تقلب در توليد سوسيس و كالباس كاهش مي‌يابد

۱۳۸۹/۰۷/۲۶ - ۱۵:۲۸ - کد خبر: 20630
تقلب در توليد سوسيس و كالباس كاهش مي‌يابد
سلامت نیوز: مديركل استاندارد و تحقيقات صنعتي استان قزوين گفت: با توجه به دستورالعمل جديد وزارت بهداشت مبني بر ممنوعيت توليد خمير مرغ در واحدهاي فاقد پروانه توليد اين نوع خمير، تقلب در سوسيس و كالباس كاهش مي‌يابد.

عليرضا حسن نائبي امروز در گفت‌وگو  فارس  اظهار داشت: يكي از عناصر اصلي تشكيل دهنده سوسيس و كالباس، خمير مرغ است كه پروانه ساخت آن را وزارت بهداشت صادر مي‌كند.
وي با اشاره به يكي از علل پايين بودن قيمت سوسيس و كالباس ادامه داد: تقلبي كه در توليد خمير مرغ انجام مي‌شد اينگونه بود كه واحدهايي از مرغ‌هايي كه چندان بر كيفيت آن نظارتي نمي‌شد، استفاده كرده و بعد از گوشت قرمز و گوشت مرغ به صورت تزئيني در داخل آن استفاده مي‌كردند و همين قيمت محصول را پايين مي‌آورد.
مديركل استاندارد و تحقيقات صنعتي استان قزوين اضافه كرد: پس از اينكه مسئولان مربوطه متوجه تقلب برخي توليدكنندگان در اين صنعت شدند، توليد خمير مرغ را به طور كلي ممنوع كردند.
وي افزود: با توجه به دستورالعمل جديد، واحدهايي مجاز به توليد خمير مرغ هستند كه پروانه لازم را گرفته و نظارت بر آنها باشد و همچنين در ميزان مصرف اين نوع خمير نيز نظارت‌هايي مي‌شود.
حسن نايبي عنوان داشت: با واحدهاي توليدي كه در ارتباط هستيم، معتقد هستند كه با اين دستورالعمل جديد با قيمت‌هاي گذشته ديگر نمي‌توانند سوسيس و كالباس توليد كنند.
وي اعلام كرد: در استان قزوين به طور مطلق توليدكننده خمير مرغ نداريم و اگر واحدي بخواهد اينكار را انجام دهد بايد پروانه توليد جدايي دريافت كند.
مديركل استاندارد و تحقيقات صنعتي استان قزوين در خصوص تاييد كيفيت سوسيس و كالباس موجود در بازار توسط اداره كل استاندارد تصريح كرد: در مواردي نمونه‌هايي كه خريده‌ايم مربوط به استان ديگر بوده و با توجه به مشكل داشتن محصول، اين امر منجر شد كه آن توليدكننده ديگر نتواند در اين استان حضور داشته باشد و البته نمونه‌هايي است كه با استاندارد موجود تاييد شده‌اند.
وي يادآور شد: البته اخيرا در بحث استاندارد بند ديگري نيز اضافه شده به طوريكه از نظر بافت‌شناسي نيز محصول توليدي براي آزمون ارسال مي‌شود و برخي را كه براي بافت‌شناسي داده‌ايم، مردود شده‌اند، البته بايد توجه داشت كه تنها يك آزمايشگاه بافت‌شناسي در كشور داريم كه هزينه آن نيز بالاست.
وي با اشاره به بازديد از واحدها بيان داشت: واحدهايي كه مشكل ندارند هر دو ماه يكبار به صورت اتفاقي و واحدهايي كه دچار مشكل مي‌شوند ماهانه و يا حتي با فاصله كمتري بازرسي مي‌كنيم.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.22591s, 18q