آزمايش ژنتيکي، يائسگي زودرس را تشخيص مي‌دهد

۱۳۸۹/۰۷/۲۷ - ۱۲:۴۷ - کد خبر: 20640
سلامت نیوز: محققان معتقدند: با توجه به نقش ژنتيک در بروز يائسگي زودهنگام با انجام يک آزمايش ساده ژنتيکي مي‌توان زنان را نسبت به سن بارداري هوشيار کرد.

به گزارش ايسنا  تمام زنان دوره‌اي به نام يائسگي را تجربه مي‌کنند که يک بيستم از اين تعداد دچار يائسگي پيش از موعد يا زودرس و قبل از 46 سالگي مي‌شوند که امکان بارداري آنها را بسيار کاهش مي‌دهد.

يائسگي زماني اتفاق مي‌افتد که تعداد تخمک‌هاي موجود در تخمدان به زير 1000 عدد برسد اما يافته‌هاي دانشمندان در مورد اين که در چه مدت اين اتفاق مي‌افتد اندک است. محققان دانشگاه اکستر و انستيتوي سرطان بر روي چهار ژن مرتبط با يائسگي زودهنگام کار کردند. بررسي‌ها بر روي 2000 ژن با مشکل يائسگي زودهنگام و تعداد برابر افراد نرمال صورت گرفت.

آنها دريافتند: وجود هر کدام از اين چهار ژن در ابتلا به يائسگي زودهنگام موثر است. اين در حاليست که حضور بيش از يک ژن احتمال بروز يائسگي زودرس را افزايش مي‌دهد.

دکتر آنا ماري از دانشگاه اکستر در اين رابطه گفت: توانايي بارداري زنان از 10 سال قبل از يائسگي کم مي‌شود و اين در مورد زناني که در معرض خطر يائسگي زودهنگام قرار دارند و تا قبل از 30 سالگي بچه‌دار نشدند، مهم است.

در اين مطالعه انگليسي به بررسي‌هايي که در رابطه با يائسگي زودهنگام در ايران انجام شده است نيز اشاره شده و آمده است: همچنين دانشمندان ايراني معتقدند بررسي سطح هورمون AMH سه بار در سال مي‌تواند يائسگي زودهنگام را سالها قبل از وقوع تشخيص دهد.

محققان ايالت بريتانيا، بررسي ژنتيکي يائسگي زودهنگام را به عنوان آزمايشي ساده براي زنان و هوشيار کردن آنها نسبت به باردار شدن توصيه مي‌کنند.

نتايج اين تحقيق در «Human Molecular Genetics» به چاپ رسيده است.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.61711s, 18q