ورود قانوني داروي تأييد نشده به كشور كذب محض است

۱۳۸۹/۰۸/۰۳ - ۱۵:۴۹ - کد خبر: 20736
ورود قانوني داروي تأييد نشده به كشور كذب محض است
سلامت نیوز: مدير كل داروي وزارت بهداشت گفت: ورود قانوني دارو به كشور بدون مجوز وزارت بهداشت كذب محض است و افرادي كه چنين اخبار دروغي را منتشر مي‌كنند به دنبال ضربه زدن به توليد دارو در كشور هستند.

محمدرضا شانه ساز در گفت‌و‌گو با  فارس، افزود: تمام داروهايي كه به صورت قانوني وارد كشور مي‌شوند، مجوز وزارت بهداشت را دارند و نه تنها 10 قلم داروي يك شركت دارويي بلكه صدها قلم دارويي كه به طور مرتب از طريق مبادي قانوني وارد بازار دارويي كشور مي‌شوند، ‌قطعاً مجوز وزارت بهداشت را دارند.

وي ادامه داد: توليد داروهاي وارداتي در داخل كشور با قيمت تمام شده پايين‌تر برخي افراد سودجو را به اين سمت كشانده كه با جوسازي و انتشار شايعات و مطالب دروغ در سايت‌هاي اينترنتي به توليد دارو در كشور ضربه بزنند اما وزارت بهداشت با قاطعيت اعلام مي‌كند كه به هيچ وجه اجازه ورود حتي يك قلم دارو را بدون اينكه مراحل قانوني تأييد آن طي شود نمي‌دهد مگر اينكه دارويي به صورت قاچاق و از غير مبادي قانوني وارد كشور شود.

مدير كل داروي وزارت بهداشت گفت: شركتي كه اخيراً از وزارت بهداشت مجوز گرفته و اقدام به واردات داروهاي نوتركيب كرده است يك كارخانه داروسازي است كه توانسته است مجوز قانوني ورود برخي داروهاي بيوتكنولوژي را از وزارت بهداشت بگيرد به شرط اينكه يكسال آينده بتواند با ورود تكنولوژي توليد آن در كشور اين داروها در داخل توليد كند كه اين كار كاملاً در مسير افزايش توليد داروهاي وارداتي در كشور و به نفع منابع ملي است كه همه مراحل قانوني آن مانند تمام داروهاي وارداتي طي شده است.

شانه ساز افزود: اين كارخانه داروسازي تمام مدارك قانوني را براي ورود و توليد اين داروهاي زيست فناوري كه ارزش افزوده بالايي دارند و جزء داروهاي استراتژيك محسوب مي‌شوند ارائه كرده است. تمام مراحل قانوني آن طي شده و وزارت بهداشت نيز مجوز قانوني را طبق ضوابط كشور به اين شركت داده است.

وي گفت: حالا اينكه اين شركت اين توانايي را داشته كه برخي از اين داروها را با قيمت پايين‌تر و در حدود يك دوم قيمت قبلي وارد كشور كند برخي از افراد سودجو كه منافع خود را در خطر مي‌بينند را به اين سمت كشانده كه به اشاعه شايعات بي اساس در اين زمينه بپردازند و گرنه اين داروها داراي بهترين كيفيت هستند كه با قيمت پايين‌تر بيشتر در دسترس بيماران قرار مي‌گيرند و به سلامت بيماران بيشتري كمك مي كنند. ضمن اينكه سال آينده نيز كارخانه وارد كننده اين داروها را با كيفيت اصلي آن در داخل توليد خواهد كرد.

وي اضافه كرد: اگر افرادي كه به اشاعه اين شايعات مي‌پردازند و سلامت و امنيت رواني جامعه را به خطر مي‌اندازند به دروغ پردازي‌هاي خود ادامه دهند وزارت بهداشت از طريق وزارت اطلاعات و مراجع امنيتي و قانوني با آ‌نان برخورد قاطع خواهد كرد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.78957s, 20q