بررسی وضعیت کولبران در گفت و گو با استاندار کردستان

با مناطق آزاد از كولبران حمايت كنيم

۱۳۹۵/۱۱/۲۸ - ۱۲:۱۹ - کد خبر: 206414
با مناطق آزاد از كولبران حمايت كنيم

سلامت نیوز: كولبران اين روزها به تيتر بسياري از رسانه‌هاي كشور تبديل شده‌اند. پس از كشته شدن تعدادي از كولبران كردستان بر اثر بهمن، بسياري از مسئولان در سوگ آن‌ها در شبكه‌هاي اجتماعي مطالبي نوشتند و آه و فغان سر دادند اما تا چه اندازه مسئولان از حال و روز كولبران خبر دارند؟ آيا مسئولاني كه امروز پرچم حمايت از كولبران را در مجلس و دولت ، برافراشته‌اند، از لايحه‌هايي كه در مجلس مصوب نشده‌اند يا خاك مي‌خورند، خبر دارند. يكي از اين لايحه‌ها كه از سوي دولت ارائه شده بود، ایجاد مناطق آزاد تجاری وصنعتی درشهرهاي جاسک، بوشهر، مهران، ‌اردبیل، اینچه‌برون، بانه، مریوان و سیستان بود. اين لايحه در مجلس نهم با مخالفت نمايندگان مواجه و تصويب نشد.

كولبري يا مهاجرت، مساله اين است

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه قانون، اغلب مرزنشينان كشور اين روزها دو گزينه براي ادامه زندگي خود پيش روي دارند؛ گزينه اول، مهاجرت با روياي به‌دست آوردن كار، رفاه و آسايش كه براساس آمار و شواهد، بيشتر مهاجران در شهرهاي ديگر كشور به مشاغل كاذب روي مي‌آورند. گزينه دوم ، ماندن و كولبري.

با روي كار آمدن مجلس دهم، مرزنشينان همچنان اميدوار هستند اين لايحه دوباره در مجلس مطرح و مصوب شود. مصوب كردن لايحه مناطق آزاد شايد تنها اميد مرزنشينان براي ادامه زندگي در شهرهاي مرزي باشد.

مخالفت بدون راه‌حل

مخالفان ايجاد مناطق آزاد جديد، دليل مخالفت خود را عدم موفقيت مناطق آزاد فعلي و تبديل شدن مناطق آزاد به سكوي واردات می دانند. هرچند مخالفان دلايل قابل قبولي براي مخالفت خود ارائه كرده‌اند اما تاكنون هيچ طرح جديدي براي حل معضل اشتغال مرزنشينان پيشنهاد نکرده اند.

مردم را از نعمت مناطق آزاد محروم نكنيم

عبدالصمد زاهدي، استاندار كردستان اعلام منطقه آزاد در شهرهاي بانه و مريوان را راه‌حل مشكل اشتغال مرزنشينان مي‌داند و به «قانون» مي‌گويد:« لايحه‌ مناطق آزاد تجاري و صنعتي پيش از آنكه در مجلس مطرح شود، در كارگروه‌هاي تخصصي شوراي عالي مناطق آزاد بررسي و مطالعه شده بود و در هيات دولت به تصويب رسيد. متاسفانه اين لايحه در اولين بار ی که در صحن علني مجلس مطرح شد، اشتباهي درباره آن رخ داد. نمایندگان اين لايحه را مشمول يك ماده از قانون برنامه پنجم توسعه كشور دانستند و در نتيجه آن لايحه رد شد. با پيگيري دكتر تركان چند هفته بعد از رد اين لايحه در مجلس براي بار دوم دوباره مطرح شده كه اين بار نيز متاسفانه با مخالفت نمايندگان مواجه شد و تصويب نشد. مخالفان مهم‌ترين دليل رد اين لايحه را بي‌ساماني واردات بي‌رويه در مناطق آزاد تجاري فعلي عنوان كردند. به اعتقاد من نبايد براي حل مشكل صورت مساله را پاك كرد. بسياري از كشورهاي دنيا از طريق ايجاد مناطق آزاد به رفاه و توسعه رسيده‌اند. نبايد اين نعمت را از مردمان دريغ كنيم. ما به‌دليل عدم اشتغال‌زايي در مناطق مرزي و اينكه نمي‌توانيم به‌زودي مشاغلي ايجاد كنيم ، بايد به‌دنبال راه‌حلي براي حل مشكلات زيرساختي و معيشتي مردم اين مناطق باشيم».

مبادلات مرزي، نيازي غيرقابل انكار

زاهدي ادامه مي‌دهد:« مرز مي‌تواند يك فرصت يا تهديد باشد، از زمان‌هاي قديم ساكنان مرزي در همه كشورها با يكديگر مبادلات كالا داشتند. در اكثر كشورهاي دنيا اين مبادلات را قانونمند كرده‌اند و با يك رفتار قانوني به مبادله مي‌پردازند. در نقاط مرزي كشور ما زيرساخت‌هاي توسعه بسيار ضعيف است و درپي آن نيز آمار بيكاري به‌شدت در حال افزايش است. ساماندهي مناطق مرزي يكي از راهكارها براي ايجاد اشتغال و ماندن مردم در شهرهاي مرزي است چراكه اگر مردم از مناطق مرزي بروند در تامين امنيت دچار مشكل مي‌شويم. دفاع مرزنشينان غيور در زمان جنگ تحميلي خود گواه روشني بر اين مساله است».

قاچاقچيان هم مردم اين كشور هستند

استاندار كردستان با اشاره به اينكه مبادله كالا دربين مرزنشينان يك نياز غيرقابل انكار است، عنوان مي‌كند: « اگر مبادله كالا قانوني انجام نشود حتما به‌صورت غيرقانوني انجام مي‌شود. با اين كار حقوق و عوارض دولتي پرداخت نمي‌شود و از سوي ديگر انرژي و هزينه زيادي از نيروهاي انتظامي صرف درگيري با قاچاقچيان مي‌شود. اما مساله اين است كه قاچاقچيان نيز از مردم كشور ما هستند كه به‌دليل بيكاري و فقر به اجبار اين كار را انجام مي‌دهند. در بسياري از موارد حتي جان‌شان را از دست مي‌دهند».

مي‌توانيم سكوي صادرات باشيم

او درباره مناطق آزاد بانه و مريوان مي‌گويد:« عنوان لايحه‌اي كه در مجلس مطرح شد، مناطق آزاد تجاري و صنعتي بود. مناطق آزاد بانه و مريوان دو منطقه منفصل اما با يك مديريت واحد در نظر گرفته شده بود. ما قبل از طرح لايحه در مجلس با چندين سرمايه‌گذار مذاكره كرديم. كشورهاي همسايه ما به‌دليل درگيري و جنگ هيچ‌گونه توليدي ندارند و در همه بخش‌ها نيازمند هستند. با استقرار واحدهاي صنعتي مختلف مي‌توانيم به سكويي براي صادرات به اين كشورها تبديل شويم».

لايحه‌اي كه همچنان در مجلس خاك مي‌خورد

مجلس شوراي اسلامي در اين هفته پس از حساسيت افكار عمومي نسبت به كولبران و مشكلات معيشتي آن‌ها، طرحی دو فوریتی در زمینه حمایت از کولبران تدوين كرد. به‌گفته نماينده سقز و بانه این طرح هنوز تقدیم هیات رییسه مجلس نشده است و با شروع صحن علنی مجلس، این طرح که با هدف حمایت از کولبرها تدوین شده، تقدیم هیات ريیسه مي‌شود. كارشناسان بر اين باورند كه تصويب طرح مناطق آزاد بيش از هر طرح ديگري مي‌تواند به كولبران و درنهايت به مرزنشينان كشور كمك كند. مساله‌اي كه مسئولان كمتر به آن توجه كرده‌اند اين است كه مرزنشينان بهترين محافظان مرزي كشور محسوب مي‌شوند.محافظاني كه درچند سال اخير براساس آمار به‌دليل مشكلات معيشتي مهاجرت كرده‌اند و زنگ خطر خالي شدن مرزهاي كشور را به‌صدا درآورده‌اند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.45294s, 19q