شوراي عالي اخلاق پزشكي به زودي تشكيل مي‌شود

۱۳۸۹/۰۷/۲۸ - ۱۳:۴۰ - کد خبر: 20653
شوراي عالي اخلاق پزشكي به زودي تشكيل مي‌شود
سلامت نیوز: وزير بهداشت از تاسيس شوراي عالي اخلاق پزشكي در وزارت بهداشت در آينده‌اي نزديك خبر داد و گفت: همچنين كدهاي اخلاق رشته‌هاي مختلف مانند پرستاري و پژوهشي به زودي تدوين مي‌شود.

به گزارش ايسنا، دكتر مرضيه وحيد دستجردي در افتتاحيه كنگره سالانه اخلاق پزشكي گفت: به دنبال تاسيس شوراي عالي اخلاق پزشكي در وزارت بهداشت، كميته‌هاي اين موضوع در سطح دانشگاه‌هاي علوم پزشكي تشكيل مي‌شود. اخيرا نيز ابلاغي در زمينه جلوگيري از برخي تخلفات پژوهشي و انتشاراتي پزشكي صورت گرفته است.

وي در ادامه با اشاره به طول عمر پزشكي در دنيا، ايران را از سردمداران علوم پزشكي در جهان عنوان كرد و گفت: بسياري معتقدند كه اساس علم پزشكي وحي و الهامات الهي است. به نظر مي‌رسد جنبه‌هاي مختلف اخلاق پزشكي تاثير فراواني در مسائل مربوط به سلامت دارد. بدون توجه به مسائل اخلاق پزشكي، پيشرفت‌هاي علوم پزشكي ابتر مي‌ماند.

وي ادامه داد: موارد مربوط به ارتباط ميان پزشك و بيمار و مسائل مختلف جامعه پزشكي حاكي از آن است كه بايد سرمايه گذاري‌هاي جدي در مباحث اخلاق پزشكي صورت گيرد. در اين زمينه طي يكسال گذشته اقدامات بسياري در سطح وزارت بهداشت انجام شد. به عنوان مثال در ساختار جديد وزارت بهداشت، مشاور وزير در امور آداب، ميراث و اخلاق پزشكي در نظر گرفته شد.

وزير بهداشت با اشاره به تدوين و ابلاغ منشور حقوق بيمار طي سال گذشته، افزود: اين منشور مهم‌ترين استاندارد در حوزه اخلاق باليني است كه مطالعات ميداني درباره آن ادامه دارد.

وي با اشاره به توجه وزارت بهداشت به مسائل مربوط به اخلاق پزشكي، ادامه داد: بر اين اساس اعتبارسنجي بيمارستان‌ها به رعايت اخلاق پزشكي در آنها منوط شد. به اين ترتيب بيمارستان‌ها بايد اخلاق پزشكي را در نظر بگيرند. همچنين در محتواي آموزشي گروه‌هاي پزشكي بايد موارد مربوط به اخلاق پزشكي در نظر گرفته شود. گنجاندن سوالات مربوط به اخلاق پزشكي در آزمون‌هاي جامع گروه‌هاي پزشكي از ديگر اقدامات انجام شده در اين زمينه است.

دستجردي در پايان با اشاره به پيشرفت علوم پزشكي در كشور، گفت:‌ در اين زمينه بايد گفت كه آيا پيشرفت اخلاق پزشكي نيز مانند پيشرفت علوم پزشكي بوده است؟ قطعا جواب مثبت نخواهد بود. بنابراين لازم است از ديدگاه‌هاي مختلف به اين موضوع پرداخته شود تا هرچه بيشتر و بهتر جايگاه گروه پزشكي در اذهان مردم ارتقا يابد.

دكتر باقر لاريجاني، رييس كنگره سالانه اخلاق پزشكي نيز با اشاره به تاريخچه اخلاق پزشكي در كشور گفت:‌ طي دو دهه اخير نگرش جديد اخلاق پزشكي در كشور توسعه يافته است و امروز توجه به اخلاق پزشكي در قالب كدهاي اخلاق پزشكي مطرح است. منشور حقوق بيمار از جمله اين كدها است.

وي در ادامه به تدوين برنامه راهبردي اخلاق پزشكي در كشور، MPH اخلاق پزشكي براي فارغ‌التحصيلان علوم پزشكي و همچنين PHD اخلاق پزشكي براي دوره‌هاي مختلف گروه پزشكي اشاره و ابراز اميدواري كرد كه در بحث اخلاق پزشكي به صورت الكترونيك نيز قدم‌هاي بيشتري برداشته شود.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.31499s, 18q