سازمان غذا و داروي كشور تا پايان امسال تشكيل مي‌شود

۱۳۸۹/۰۸/۰۲ - ۱۰:۴۳ - کد خبر: 20691
سلامت نیوز: معاون غذا و داروي وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي گفت: ايجاد سازمان غذا و دارو در وزارت بهداشت به عنوان يك خواسته 14 ساله مطرح است و طبق برنامه تا پايان سال جاري اين سازمان تاسيس مي شود.

به گزارش ايسنا، دكتر احمد شيباني در حاشيه بيست و پنجمين همايش سراسري معاونان غذا و داروي دانشگاه هاي علوم پزشكي كشور در اراك افزود: ايجاد سازمان غذا و دارو در كشور يك ضرورت است چرا كه 90 درصد از كشورهاي موفق در اين حوزه هم اينك سازماني به نام غذا و دارو دارند كه با اين سازمان مباحث و موارد مربوط به اين حوزه را پيگيري مي كنند.

وي با اشاره به اينكه معاونت هاي غذا و دارو در كشور با وجود اهميت و حجم بالاي كاري خود داراي پست هاي مصوب سازماني نيستند، بيان كرد: گرچه معاونت هاي غذا و دارو در دانشگاه هاي علوم پزشكي داراي پست هاي سازماني نيستند، ولي تلاش دارند به گونه اي عمل كنند كه خللي در روند فعاليت هاي آنان ايجاد نشود.

وي تاكيد كرد: غذا و دارو مقوله اي بسيار گسترده است و بخشي از آن در حوزه نظارت، عرضه و توزيع دارو نمود دارد. توليد و توزيع 70 هزار قلم دارو و فعاليت 11 هزار واحد توليد كننده و  10 هزار محصول داراي مجوز توليد، حجم فعاليت هاي اين معاونت را نشان مي دهد.

معاون غذا و دارو وزارت بهداشت در ادامه با اشاره به اينكه دو هزار و 500 قلم دارو در بازار دارويي و 500 شركت داروسازي در كشور فعال هستند، بيان داشت: بازار رقابت،مصرف و سلامت در كشور از اهميت بلايي برخوردار است كه انتظار داريم با تشكيل سازمان غذا و دارو نسبت به رفع مشكلات و كمبودهاي موجود اقدام شود.

شيباني با اشاره به اجراي طرح هاي جديد در معاونت غذا و دارو وزارت بهداشت و صدور برندهاي جديد در اين حوزه گفت: اجراي طرح سيب سلامت به عنوان نشان ايمني غذا از اقداماتي بود كه اين معاونت براي تضمين ايمني و كيفيت غذا صورت داده است و در اين راستا تاكنون 31 محصول در كشور اين نشان را دريافت كرده اند، ولي صدور اين نشان به معني ناايمن بودن و نبود كيفيت در ساير محصولات نيست،بلكه دارندگان اين نشان از ايمني بالاتر و كيفيت بيشتري در توليد محصول برخوردار بوده­اند.

وي با بيان اينكه در بحث غذا و لوازم آرايشي و بهداشتي اقدامات موردي به انجام رسيده است كه به نفع كيفيت و مردم نبوده است، افزود: اميدواريم با تاسيس سازمان غذا و دارو در كشور برنامه ريزي ها و اقدامات به صورت سازماندهي شده و بدون موازي كاري ساير دستگاه ها به انجام برسد كه در صورت تحقق آن رضايتمندي مردم از كيفيت و ايمني غذا بيش از گذشته خواهد شد.

معاون غذا و داروي وزارت بهداشت در پايان به اجريي شدن طرح هدفمند كردن يارانه ها اشاره كرد و با بيان اينكه برنامه هايي براي افزايش بهاي دارو در كشور در پي اجراي اين طرح در دستور كار نيست،اظهار داشت:در وزارت بهداشت به دنبال آن هستيم كه تجويز و مصرف دارو به صورت منطقي به انجام برسد و در اين راستا برنامه هاي مناسبي براي منطقي كردن مصرف دارو در دو سال اخير به مرحله اجرا درآمده است به گونه اي كه متوسط اقلام دارويي در هر نسخه از 5/4 قلم دارو در سال گذشته به 1/3 قلم كاهش يافته است.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.51365s, 19q