ادعاهاي غير علمي به ماهيت طب سنتي لطمه مي‌زند

۱۳۸۹/۰۸/۰۴ - ۱۲:۵۵ - کد خبر: 20749
سلامت نیوز: رئيس دانشكده طب سنتي دانشگاه علوم پزشكي تهران گفت: هر ادعاي پزشكي كه توسط مدعيان طب سنتي مطرح شود اما از نظر علمي قابل اثبات نباشد به طب سنتي ضربه مي‌زند و بهتر است افراد فعال در اين عرصه اين ادعاها را به زماني موكول كنند كه بتوانند به روش علمي آن را اثبات كنند.

محمدرضا شمس اردكاني در گفت‌و‌گو با  فارس، افزود:‌ همه بزرگان طب سنتي معتقدند كه هر ادعايي در طب سنتي بايد مبتني بر اصول علمي امروز باشد و اگر حرفي مي‌زنيم اما دليل علمي براي آن نداريم در واقع به طب سنتي ضربه زده‌ايم اما اگر براي ادعاي خود شواهد علمي عرضه كنند همه مجبورند آن را بپذيرند.

وي ادامه داد: اگر حتي به روش‌هاي علم امروز نتوانيم ادعاي خود را ثابت كنيم بايد روش ديگري را براي اثبات ادعاي خود پيدا كنيم تا بتوانيم مراجع قانوني را نسبت به صحت مدعاي خود قانع كنيم.

شمس اردكاني در پاسخ به ادعاهايي مربوط به تيغ زدن پشت گوش براي درمان زردي نوزادان يا استفاده از نعل اسب گداخته در آب و مصرف آب آن به جاي قرص آهن گفت: بنده از اين روش‌ها اطلاعي نداريم و چون تاكنون از اين روش‌ها استفاده نكرده‌ام نمي‌توانم درباره آن نظر بدهم.

وي افزود: دانشكده طب سنتي دانشگاه علوم پزشكي تهران كه در بزرگترين دانشگاه علوم پزشكي كشور مستقر است مرجع علمي بررسي چنين مواردي است و پزشكان و دانشجوياني كه در اين زمينه پرسشي دارند مي‌توانند براي گرفتن پاسخ خود به اين دانشكده مراجعه كنند.

وي ادامه داد: اگر ما مسائلي را در حوزه طب سنتي مطرح كنيم كه نتوانيم به صورت علمي از آن دفاع كنيم هيچ كمكي به طب سنتي نكرده‌ايم بلكه به آن خسارت هم زده‌ايم، بنابراين بهتر است ادعاهايي كه علم پزشكي امروز با آن مخالفت جدي دارد را فعلاً كنار بگذاريم و تا زماني كه بتوانيم براي اين ادعاها دليل علمي پيدا كنيم آنها را مطرح نكنيم.

رئيس دانشكده طب سنتي در پاسخ به اين پرسش كه آيا افرادي كه پزشك نيستند اما به طور تجربي در حوزه طب سنتي فعاليت مي‌كنند و خود را محقق طب سنتي مي‌دانند اجازه فعاليت دارند يانه گفت:‌ دخالت در امر درمان در هر شرايطي نيازمند اخذ مجوز قانوني از وزارت بهداشت يا سازمان نظام پزشكي است و اگر كسي مي‌خواهد در عرصه طب سنتي وارد شود بايد مجوز قانوني داشته باشد. درست مثل كسي كه مي‌خواهد رانندگي كند هر چقدر هم كه مهارت داشته باشد تا زماني كه گواهينامه نداشته باشد پليس از تردد او جلوگيري مي‌كند.

شمس اردكاني گفت: بنده از فعالان عرصه طب سنتي مي‌خواهم كه با صداقت رفتار كنند. وزارت بهداشت هم حتماً براي برخورد با افراد مدعي اين عرصه كه كارهاي غير علمي مي‌كنند، برنامه‌هايي براي اجرا دارد كه به موقع اعلام مي‌شود.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.28254s, 18q