس توزيع شوند چرا كه آنها بهترين جايگزين براي رفع گرسنگي دانش‌آموزان است.

مديركل سلامت و پيشگيري از آسيب‌هاي اجتماعي آموزش و پرورش افزود: اين اقلام بايد در بسته‌بندي بهداشتي و با تاريخ ساخت و انقضا و پروانه بهداشتي، در اين بوفه‌ها عرضه شوند.

ضياء الديني تصريح كرد: بهداشت محيط پايگاه‌ها نيز كه محل عرضه و فروش ميان وعده‌هاي مجاز در مدارس است بايد به تأييد كارشناسان بهداشت محيط برسد در غير اين صورت هيچ فردي حق توزيع مواد خوراكي در مدارس را ندارد.

وي با اشاره به اينكه مكان بوفه‌هاي مدارس بايد قابليت شست‌وشو و ضد عفوني كردن را داشته باشند، گفت: بوفه‌هاي مدارس علاوه بر اين مهم بايد به پنجره‌هاي توري هم مجهز باشند.

مديركل سلامت و پيشگيري آسيب‌هاي اجتماعي آموزش و پرورش درباره شرايط فروشندگان مواد خوراكي بهداشتي بوفه‌هاي مدارس بيان كرد: اين فروشندگان علاوه بر داشتن سلامت اخلاقي بايد مجوز سلامت و فعاليت خود را از مراكز بهداشتي و درماني و آموزش و پرورش اخذ كنند در غير اين صورت مجوز فعاليت در بوفه‌هاي مدارس را ندارند.

ضياءالديني درباره تخلفات احتمالي در اجراي طرح پايگاه‌هاي تغذيه سالم و نحوه برخورد با آنها اضافه كرد: كارشناسان بهداشت محيط، كارشناسان بهداشت آموزش و پرورش و كارشناسان دفتر نظارت بر نحوه عملكرد پايگاه‌هاي تغذيه سالم بر بوفه مدارس نظارت مي‌كنند و در صورت مشاهده تخلف، با متخلفان به صورت قانوني برخورد مي‌شود.

وي با اشاره به رفع كمبود مربي بهداشت در مدارس خاطرنشان كرد: در گذشته به واسطه كمبود مربي بهداشت در مدارس تخلفات صورت مي‌گرفت ولي امسال با وجود استخدام مربيان بهداشت مدارس به اندازه كافي، در اين زمينه مشكلي وجود نخواهد داشت.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.21985s, 18q