رييس اداره سلامت روان وزارت بهداشت خبرداد:

افتتاح مركز«سلامت روان جامعه‌نگر» تا دي ماه

۱۳۸۹/۰۸/۰۲ - ۱۱:۴۷ - کد خبر: 20695
افتتاح مركز«سلامت روان جامعه‌نگر» تا دي ماه
سلامت نیوز: رييس اداره سلامت روان وزارت بهداشت از اقدامات انجام شده براي راه‌اندازي مركز «سلامت روان جامعه‌نگر» تا دي ماه جاري خبر داد و با اشاره به اجراي آزمايشي طرح «خدمات پس از ترخيص بيماران مبتلا به اختلالات روانپزشكي» گفت: ارايه اين خدمات، امكان عود بيماري و بستري مجدد اين بيماران را كاهش مي‌دهد.

دكتر احمد حاجبي در گفت وگو با ايسنا، با اشاره به اجراي آزمايشي طرح «خدمات پس از ترخيص بيماران مبتلا به اختلالات روانپزشكي» در سه منطقه از كشور شامل اصفهان، بيمارستان ايران (از مراكز درماني دانشگاه‌ علوم پزشكي ايران) و بيمارستان روزبه گفت: اجراي اين طرح در بيمارستان روزبه تقريبا به مراحل پاياني نزديك شده است. در مجموع پس از پايان اجراي آزمايشي، نتايج اين طرح مورد بحث و بررسي قرار مي‌گيرد. برداشت‌هاي اوليه از اجراي اين طرح، نتايج بسيار خوبي را نشان مي‌دهد.

وي با تاكيد بر آن كه ارايه خدمات پس از ترخيص به بيماران مبتلا به اختلالات روانپزشكي، امكان عود بيماري و بستري مجدد اين بيماران را بسيار كاهش مي‌دهد، افزود: همچنين با اجراي اين طرح كيفيت زندگي بيماران مبتلا به اختلالات رواني و خانواده‌ آنها افزايش مي‌يابد.

به گفته حاجبي، ارايه خدمات پس از ترخيص به بيماران مبتلا به اختلالات روانپزشكي، خدمت گراني است و لازم است تمام جوانب اقتصادي آن در نظر گرفته شود. بر اين اساس اكنون هزينه اثربخشي اين طرح در حال بررسي است تا مشخص شود آيا هزينه انجام شده براي اجراي برنامه از اثربخشي لازم برخوردار است؟

وي با اشاره به مزيت‌هاي اجراي طرح «خدمات پس از ترخيص» براي بيماران مبتلا به اختلالات روانپزشكي، ابراز اميدواري كرد كه اين خدمات پس از اجرا، تحت حمايت سازمان‌هاي بيمه‌ قرار گيرد.

به گفته رييس اداره سلامت روان وزارت بهداشت، خدمات پس از ترخيص براي بيماران مبتلا به اختلالات روانپزشكي به صورت ويزيت در منزل، پيگيري تلفني، آموزش خانواده بيماران و آموزش مهارت‌هاي اجتماعي به بيماران ارائه خواهد شد. به اين ترتيب بيماران مبتلا به اختلالات روانپزشكي شديد پس از ترخيص از بيمارستان به صورت فعال پيگيري مي‌شوند.

وي با اشاره به آغاز برنامه ويزيت در منزل بيماران روانپزشكي از سال 1383، ادامه داد: اين برنامه از سال 1386 به برنامه خدمات پس از ترخيص گسترش يافت. به اين ترتيب برنامه ويزيت در منزل جزيي از خدمات پس از ترخيص محسوب شد. اكنون نيز برنامه‌هايي به منظور گسترش اين خدمات در دست اجراست. به اين منظور تمام اقدامات اوليه براي راه‌اندازي مركز «سلامت روان جامعه‌نگر» در كشور انجام شده و به نظر مي‌رسد تا دي ماه جاري به بهره برداري برسد.

رييس اداره سلامت روان وزارت بهداشت در پايان گفت: با راه‌اندازي مركز «سلامت روان جامعه‌نگر» حوزه ارايه خدمات به بيماران مبتلا به اختلالات روانپزشكي بيش از پيش گسترده مي‌شود؛ به طوري كه خدمات پس از ترخيص بيماران روانپزشكي به عنوان جزئي از خدمات مركز سلامت روان جامعه‌نگر محسوب خواهند شد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.1252s, 18q