روشهای آموزش پرستاری در کشور منسوخ هستند

۱۳۸۹/۰۸/۰۳ - ۱۱:۵۹ - کد خبر: 20727
روشهای آموزش پرستاری در کشور  منسوخ هستند
به گزارش سلامت نیوز سيدرضا مظلوم  اظهار كرد: هرچند دانشكده های پرستاري و مامايي در آموزش عملي و مهارت‌هاي باليني از مراكز مراقبت باليني يا (اتاق پراتيك) به عنوان يك واحد بيمارستاني و مجهز به مولاژ و تجهيزات بيمارستاني نظير ونتيلاتور استفاده مي‌كند اما اين روش مربوط به 50 سال گذشته است. با اين وجود دانشكده های پزشكي به تازگي از اين شيوه براي آموزش مهارت‌هاي باليني استفاده مي‌كنند.

وي با اشاره به شيوه‌هاي نوين ارزشيابي مهارت‌هاي باليني از قبيل "آسكي" ادامه داد: اين شيوه ارزشيابي جز در چند دانشگاه بزرگ كشور نظير تهران، مشهد، اصفهان و... در بقیه دانشگاه‌هاي كشور اجرا نمي‌شود.

معاون آموزشيدانشكده پرستاري مامايي مشهد با بيان اينكه با ورود روش‌هاي نوين ارزشيابي بايد شيوه‌هاي آموزش مهارت‌هاي باليني هم دستخوش تغيير شود، گفت: متاسفانه با وجود دانش تئوريك خوب، مربيان مهارت‌ها باليني ضعيفي دارند كه اين نقطه ضعف بايد به نحوي جبران شود.

مظلوم يادآورشد: 50 درصد زمان آموزش در دوره كارشناسي پرستاري به آموزش باليني احتصاص دارد اما اين در حالي است كه مربيان فقط براي آموزش تئوريك تربيت شده‌اند.

وي با اشاره به وجود ديدگاه اشتباهي مبني بر اينكه كار در كلاس ارزش و اعتبار بيشتري دارد و نيازمند تجربه بيشتري است، گفت: به همین علت دانشكده های پرستاری همواره افراد تازه فارغ‌التحصيل را به عنوان مربي پذيرش مي‌كنند در حالي كه آموزش مهارت‌هاي باليني بيش از آموزش تئوريك به تجربه نياز دارد.

معاون آموزشي دانشكده پرستاري مامايي مشهد با بيان اينكه دانشجوي پرستاري مي‌تواند به 90 درصد از آموزش‌هاي تئوريك از طريق كتب مرجع و اينترنت دست يابد، گفت: از اين‌رو براي آموزش تئوريك به حضور فردي با 10 سال سابقه نيازي نيست.

مظلوم در گفت‌وگو با خبرنگار نظام پرستاري با انتقاد از اينكه هميشه در صورت كمبود مربي كم‌سابقه‌ترين افراد را براي آموزش به بخش مي‌فرستند، افزود: امروزه جايگاه و ارزش واقعي آموزش تئوري و عملي وارونه شده است و هم‌اكنون همه به آموزش تئوريك به عنوان يك كار لوكس و بي دغدغه نگاه مي‌كنند و حاضر نيستند آن را با آموزش مهارت‌هاي باليني در بيمارستان‌ها عوض كنند.

وي گفت: در دانشكده های پرستاري و مامايي به آموزش باليني بهاي لازم داده نمي‌شود، به همین علت دانشجويان فارغ‌التحصيل از نظر مهارت‌هاي باليني ضعيف هستند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.03286s, 18q