دو سوم از نابينايان سراسر جهان را زنان و دختران تشكيل مي‌دهند

۱۳۸۹/۰۷/۲۶ - ۱۴:۴۲ - کد خبر: 20629
دو سوم از نابينايان سراسر جهان را زنان و دختران تشكيل مي‌دهند
به گزارش سلامت نیوز به نقل از  "ایونا"،مطالعات صورت گرفته در دنيا حدود 314 ميليون انسان در سراسر جهان با نقايص شديد بينايي زندگي مي‌كنند كه از اين ميان 45 ميليون نفر به طور كامل نابينا هستند. تعداد 145 ميليون مورد از اين نقايص مربوط به عيوب انكساري (نزديك بيني، دوربيني و آستيگماتيسم) است كه در افراد معمولي با استفاده از عينك به راحتي برطرف مي‌شود.
آب مرواريد (كاتاراكت) با شيوع 9/47 درصد همچنان به عنوان مهم‌ترين علت نابينايي در سراسر جهان محسوب مي‌شود و پس از آن آب سياه (گلوكوم) با شيوع 3/12 درصد، تحليل ماكولا به علت كهولت سن با شيوع 7/8 درصد، كدورت قرنيه با شيوع 1/5 درصد، نابينايي در سنين كودكي با شيوع 9/3 درصد و تراخم با شيوع 6/3 درصد به ترتيب ساير علل نابينايي در جهان را شامل مي‌شوند.
64 درصد نابينايان دنيا «زن» هستند

طبق آمارهاي جهاني، زنان نسبت به مردان درمعرض خطر بالاتري از ابتلا به نابينايي قرار دارند تا جايي كه دو سوم (64 درصد) از نابينايان سراسر جهان را زنان و دختران تشكيل مي‌دهند.
بر اساس اعلام مركز تحقيقات چشم دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي، طبق مطالعات انجام شده در ايران نيز نتايج مشابه جهان به دست آمده است. بر اين اساس طبق مطالعه‌اي كه در سال 1384 در شهر تهران انجام شد، زنان درصد بالاتري از نابينايي و كم بينايي را نسبت به مردان به خود اختصاص داده بودند (66/5 درصد مقابل 28/4 درصد). در مطالعه‌اي مشابه كه در شهرستان زاهدان انجام شد نيز زنان بالاي 60 سال درصد بالاتري از نقصان بينايي را نسبت به مردان داشتند (58 درصد مقابل 48 درصد). در مطالعه ديگر كه سال 88 توسط مركز تحقيقات چشم دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي در شهرستان ورامين انجام شد، زنان بالاي 50 سال بيش از 5/1 برابر مردان به نقص شديد بينايي مبتلا بودند.
چرا زنان بيشتر از مردان نابينا مي‌شوند؟
- در بسياري از جوامع طول عمر زنان بيشتر از مردان است و در نتيجه در معرض خطر بالاتري از نظر بيماري‌هاي مرتبط با سن مانند گلوكوم (آب سياه) و تحليل ماكولا به علت كهولت سن (ARMD) قرار دارند.
- زنان و دختران بيشتر در معرض ابتلا به برخي بيماري‌ها از جمله كاتاراكت و تراخم قرار مي‌گيرند.

- دختران و زنان دسترسي كمتري به خدمات و مراقبت‌هاي چشم پزشكي دارند؛ چرا كه برخي خانواده‌ها ترجيح مي‌دهند بودجه محدود خود را صرف سلامت فرزند پسر كنند تا دختر.

- زنان غالبا زماني اقدام به درمان مي‌كنند كه بينايي خود را از دست داده‌اند. در اين شرايط با محدوديت‌ها و موانع بيشتري براي درمان مواجه مي‌شوند.

- از آنجا كه در اغلب موارد، منابع مالي در اختيار مرد خانوار است، تصميم‌گيري در زمينه درمان و پيگيري بيماري‌هاي زنان از اولويت كم‌تري برخوردار است. همچنين با توجه به بالا بودن طول عمر زنان، زنان بيوه درصد قابل توجهي از جمعيت را در بر مي‌گيرند.

زنان بيوه براي درمان و مراقبت نياز به اجازه و حمايت عضو ديگري از خانوار دارند از اين رو دسترسي به خدمات براي اين گروه مشكل‌تر خواهد بود.
- همچنين زنان بعضا براي رفت و آمدهاي بيرون از خانه نيازمند همراه مي‌باشند كه اين خود مانعي براي دسترسي به خدمات چشم پزشكي است.

در پايان بايد گفت: چشم حساس ترين عضو بدن است و در عين حساسيت زياد در معرض تهديدات محيطي فراواني است. مواظبت از چشم جهت جلوگيري از بيماري، کاري بسيار آسانتر و کم هزينه‌تر از درمان بيماري است که متاسفانه بدون آنکه متوجه باشيم وقتي دچار بيماري چشم مي شويم که هزينه زيادي را براي درمان آن بايد بپردازيم و ممکن است که مقداري از بينايي خود را نيز از دست بدهيم.
در حالي که بيش از 70 درصد اطلاعات زندگي ها از طريق چشم دريافت مي شود و اعضاي ديگر فقط تا حدودي امکان جايگزيني چشم را دارند همانند گوش و يا حس لامسه، به همين دليل توجه به بهداشت چشم جهت داشتن چشمي سالم يک امر بسيار مهم است .
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.20292s, 18q