والدين زمان استفاده از كامپيوتر را براي فرزند خود محدود كنند

۱۳۸۹/۰۸/۰۱ - ۱۴:۱۸ - کد خبر: 20684
والدين زمان استفاده از كامپيوتر را براي فرزند خود محدود كنند
سلامت نیوز: عضو انجمن روانپزشكي كودك و نوجوان گفت: والدين زمان استفاده از كامپيوتر را براي فرزند خود محدود كنند چراكه اگر كودك تمام وقت خود را صرف وسايل الكترونيكي چون كامپيوتر، تلويزيون، پلي استيشن كند، ديگر زماني را براي بازي‌هاي گروهي نخواهد داشت.

فريبا عربگل در گفت‌وگو با فارس اظهار داشت: كامپيوتر هميشه هم براي بچه‌ها و هم براي بزرگسالان به عنوان يك منبع صحيح و قابل اعتماد مطرح بوده است ولي به نظر مي‌رسد مسائلي در مورد استفاده از كامپيوتر وجود دارد كه والدين را نگران مي‌كند.
وي افزود: مهمترين عامل براي تعيين اثرات مثبت و يا منفي كامپيوتر يكي مدت زماني است كه كودك و نوجوان صرف استفاده از كامپيوتر مي‌كند و ديگري نوع فعاليت‌هايي است كه او درگير آن مي‌شود.

عربگل تصريح كرد: كودكي كه ساعات طولاني از روز خود را پاي كامپيوتر مي‌نشيند از ساير فعاليت‌هاي لازم براي رشد مانند فعاليت‌هاي تحصيلي، ارتباطي و اجتماعي عقب مي‌ماند به طوري كه استفاده زياد و كنترل نشده از كامپيوتر در زمان‌هاي طولاني مي‌تواند منجر به چاقي، افت عملكرد ارتباطي و اجتماعي و افزايش احساس تنهايي و افسردگي گردد.

اين فوق تخصص روانپزشكي كودك و نوجوان ادامه داد: استفاده از بازي‌هاي خشن كامپيوتري بخصوص در كودكاني كه از نظر سرشتي يا محيط خانوادگي مستعد پرخاشگري و يا اختلالات رفتاري هستند، با افزايش پرخاشگري همراه است. ولي چنانچه از برنامه‌هاي صحيح آموزشي استفاده شود فرصتي را براي خلق‌كردن و اكتشاف در اختيار كودك قرار مي‌دهد.

وي گفت: استفاده از نرم‌افزارهايي متناسب با سطح رشدي كودك فرصتي را براي تفكر، اكتشاف و بدست‌آوردن پاسخ در اختيار كودك قرار مي‌دهد و قدرت تفكر و خلاقيت او را شكوفا مي‌كند و توانايي تفكر حل مسئله را در او قوي مي‌كند. بطور مثال نرم افزارهاي گرافيكي مي‌تواند براي كودك خيلي جالب باشد چرا كه اثر خودش را در محيط امتحان مي‌كند و انگيزه خلق تصاوير سمبوليك را در او بيدار مي‌كند.

عربگل يادآور شد: محتوي چيزهايي كه بچه‌ها دركامپيوتر استفاده مي‌كنند بايد محتويات معنادار در ارتباط با تجربيات خانه، مدرسه و جامعه و فعاليت‌هايي باشد كه به كودك اجازه انتخاب و كنترل دهد. همچنين استفاده از كامپيوتر بخصوص مي‌تواند براي كودكاني كه به علت ناتواني‌هاي مربوطه نمي‌توانند از روش‌هاي آموزش سنتي بهره ببرند و يا استفاده از اين روش‌ها براي آنها اختلالات رفتاري خفيف و يا مشكل توجه و تمركز، شنوايي، تكلمي دارند مفيد باشد.

اين عضو هيئت علمي دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي خاطرنشان كرد: استفاده از كامپيوتر براي كودكان زير 3 سال توصيه نمي‌شود. تا اين مرحله سني بهتر است انرژي كودك صرف يادگيري مهارتهاي حركتي، زباني، ارتباط برقرار كردن، بازي كردن شود. همچنين فعاليت‌هاي كامپيوتري مورد استفاده توسط كودك بايد به نوعي باشد كه باعث افزايش خلاقيت و انگيزه او شود و به او فرصتي براي بازكردن، كشف كردن و تجربه‌كردن بدهد.

وي با بيان اينكه براي كودكان پيش‌دبستاني برنامه‌هاي نقاشي مي‌تواند برنامه بسيار مناسبي باشد يادآور شد: در صورتي كه اين امكان وجود داشته باشد بخصوص در مدرسه بهتر است استفاده از كامپيوتر به صورت يك كار گروهي درآِيد كه در اين صورت احتمال مشاركت، همكاري، حل مسئله گروهي و برقراري ارتباط بين كودكان بيشتر مي‌شود.

عربگل افزود: والدين زمان‌هايي را اختصاص دهند كه در كنار كودك و نوجوان خود به يك فعاليت مشترك كامپيوتري بپردازند و با آنها بازي‌ها و برنامه‌هايي را باز كرده و انجام دهند كه اين كار حداقل دو فايده دارد؛ يكي آنكه در زماني كه كودك دچار احساس ناكامي و شكست در برنامه‌اي شده در كنار او هستند و به او كمك مي‌كنند و ديگر آن كه مي‌توان نظارتي روي كار او داشت و در مورد بازي‌ها و برنامه‌هاي مختلف با هم بحث و تبادل نظر كرده و امكان يك آموزش دو طرفه را برقرار ساخت.

وي اضافه كرد: والدين زمان استفاده از كامپيوتر را براي فرزند خود محدود نماييد. چراكه اگر قرار باشد كودك تمام وقت خود را صرف وسايل الكترونيكي چون كامپيوتر، تلويزيون، پلي استيشن و موارد ديگر كند، ديگر زماني را براي بازي‌هاي رو در رو و گروهي نخواهد داشت كه فرصت رشد مهارت‌هاي ارتباطي و اجتماعي را از كودك مي‌گيرد.

عربگل اظهار داشت: در حد امكان والدين سعي كنند كامپيوتر را با علايق و فعاليت‌هاي كودك ادغام نماييد تا اينكه اجازه دهند كامپيوتر فعاليت و علاقه اصلي او شود. همچنين بهتر است كامپيوتر را در اتاق كودك قرار ندهند چون در آن صورت نمي‌توانند روي زمان استفاده از آن كنترلي داشته باشند و چنانچه كودك علاقه زيادي به استفاده از كامپيوتر دارد از آن به عنوان تشويقي براي رفتارهاي مناسب ديگري استفاده كنند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.34626s, 18q