هزينه‌هاي سنگين درمان ناباروري به جدايي برخي زوجين مي‌انجامد

۱۳۸۹/۰۸/۰۸ - ۱۱:۳۵ - کد خبر: 20768
هزينه‌هاي سنگين درمان ناباروري به جدايي برخي زوجين مي‌انجامد
سلامت نیوز: مدير گروه زنان و زايمان دانشگاه علوم پزشكي تهران گفت: سرطان كولون پس از سرطان پستان شايع‌ترين سرطان در ميان زنان است و پس از آن سرطان‌هاي سيستم ژنيتال شيوع زيادي دارند.

به گزارش ايسنا، دكتر ميترا مدرس گيلاني دبير همايش دوازدهم كنگره بين‌المللي زنان و زايمان در جمع خبرنگاران اظهار كرد: سرطان دهانه رحم و تخمدان از جمله عوارضي هستند كه زنان به آن دچار مي‌شوند كه در اين كنگره به آن مي‌پردازيم.

وي درباره دوازدهمين كنگره بين‌المللي زنان و زايمان اظهار كرد: اين همايش از 16 تا 20 آبان ماه در بيمارستان امام خميني (ره) برگزار مي‌شود و علاوه بر متخصصان داخلي پزشكان ايراني مقيم خارج از كشور نيز در آن شركت مي‌كنند.

وي افزود: حدود 440 مقاله دريافت شد كه از ميان آنها 150 مقاله به صورت پوستر و 140 مقاله به صورت شفاهي ارائه مي‌شود. علاوه بر آن در مدت برگزاري همايش 4 پنل اندومتريوزيس، تحريك تخمك گذاري، باروري پس از ابتلا به سرطان و سقط‌هاي مكرر برگزار مي‌شود.

وي با بيان اينكه طي دو روز از كنگره بيماراني كه دچار عوارض توروفوبلاستيك، بلوغ زودرس و تومورهاي تخمدان هستند در مورد عوارض آنها بحث مي‌شود، اظهار كرد: با بررسي آنها راهكارهاي جديد براي درمان اين نوع بيماران ارائه مي‌شود.

مدرس گيلاني با اشاره به كارگاه‌هايي كه در طول كنگره برگزار مي‌شود، اظهار كرد: كارگاه‌هايي در زمينه سونوگرافي، اختلالات كف لگن و كولپوسكوپي برگزار مي‌شود.

وي گفت: اورولوژي زنان (بي‌اختياري ادرار، اختلالات دفعي و جنسي)، بيماريهاي زنان، بيماريهاي پرخطر دوران بارداري، نازايي، لاپاراسكوپي و هيستروسكوپي موضوعاتي هستند كه در اين كنگره به آنها پرداخته مي‌شود.

وي با اشاره به اهميت لاپاراسكوپي اظهار كرد: در حال حاضر در كشورهاي مختلف برخي از اعمال جراحي زنان از طريق لاپاراسكوپي انجام مي‌شود كه با اين كار جدار شكم بيماران كمتر باز مي‌شود. اين افراد كمتر بستري مي‌شوند و زودتر به زندگي عادي باز مي‌گردند بنابراين در كنگره دوازدهم به لاپاراسكوپي مي‌پردازيم.

مدير گروه زنان و زايمان دانشگاه علوم پزشكي تهران در پاسخ به سوال خبرنگار ايسنا در خصوص ضرورت تحت پوشش قرار گرفتن درمان نازايي تاكيد كرد: نازايي يك بيماري محسوب مي‌شود و بايد با آن به اين شيوه برخورد شود. البته تلاش‌هايي براي تحت بيمه قرار گرفتن نازايي انجام شده است و اميدواريم لاپاراسكوپي و داروهاي مورد استفاده براي تحريك تخم گذاري تحت پوشش بيمه قرار گيرد چرا كه اين داروها هزينه‌هاي زيادي را براي بيماران در پي دارد و برخي از خانواده‌ها به علت نداشتن بودجه لازم، نابارور باقي مي‌مانند و زندگي آنها به جدايي ختم مي‌شود. بنابراين اگر طرفدار نظام سلامت هستيم بايد در زمينه تحت پوشش قرار گرفتن درمان نازايي تلاش كنيم چرا كه سلامت خانواده سلامت اجتماع را در پي دارد.

وي درباره تفاوت هزينه سزارين و زايمان طبيعي گفت: در حال حاضر تعرفه سزارين و زايمان طبيعي فاصله زيادي با يكديگر ندارند. بنابراين نمي‌توان انگيزه مالي پزشكان را علت افزايش سزارين دانست.

مدرس گيلاني اضافه كرد: بيمار سزارين شده سريعتر يك نوزاد سالم را تحويل مي‌گيرد علاوه بر آن در اين عمل فراز و نشيب‌هاي زايمان طبيعي و استرس پزشك حذف مي شود بنابراين اين عمل افزايش پيدا كرده است.

وي با اظهار تاسف از برخورد بيماران با پزشكان زنان و زايمان اظهار كرد: متاسفانه با ايجاد كوچكترين مشكل در زايمان بيماران سريع گله‌مند مي‌شوند و به مراجع قضايي شكايت مي‌كنند. مراجع قضايي نيز از پزشك درباره علت انجام ندادن زودتر سزارين پرسش مي‌كنند در نتيجه به تدريج پزشكان نيز به انجام عمل سزارين رغبت بيشتري نشان مي‌دهند. البته بيشتر از پزشكان بيماران خواهان انجام اين عمل هستند.

وي افزود: ترس از درد زايمان بيشترين دليل تمايل زنان باردار به انجام عمل سزارين است در اين شرايط تنها راه افزايش زايمان طبيعي رواج زايمان‌هاي بي درد است كه اين كار با روشهاي مختلف مانند بي‌حسي و تزريق دارو انجام مي‌شود. در ايران حدود 4-5 مركز درماني با اين روش، سزارين را انجام مي‌دهند البته در روش زايمان بي درد حضور متخصص بيهوشي الزامي است.

مدرس گيلاني با اشاره به گروه زنان و زايمان دانشگاه علوم پزشكي تهران اظهار كرد: اين دانشگاه تنها دانشگاهي است كه سه رشته فلوشيپي آنكولوژي، نازايي و پريناتولوژي را راه اندازي كرده است البته در كشورهاي ديگر فلوشيپ لاپاراسكوپي و اورولوژي زنان وجود دارد و ما با تلاش فراوان رشته اورولوژي زنان را در وزارت بهداشت به تصويب نهايي رسانده‌ايم و امتحان فلوشيپي آن از سال جاري برگزار مي‌شود. علاوه بر آن رشته اندوسكوپي نيز به تصويب اوليه رسيده است و برنامه فلوشيپي آن در مرحله تدوين نهايي و پس از طي مراحل آن در سال آينده دانشجويان فلوشيپي را جذب كنيم.

وي افزود: دانشگاه‌هاي علوم پزشكي ايران و علوم پزشكي شيراز نيز در تلاش هستند تا فلوشيپي لاپاراسكوپي و هيستروسكوپي را برگزار كنند.

مدرس گيلاني در پايان تاكيد كرد: زايمان بي درد بايد در پنل آموزشي گروه‌هاي آموزشي گنجانده شود تا فارغ التحصيلان پزشكي با زايمان بي درد بيشتر آشنا شوند چرا كه در حال حاضر عمل سزارين در خارج از كشور با بيهوشي كامل انجام نمي‌شود.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.12178s, 19q