دمپايي‌هاي تبليغاتي و هورمون رشد هيچ تأثيري در افزايش قد ندارند

۱۳۸۹/۰۸/۰۳ - ۱۱:۴۶ - کد خبر: 20724
دمپايي‌هاي تبليغاتي و هورمون رشد هيچ تأثيري در افزايش قد ندارند
سلامت نیوز: عضو هيئت علمي دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي گفت: دمپايي هاي تبليغاتي و حتي هورمون رشد هيچ تاثيري در افزايش قد انسان ندارد و قد انسان بر اساس ژنتيك هر فرد تعيين مي‌شود.

مرتضي كاظمي در گفت‌وگو با  فارس، در خصوص دمپايي افزايش قد اظهار داشت: رشد قد انسان از طريق صفحات رشدي است كه با بالا و پايين استخوان‌هاي درشت ني، نازك ني، ران، مهره‌ها و بازو اتفاق مي‌افتد.

وي افزود: 30درصد رشد استخوان ران مربوط به صفحه رشد بالايي و بقيه آن مربوط به رشد پاييني است و اين رشد درباره استخوان ساق به صورت 60 درصد در صفحات بالا و 40درصد در صفحات پايين است.

اين متخصص ارتوپدي با بيان اينكه اولين فاكتور مهم در رشد قد انسان ژنتيك است افزود: پس از آن موارد ديگري از جمله تغذيه نيز موثر است. فاكتورهاي رشد را كه به افراد كوتاه قد تزريق مي‌كنند رشد فرد را تسريع مي‌كند اما سرانجامش همان عددي مي‌شود كه اگر فرد اجازه مي‌داد خودبه خود و تدريجي رشد مي‌كرد.

وي اضافه كرد: اين كار به اين دليل است كه آدرس ژنتيك و ميزان قد هر فرد نيز براي افزايش قد قبلاً در كروموزوم آنها قرار داده شده است. لذا هيچكس نمي‌تواند ارگانيزمش را به هم بزند.

كاظمي در پاسخ به اين پرسش كه در تبليغات اين دمپايي آمده است به كمك پالس‌هاي الكتريكي به كف پا و برخي نقاط قد فرد بين 5 تا 8 سانتيمتر افزايش مي‌يابد. گفت: اين موضوع كاملاً غلط و علمي است و هيچ اساسي ندارد.

وي اضافه كرد: برخي‌ها ادعا مي‌كردند كه اگر پاي فرد را در داخل محوطه اكسيژن قرار دهند رشد قدش بيشتر مي‌شود كه مشاهده كرده‌اند در اندازه نهايي قد افراد هيچ تاثيري ندارد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.36631s, 18q