انجام آزمايشات دوره‌اي براي شناسايي بيماري‌هاي شايع در كارگران عسلويه

۱۳۸۹/۰۸/۰۴ - ۱۱:۵۰ - کد خبر: 20740
انجام آزمايشات دوره‌اي براي شناسايي بيماري‌هاي شايع در كارگران عسلويه
سلامت نیوز: مدير كل ايمني و بهداشت وزارت نفت گفت: با كمك يكي از اساتيد دانشگاه برنامه‌اي را تعريف كرده‌ايم كه آزمايش خون و آزمايش‌هاي دوره‌اي از افراد شاغل در عسلويه انجام شود تا با آناليز اين آزمايش‌ها متوجه شويم اين افراد دچار چه نوع مشكلاتي هستند.

به گزارش فارس،‌ در سفر اخير خبرنگاران به منطقه ويژه انرژي پارس در عسلويه استان بوشهر، بعضي كاركنان اين مناطق از تاثيرات اقامت و كار طولاني مدت در اين منطقه كه به دليل وجود پالايشگاه‌هاي گازي متعدد و پتروشيمي‌ها از نظر زيست‌محيطي آلودگي زيادي دارد ابراز نگراني مي‌كردند. بگونه‌اي كه بعضي از اين افراد معتقد بودند پس از اقامت طولاني‌مدت و خروج از اين منطقه دچار آسيب‌هاي ناشي از عادت جسمي به مواد شيميايي موجود در اين منطقه مي‌شوند. با توجه به اهميت سلامتي نيروي انساني شاغل در اين پروژه‌ها با محمدحسين اردشيري، مدير كل HSE (ايمني، بهداشت و محيط زيست) وزارت نفت به گفت‌وگو نشستيم.

فارس: در سفر اخير خبرنگاران به منطقه عسلويه، كاركنان و افراد شاغل در اين منطقه به خصوص افرادي كه زمان طولاني را در اين منطقه گذرانده‌اند از بيماري‌هايي كه در زمان خروج از منطقه گريبانگير آنها مي‌شود صحبت مي‌كردند...
اردشيري: يعني به منطقه عادت كرده‌اند؟

فارس: بله و بعضي از آنها نگران هستند كه به مواد موجود در محيط منطقه مانند گاز اعتياد يا عادت پيدا كرده باشند.

اردشيري: اين مساله علمي نيست اما مواردي از اعتياد به گازهاي موجود در فاضلاب‌ها در گذشته گزارش شده است. البته باز هم تاكيد مي‌كنم اين مساله علمي نيست. البته ما با كمك يكي از اساتيد دانشگاه برنامه‌اي را تعريف كرده‌ايم كه آزمايش خون و آزمايش‌هاي دوره‌اي از افراد شاغل در عسلويه انجام شود و با آناليز اين آزمايش‌ها متوجه شويم كه اين افراد دچار چه نوع مشكلاتي مي‌شوند.
اين پروژه با كمك وزارت بهداشت و يكي از اساتيد دانشگاه تعريف شده است و از طرف ديگر از منطقه ويژه اقتصادي پارس خواسته‌ايم كه پيگيري كند كه افراد شاغل در منطقه ممكن است دچار چه نوع مشكلات و بيماري‌هايي شوند.
با توجه به طرح اين موضوع از طرف شما از اين استاد خواهيم خواست اين مساله را نيز در برنامه قرار دهند. اگرچه تاكنون موردي از چنين مشكلي به ما گزارش نشده است.

فارس: بين اين كاركنان اين مساله مطرح بود كه افرادي كه طولاني مدت در اين منطقه كار مي‌كنند و سپس از آن براي هميشه خارج مي‌شوند، بعد از خروج از منطقه چندان عمر نمي‌كنند و از اين موضوع نگران بودند. در عين حال مواردي از اعتياد به گاز حاصل از زباله‌ها نيز ديده شده و با توجه به اينكه گاز اصلي حاصل از زباله‌ها نيز متان است، چنين گماني تقويت مي‌شود.

اردشيري: از نيروهاي HSE حاضر در منطقه خواهيم خواست اين مساله را پيگيري كنند و اين موضوع را به يك پروژه تبديل مي‌كنيم تا با كمك اداره و سهولت و گرفتن آزمايشات صحت و سقم اين مساله مشخص شود. البته اميدواريم مشكلي در اين زمينه وجود نداشته باشد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.10125s, 18q