واكسيناسيون آنفلوانزا براي تمام حجاج بالاي 65 سال انجام شد

۱۳۸۹/۰۸/۰۹ - ۱۲:۰۷ - کد خبر: 20790
واكسيناسيون آنفلوانزا براي تمام حجاج بالاي 65 سال انجام شد
سلامت نیوز: رئيس مركز مديريت بيماريهاي وزارت بهداشت گفت: تمام حجاج بالاي 65 سال عليه آنفلوانزا واكسينه شدند و وزارت بهداشت با اعزام يك تيم متخصص به عربستان سلامت حجاج را هم از نظر بيماري‌هاي واگير و هم غير واگير رصد مي‌كند.

محمد مهدي گويا در گفت‌و‌گو با فارس افزود: مهمترين ويژگي حجاج امسال ايراني اين است كه سن حجاج اعزامي بالاتر از هميشه است و به همين علت بسياري از حجاج ايراني با بيمارهاي غير واگير مانند بيماري‌هاي قلبي، تنفسي، فشار خون و ديابت مواجه هستند.

وي ادامه داد: با توجه به اين ويژگي نياز بود كه امسال مراقبت‌هاي بيشتري از حجاج بشود به همين خاطر با اعزام يك تيم از پزشكان متخصص رشته‌هاي مختلف در كنار تيم مركز پزشكي حج و زيارت اقدامات پيشگيرانه براي جلوگيري از ابتلاي حجاج به بيماري‌هاي واگير از جمله آنفلوانزا انجام شده است.

گويا گفت: بر اساس آخرين اطلاعات موجود اپيدمي بيماري آنفلونزاي H1N1 به طور جدي در هيچ جاي دنيا مطرح نيست و هيچ علامتي حاكي از فعال شدن اين بيماري در موسم حج امسال نداريم اما به هر حال مراقبت و پيشگيري از شيوع بيماري آ‌نفلوانزاي فصلي به خصوص با سرد شدن هوا را بايد جدي بگيريم.

رئيس مركز مديريت بيماري‌هاي وزارت بهداشت افزود: براي تأمين سلامت حجاج از حدود يكماه پيش جلسات متعددي با مسئولان مركز پزشكي حج و زيارت هلال احمر داشتيم و هماهنگي لازم بين وزارت بهداشت و اين مركز وجود دارد. تيم اعزامي وزارت بهداشت نيز در كنار كادر درماني مركز پزشكي حج و زيارت هر اقدامي را كه براي جلوگيري از شيوع بيماري در بين حجاج ايراني لازم باشد انجام مي‌دهند و امكانات و داروهاي لازم را نيز در اختيار دارند.

وي در پاسخ به اين پرسش كه با توجه به بالا بودن سن حجاج ايراني آيا احتمال افزايش موارد فوتي بين حجاج وجود دارد، گفت: اميدواريم كه اين اتفاق نيفتد.

گويا در پاسخ به اين پرسش فارس كه آيا احتمال ورود يك نوع ويروس جديد آنفلوانزا همراه با حجاج در هنگام برگشت به ايران وجود دارد يا نه نيز گفت: مهمترين توصيه ما به حجاج رعايت بهداشت فردي و اقدامات پيشگيرانه براي جلوگيري از ابتلا به بيماري‌هاي واگير از جمله آنفلوانزاست و در پاسخ به اين پرسش نيز بايد گفت اميدواريم كه اين اتفاق نيفتد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
4.54611s, 18q