بيش از 40 هزار مبتلا به ام‌اس در كشور وجود دارد

۱۳۸۹/۰۸/۰۴ - ۱۲:۵۸ - کد خبر: 20750
بيش از 40 هزار مبتلا به ام‌اس در كشور وجود دارد
سلامت نیوز: رئيس هفتمين كنگره بين‌المللي ام‌اس ايران گفت: شيوع ابتلا به ام‌اس در كشور بالاست به طوري كه بيش از 40 هزار مبتلا به ام‌اس در كشور وجود دارد.

به گزارش  فارس،‌ سعيد شاه‌بيگي امروز در نشست خبري هفتمين كنگره بين‌المللي ام‌اس ايران اظهار داشت: بيماري ام اس به طور عمده در سنين بين 20 تا 40 سال را درگير مي‌كند و در بين زنان 2.5 تا 3 برابر مردان شايع‌تر است و چون سن فعال جامعه را درگير مي‌كند در دنيا به آن توجه خاصي مي‌شود.

وي با بيان اينكه در 10 سال گذشته انقلاب جديد دارويي در اين زمينه اتفاق افتاده است گفت: ام‌اس از نظر شيوع در دنيا متفاوت است به طوري كه هر چه از خط استوا به سمت قطب بالاتر برويم شيوع آن افزايش مي‌يابد كه به عنوان مثال شيوع اين عارضه در كشورهاي آفريقايي پايين است و از آن طرف از 30 ميليون جمعيت كانادا 75 هزار مبتلا به ام اس وجود دارد.

شاه‌بيگي تصريح كرد: طي چند ساله گذشته فكر مي‌كنيم كه ام‌اس در ايران شيوع پاييني دارد اما اين طور نيست و در حال حاضر بيش از 15 هزار بيمار در انجمن ام اس ايران ثبت‌نام كرده‌اند و پيش‌بيني مي‌شود تعداد مبتلايان به آن در كشور بيش از 40 هزار نفر باشد.

وي اضافه كرد: در سال‌هاي اخير شيوع ام‌اس در كشور افزايش يافته است كه علت آن مشخص نيست البته شيوع اين عارضه در دنيا هم بالاتر رفته است.

اين متخصص مغز و اعصاب ادامه داد: 3 تئوري براي ايجاد ام اس مطرح مي‌شود كه يكي ژنتيك و ديگري محيط و در نهايت تغيير سيستم ايمني و عفونت‌ها در اين عارضه موثرند كه در مورد اول مشخص شده است برخي ژن‌ها به نوعي با وفور بيشتر ام اس همراه هستند كه البته اين موضوع خيلي پررنگ نيست و ابتلا به ام اس، زياد به ابتلاي خانوادگي بستگي ندارد.

شاه‌بيگي ادامه داد: تغييرات محيطي مانند نور نيز بر اين عارضه تاثير دارد و ديده شده در كشورهاي مانند كانادا و انگليس كه ميزان ام اس بالا است مردم با نور آفتاب تماس كمي دارند.

وي يادآور شد: امروزه به بحث عفونت در شيوع ام اس توجه ويژه‌اي مي‌شود كه يكي از عوامل ايجاد آن مي‌تواند ويروس EBV باشد.

شاه‌بيگي گفت: ام اس قسمت‌هاي مختلف مغز و سيستم نخاعي را درگير مي‌كند و در ابتدا ماده سفيد و سپس ماده خاكستري مغز را متأثر مي‌كند و اينكه ام اس مي‌تواند موجب اختلالات حركتي و زمين‌گير شدن فرد شود به علت درگيري ماده خاكستري و حملات متنوع به علت درگير شدن ماده سفيد مغز است.

وي اضافه كرد: ام ‌اس سيستم چشمي را نيز درگير كند و به نوعي اولين علامت ام اس تاري، نابينايي يا كاهش ديد يك چشم است و ديده شده در 25 درصد موارد ام‌اس اين علامت جز شايع‌ترين علامت حسي است. از طرف ديگر ممكن است گزگز كردن دست‌ها و مورمور شدن آن نيز به مدت 24 ساعت آن به بالا از ديگر علامت‌هاي ابتلا به اين عارضه باشد.

رئيس هفتمين كنگره بين‌المللي ام اس ايران خاطرنشان كرد: ام‌اس همچنين مي‌تواند اختلال حركتي دهد به عنوان مثال يك دست يا يك نيمه بدن يا اندام‌هاي تحتاني ضعيف شوند و بيمار علامت‌هاي اين عارضه به نوعي دريافت مي‌كند كه حملات آن مدتي فروكش مي‌كند و دوباره آغاز مي‌شود كه اين حملات از 24 ساعت تا چندين ماه مي‌تواند ادامه پيدا كند.

وي درباره تشخيص اين بيماري گفت: ام‌.آر.آي مغزي و نخاعي كه مهمترين نوع تشخيص است، پتانسيل برانگيخته مغز كه همان نوار مغزي و گرفتن آب نخاع به همراه علائم باليني است از مهمترين موارد تشخيصي است كه كشور ما از اين نظر در سطح قابل قبولي قرار دارد.

شاه‌بيگي درباره درمان ام‌اس نيز خاطرنشان كرد: در حال حاضر خوشبختانه 6 داروي جهاني براي ام اس وجود دارد كه از نظر مركز دارو و غذاي آمريكا تأثير آنها بر ام‌اس تأييد شده است كه 3 مورد آن اينترفرون‌ها هستند و كو‌پاكسون ميتوكسانترون و تايسادري موارد بعدي را تشكيل ميِ‌دهند كه همه تزريقي هستند و به جزء دو مورد بقيه آنها در ايران وجود دارد.

وي گفت: اخيراً داروهاي جديدي براي ام‌اس تأييد شده يا مراحل انتهايي تأييد را مي‌گذرانند كه دو نوع دارو خوراكي در مراحل انتهاي تاييد هستند. داروهاي ديگري هم به صورت وريدي و عضلاني وجود دارند كه مي‌توانند حملات ام‌اس را تا 70 درصد كاهش دهند و به زودي تاييديه مركز غذا و داروي امريكا را مي‌گيرند.

*زالودرماني، زنبوردرماني، انرژي درماني منسوخ شده است

شاه‌بيگي خاطرنشان كرد: روش‌هاي عجيب درماني قديمي مانند زالو درماني، زنبور درماني و انرژي درماني اكسيژن درماني منسوخ شده است. همچنين كاربرد سلول‌هاي بنيادي در اين عارضه هنوز در مرحله تحقيق است.

وي اضافه كرد: خوشبختانه در ايران داروهايي توليد مي‌شود كه گرانقيمت هم هستند. البته وزارت بهداشت سالي 50 ميليون تومان براي اين داروها يارانه پرداخت مي‌كند و اگر بخواهيم داروهاي جديد را وارد كنيم مبلغ بسيار زيادي مي‌شود.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
4.68419s, 18q