اختصاص 100 دستگاه اتوبوس آمبولانس به مراکز درمانی کشور

۱۳۸۹/۰۸/۰۱ - ۱۲:۴۸ - کد خبر: 20679
اختصاص 100 دستگاه اتوبوس آمبولانس به مراکز درمانی کشور
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: تا پایان امسال صد دستگاه اتوبوس آمبولانس برای حمل و انتقال سریعتر بیماران اورژانس به مراکز درمانی کشور اعطا می شود.

به گزارش وب­دا دکتر مرضیه وحید دستجری عصر جمعه در مراسم افتتاح نخستین پایگاه اورژانس هوایی 115کشور در آمل گفت: هم اکنون سه هزار و 500 آمبولانس، موتورلانس و اتوبوس آمبولانس در کشور در خدمت رسانی به بیماران اورژانسی کشور فعال است.

وی با بیان این که در 5 سال گذشته پایگاه های اورژانس جاده های وشهری کشور از 600 پایگاه اکنون به هزار و750 پایگاه افزایش یافته است، تصریح کرد: زمان انتقال بیماران و مصدومان سوانح نیز به 15 دقیقه در شهرها و کمتر از هشت دقیقه در جاده های کشور کاهش یافته و با این کاهش اورژانس کشور اکنون به استانداردهای جهانی رسیده است.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اضافه کرد: هم اکنون حدود 10 هزار کادر درمانی در اورژانس جاده های شهری کشور مستقر هستند.

دکتر دستجردی با بیان این که برای سرعت در انتقال مصدومان در حوادث جاده ای و شهری نیاز به اورژانس هوایی در کشور بود و وزارت بهداشت برای این منظور براساس قرارداد با وزارت دفاع ونیروی انتظامی در ماموریت ها حضور پیدا می کرد، گفت: با توجه به حوادث زیاد در جاده های کشور نیاز به 47 مرکز امداد و اورژانس و بالگرد هوایی است که امیدواریم نمایندگان مجلس شورای اسلامی در این خصوص با اختصاص بودجه بیشتر به این وزارتخانه این نیاز ضروری کشور را برطرف کنند.

وی با بیان این که احداث پایگاه های اورژانس هوایی115 درمناطق حادثه خیز کشور در کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی نیز مصوب شده است، خاطرنشان کرد: تا پایان امسال در بیشتر مناطق پرحادثه کشور پایگاه اورژانس هوایی 115 مستقر خواهد شد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی ودرمانی مازندران در این مراسم با بیان این که پایگاه اورژانس هوایی آمل نخستین پایگاه 115 کشور است، گفت: این پایگاه برای فوریتهای پزشکی هوایی درجاده های مازندران به کارگیری می شود و به طور حتم در این استان می ماند.

محمد مهدی ناصحی گفت: هلی کوپتر214 به ارزش 115 میلیارد ریال از شرکت پنها به نام شبکه بهداشت ودرمان آمل خریداری شد است.

وی افزود: این پایگاه درزمینی به  حدود دوهکتار در فضای خالی پشت اورژانس آمل درخیابان طالقانی آمل واقع شده و شامل محل پت، آشیانه، ماشین آلات، محل حضور خلبانان و نیز تامین جایگاه سوخت رسانی هلی کوپتر امداد هوایی است.

شش هزار نیرو کم داریم

رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی کشور نیز در این مراسم با اشاره به این که اورژانس پیش بیمارستانی با کمبود نیرو مواجه است، گفت: حدود 10 هزار پرسنل در حال حاضر در این بخش درمانی کشور فعالیت می‌کنند.

وی ادامه داد: معاونت نیروی انسانی ریاست جمهوری با استخدام چهار هزار و 400 نفر موافقت کرده ولی تاکنون هیچگونه مجوزی صادر نشده است.

معصومی به نوسازی ناوگان آمبولانس پیش بیمارستانی در کشور اشاره کرد و یادآور شد: طی سال های اخیر سه هزار و 300 دستگاه آمبولانس به ناوگان اورژانس 115 کشور اضافه شده است.

رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریتهای پزشکی کشور با بیان اینکه 700 دستگاه آمبولانس نیز تا پایان سال و در بین اورژانس پیش بیمارستانی‌های کشور توزیع می‌شود، خاطرنشان کرد: 300 دستگاه آمبولانس از این تعداد برای مناطق صعب‌العبور اختصاص خواهد یافت.

به گفته وی طی دو سال گذشته برای همه بیمارستان‌های کشور آمبولانس تیپ A خریداری شده و در اختیار آنان قرار گرفته است.

وی با اعلام این که این نوع آمبولانس‌ها در اختیار شبکه‌های بهداشت و درمان شبانه روزی نیز قرار گرفته است، تصریح کرد: هزار دستگاه آمبولانس تیپ A نیز خریداری و در اختیار شبکه‌های بهداشت و درمان شبانه روزی قرار خواهد گرفت.

گفتنی است نخستین پایگاه امداد هوایی کشور 29 مهرماه با حضور وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در آمل افتتاح شد.

رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی کشور در این خصوص گفت: 11 پایگاه امداد هوایی به صورت فعال و غیرفعال در کشور وجود دارد ولی هیچکدام از هلی کوپترها متعلق به وزارت بهداشت نیست.

غلامرضا معصومی افزود: این هلی کوپتر مستقر در این پایگاه هوایی نخستین هلی کوپتر وزارت بهداشت در پایگاه‌های امداد هوایی کشور است.

وی هزینه خرید این هلیکوپتر را 11 میلیارد تومان اعلام کرد و اظهار داشت:‌ زمین این پایگاه اهدایی است و تنها 400 میلیون تومان جهت زیرسازی آن هزینه شده است.

به گفته وی این پایگاه امداد هوایی جهت پوشش شمال کشور بوده و به علت مرکزیت شهرستان آمل در نزدیکی به جاده‌های پرتردد کشور در این منطقه واقع شده است.

در این مراسم افتتاحیه، علاوه بر وزیر بهداشت دو تن از معاونان وزارت بهداشت، دبیر مجمع نمایندگان مجلس شورای اسلامی، نمایندگان مردم شهرستان های آمل و نماینده مردم نوشهر و چالوس، معاون عمرانی استاندار مازندران، معاون برنامه ریزی استاندار مازندران و دیگر مسئولان شهری و استانی حضور داشتند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.5708s, 18q