مسموميت با مواد مخدر يكي از مرگبارترين انواع مسموميت‌ها

۱۳۸۹/۰۸/۰۳ - ۱۲:۱۵ - کد خبر: 20730
مسموميت با مواد مخدر يكي از مرگبارترين انواع مسموميت‌ها
مسموميت با مواد مخدر يكي از علل مهم مرگ ناشي از مسموميت‌هاي شيميايي در بسياري از كشورها است.
به گزارش سلامت نیوز مركز اطلاع‌رساني داروها و سموم معاونت غذا و داروي وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي در سومين روز از هفته پيشگيري از مسموميت‌ها با اشاره به اين كه اعتياد، سوء مصرف مواد و قرص‌هاي اكستازي باعث بيشترين مسموميت‌ها مي‌شود عنوان كرد: مصرف همزمان مواد مخدر با برخي از داروهاي خواب‌آور و آرام‌بخش مي‌تواند سبب بروز مسموميت‌هاي شديد و حتي مرگ در فرد مصرف‌كننده شود. سكته‌هاي قلبي و مغزي، تشنج، نارسايي كبد و كليه و تخريب سلول‌هاي مغزي و عضلاني از عوارض مسموميت با قرص اكستازي است.
بنابراين گزارش، فرآورده‌هاي تقلبي، تمجيزك و نورجيزك، نه تنها سبب ترك اعتياد نمي‌شوند بلكه در اغلب آنها مواد سمي و كشنده وجود دارد. همچنين فرآورده‌هاي مخدر و اعتيادزاي «پان» برخلاف ادعاي طرح شده مبني بر خوشبوكنندگي دهان و يا ترك سيگار، سبب بروز اعتياد و در پي آن مسموميت مي‌شود.
مركز اطلاع‌رساني داروها و سموم معاونت غذا و داروي وزارت بهداشت توصيه مي‌كند جوانان جهت بدن‌سازي و رقابت‌هاي ورزشي از مصرف نابه‌جاي استروييدهاي آنابوليك خودداري كنند زيرا مصرف خودسرانه آن عوارض قلبي و عروقي مانند ازدياد فشارخون و نارسايي قلبي را براي آنها به همراه دارد.
اين گزارش حاكيست، مصرف انواع داروهاي هورموني با هدف بدنسازي در جوانان مي‌تواند سبب بروز عوارض وخيمي مانند عقيمي، نارسايي قلبي و كبدي، كوتاهي قد در مردان و پرمويي و خشونت صدا در خانم‌ها شود.
اين مركز به جوانان هشدار مي‌دهد كه امتحان كردن مصرف مواد در جمع دوستان و از روي كنجكاوي، آغاز حركت در مسير بي‌بازگشت اعتياد است. همچنين مشكلات خانوادگي، طلاق، بيكاري، فقر و بحران‌هاي روحي از عوامل مستعدكننده فرد به سوء مصرف مواد است و خانواده‌ها نقش بسزايي در جلوگيري از اعتياد جوانان دارند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
4.30641s, 18q