7 هزار زن در كشور ساليانه به سرطان پستان مبتلا مي‌شوند

۱۳۸۹/۰۸/۰۲ - ۱۳:۴۲ - کد خبر: 20703
7 هزار زن در كشور ساليانه به سرطان پستان مبتلا مي‌شوند
سلامت نیوز : دکتر مرضيه وحيد دستجردي  با اعلام اين که سالانه 7 هزار زن در كشور  به سرطان پستان مبتلا مي‌شوند، اظهار داشت: اين بيماري شايع‌ترين سرطان در ميان زنان است که سرطان رحم در رتبه بعدي قرار دارد.

وزير بهداشت با اشاره به مهمترين عوامل پيشگيري كننده از اين بيماري افزود: اصلاح شيوه زندگي، افزايش فعاليت‌هاي جسمي، تغذيه سالم و جلوگيري از كم‌تحركي و چاقي در کاهش آمار ابتلا توصيه مي‌شود.

دکتر دستجردي افزايش استرس ناشي از خشنونت، مزاحمت، بحران‌هاي ازدواج و طلاق، فرار از خانه و بزه‌هاي اجتماعي را علل ديگر افزايش بروز بيماري‌ها و سرطان‌ها در زنان اعلام كرد و گفت: هرچند مرگ و مير زنان در برخي از گروه‌هاي سني كمتر از مردان است ولي براساس بررسي ملي بار بيماري‌ها، زنان در مقايسه با مردان آسيب‌پذيرترند.

 اجراي غربالگري سرطان پستان براي زنان 44 تا 69 سال در كشور

دكتر كوروش اعتماد مشاور معاون بهداشتي و مدير واحد بيماري‌هاي غيرواگير وزارت بهداشت همچنين اعلام كرد: براي زنان 44 تا 69 ساله، برنامه غربالگري سرطان پستان در كشور اجرا مي‌شود.


وي گفت: بار بيماري سرطان پستان در كشور 30 هزار سال بوده و اين بيماري در سال 84 حدود 12 هزار و 13 نفر و در سال بعد از آن 13 هزار و 54 نفر را به كام مرگ فرو برده است.

وي افزود: بيماري سرطان پستان در 40 سال گذشته در كشورهاي ژاپن و سنگاپور سه برابر و در كشور چين ده درصد رشد يافته است.

مشاور معاون بهداشتي و مدير واحد بيماري‌هاي غيرواگير وزارت بهداشت گروه هدف برنامه غربالگري سرطان پستان در كشور را جمعيت زنان 44 تا 69 ساله اعلام كرد و گفت: به دليل كمبود منابع و اعتبار ناچاريم بخش خصوصي را نيز وارد اين برنامه كنيم تا گستره پوشش و كيفيت اجرا افزايش يابد.
منبع: ایسنا
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.3891s, 18q