صنايع غذايي ملزم به كاهش نمك و شكر مصرفي شدند

۱۳۸۹/۰۸/۰۸ - ۱۱:۴۳ - کد خبر: 20769
صنايع غذايي ملزم به كاهش نمك و شكر مصرفي شدند
سلامت نیوز:مشاور وزير بهداشت گفت: بر اساس مصوبه شوراي عالي سلامت، صنايع غذايي مكلف به رعايت استاندارد نمك و شكر در مواد توليدي شدند و وزارت كشور نيز موظف به ساماندهي فروشندگان دوره گرد مواد غذايي تا پايان امسال شد.

محمد آقاجاني در گفت‌و‌گو با فارس، افزود: بر اساس مصوبه شوراي عالي سلامت و امنيت غذايي كه به رياست معاون اول رئيس جمهوري در تير امسال تشكيل شد، وزارت كشور موظف شد برنامه عملياتي ساماندهي فروشندگان دوره گرد مواد غذايي را تدوين و ظرف 6ماه از تصويب اين مصوبه در كل كشور اجرا كند.

وي ادامه داد: وزارت كشور با توجه به اينكه نيروي انتظامي را در زير مجموعه خود دارد، ظرفيت قانوني و توان اجرايي لازم را براي برخورد با فروشندگان مواد غذايي دوره گرد دارد به همين علت موظف شده با همكاري وزارت بهداشت نسبت به ساماندهي اين مسئله اقدام كند.

مشاور وزير بهداشت همچنين گفت: بر اساس مصوبه ديگر شوراي عالي سلامت و امنيت غذايي تمام توليدكنندگان مواد غذايي ملزم به رعايت استانداردهاي نمك و شكر ابلاغي از سوي وزارت بهداشت شدند كه با همكاري موسسه استاندارد و تحقيقات صنعتي ايران ابلاغ مي‌شود.

وي افزود: وزارت بهداشت نيز مطابق اين مصوبه موظف شده، ظرف 3 ماه از تصويب اين مصوبه استانداردهاي نمك و شكر مواد غذايي را ابلاغ كند كه اين كار انجام شده است.

مدير كل دفتر وزارتي وزارت بهداشت ادامه داد: متأسفانه آمارهاي موجود نشان مي‌دهد ميزان نمك و شكر موجود در مواد غذايي توليدي در كشور بسيار بيش از حد مجاز است و با وضع مطلوب فاصله دارد و مقدار زيادي از نمك و شكر اضافي مصرفي مردم از طريق مواد غذايي توليدي در صنايع غذايي فعال در بخش دولتي و خصوصي به خورد مردم داده مي‌شود.

آقاجاني گفت: همچنين وزارت صنايع و معادن نيز موظف شد هنگام صدور مجوز فعاليت و بهره‌برداري به صنايع غذايي استاندارهاي نمك و شكر اعلام شده از سوي وزارت بهداشت را به اين مراكز ابلاغ كند.

وي افزود: همين طور معاونت توسعه نيروي انساني رياست جمهوري نيز موظف شد تمام دستگاه‌هاي دولتي را به آموزش عوامل خطر بيماري‌هاي قلبي و عروقي مكلف كند و البته محتواي آموزشي اين آموزش‌ها نيز از سوي وزارت بهداشت تدوين و اعلام مي‌شود.

مشاور وزير بهداشت گفت: مهمترين عوامل خطر بيماري‌هاي قلبي شامل مصرف سيگار، بي تحركي، فشار خون و چربي خون بالاست كه هر سال شاخص‌هاي آن در روز جهاني قلب اعلام مي‌شود.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.11759s, 18q